Logo

Recenze Manolito Brejloun - Elvira Lindo (Knižní očistec)

29. 10. 2014
Manolito Brejloun
Manolita Garcíu Morena všichni ve Španělsku znají jako Manolita Brejlouna ( tedy kromě jeho matky - pro tu je Poslední opice) a jemu to nevadí, přezdívky jsou fajn. Bydlí se svou mámou, tátou, dědou aBlbečkem (mladším sourozencem), a ikdyž by se mohlo zdát, že je ve všech ohledech obyčejný, jeho příhody tak úplně obvyklé nejsou.

 Série Manolito Brejloun byla vydána ve více než dvaceti zemích a dokonce podle ní vznikl film a seriál. Zdá se, že se zrodil další fenomén.
Manolito text
Vzhledem ke svému věku je příjemné překvapení Manolitův smysl pro ironii. Už dlouho jsem v žádné dětské knize nenarazila na hrdinu, který by nebyl na svůj věk vyspělý a přesto dokázal přemýšlet tak zábavně. Ale i když jsem se já nad knihou několikrát zasmála, nejsem si jistá, že je určená pro děti, o kterých se v ní píše. 
Právě díky své nadsázce a ironii by mohlo být těžší v ní najít pobavení i pro mladší čtenáře než jsem já.

Trochu mě zarazilo, že o svých rodičích nebo sourozenci se Manolito zmiňuje jen tak mimochodem, jako o náhodných kolemjdoucích. Každopádně tenhle malý nedostatek vyvážila ta hromada kamarádů a jejich přezdívky (u "Susan Špinavý kalhotky" jsem měla dost). 
Brejloun text
Autorka hezky a čtivě vylíčila většinu dětských lumpáren a dobrodružství, až je s podivem, že už je sama dospělá. Ve správných chvílích skvěle pobavila a udělal i z obyčejného školního výletu možnost k využití Manolitovy škodolibosti.

Mě se Manolitův styl vyprávění velmi líbil, ale nemohu si být jistá, jak by na něj zareagovala cílová skupina, která má přece jenom odlišnější vkus. Kromě pohledu hlavní postavy byla příjemná změna prostředí, kde jsme místo do obvyklé Ameriky byli přemístěni do Španělska, díky čemuž působil celý děj svěže a neokoukaně.
 
Ikdyž by se dalo říct, že se kniha skládá z jakýchsi "povídek", protože se dá každá kapitola číst samostatně, jsem zvědavá na to, jak se autorka popere s dalšími díly a co všechno seManolitovi zase povede vyvést.

Manolito se řadí mezi dětské knížky, které se líbí i dospělákům v jakémkoli věku. K Harrymu Potterovi bych ji sice nepřirovnávala, ale má svoje kouzlo a věřím, že na další díly se bude (minimálně) ve Španělsku stát fronta.
Manolito
Autorem recenze je Knižní očistec
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide