Logo

Recenze Manolito Brejloun - Elvira Lindo (Ilona Doležalová)

25. 11. 2014
Manolito Brejloun
Myslíte si, že pohádky jsou jenom pro děti? Tak to se vraťte do školky, kde tohle pravidlo opravdu platí. Ale pokud si myslíte, že i my starší máme právo na chvilku odpočinku a zábavy, tak se pohodlně usaďte do křesla a přečtěte si Manolita Brejlouna, který vás rozesměje a zahřeje u srdce.
 
Manolito Brejloun je mladý kluk, který jako všichni ostatní zažívají různá dobrodružství a dělají neplechu. A v našem příběhu se můžeme zasmát nad některými ztřeštěnostmi, které jsou schopni kluci ze základní školy provést a ještě se tomu divit. Pohodlně se usaďte, protože jízda zábavy začíná!
 
V mý čtvrti, což je Carabanchel, je všechno. Máme tu vězení, autobusy, děti, vězně, mámy, feťáky a pekárny, ale nemáme rohy na flaušáky, takže jsme s dědou Nicolásem nasedli na metro a jeli do centra.  
manolito-brejloun-4
Autorka hned od začátku nasadila jednoduchý, dětský styl psaní, který se čte raz, dva. Dolezeno je to vtipnými hláškami, které se objevují na každé stránce minimálně jednou, takže se po celou dobu budete přihlouple usmívat a užívat si příběh spolu s Manolitem.
 
Knížečka není vůbec dlouhá, pouhých sto padesát stránek zvládnete za jedno odpoledne, ale stejně si znovu nalistujete první stránku a přečtete si to ještě jednou. Já to tak udělala několikrát a pokaždé jsem si to užila o trochu víc. A navíc autorka každou kapitolou, každým jednotlivým příběhem, sděluje myšlenku, takže kniha není bezduchá, jak by se mohlo zdát.
 
„Když se ti stane něco zlýho, musíš myslet na to, že to přejde. Protože, i když tomu nevěříš, přejde to a jednou se ti bude zdát, že se to snad stalo někomu jinýmu!"
Manolito je mladý klučina, který rád dělá neplechu a to i se svými kamarády. Někdy nad jeho povahou a prudkostí vrtíte hlavou, někdy si představujete, jak to stejné na jeho místě děláte vy sami. U mě to tak aspoň bylo, protože si pamatuji ty léta, kdy jsem vyváděla podobné lumpárny. Do děje jsou zasazeny i další důležité postavy jako je dědeček, kterého má Manolito moc rád a vždy mu pomůže ze šlamastiky, nebo maminka, která zvládá úplně všechno a ještě u toho stíhá pořád hudrovat.
 
O knížce nemůžu říct jediné křivé slovo. Je to prostě skvělá, jednoduchá, dětská knížka, která ale pobaví i straší čtenáře, kteří si z ní umí vzít i něco víc. Není to jen o tom se pobavit, ale vzít si z každé chyby ponaučení a stejné chyby neopakovat. Ale stejně si myslím, že stejně jako náš hlavní hrdina si každý musíme všechno vyzkoušet, než dostaneme rozum a dáme na rady ostatní.
Manolito
Hodnocení: 10/10                                                                                               
Autorkou recenze je Ilona Doležalová 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide