Logo

Recenze Manolito Brejloun - Elvira Lindo (Knižní očistec)

29. 10. 2014
Manolito Brejloun
Manolita Garcíu Morena všichni ve Španělsku znají jako Manolita Brejlouna ( tedy kromě jeho matky - pro tu je Poslední opice) a jemu to nevadí, přezdívky jsou fajn. Bydlí se svou mámou, tátou, dědou aBlbečkem (mladším sourozencem), a ikdyž by se mohlo zdát, že je ve všech ohledech obyčejný, jeho příhody tak úplně obvyklé nejsou.

 Série Manolito Brejloun byla vydána ve více než dvaceti zemích a dokonce podle ní vznikl film a seriál. Zdá se, že se zrodil další fenomén.
Manolito text
Vzhledem ke svému věku je příjemné překvapení Manolitův smysl pro ironii. Už dlouho jsem v žádné dětské knize nenarazila na hrdinu, který by nebyl na svůj věk vyspělý a přesto dokázal přemýšlet tak zábavně. Ale i když jsem se já nad knihou několikrát zasmála, nejsem si jistá, že je určená pro děti, o kterých se v ní píše. 
Právě díky své nadsázce a ironii by mohlo být těžší v ní najít pobavení i pro mladší čtenáře než jsem já.

Trochu mě zarazilo, že o svých rodičích nebo sourozenci se Manolito zmiňuje jen tak mimochodem, jako o náhodných kolemjdoucích. Každopádně tenhle malý nedostatek vyvážila ta hromada kamarádů a jejich přezdívky (u "Susan Špinavý kalhotky" jsem měla dost). 
Brejloun text
Autorka hezky a čtivě vylíčila většinu dětských lumpáren a dobrodružství, až je s podivem, že už je sama dospělá. Ve správných chvílích skvěle pobavila a udělal i z obyčejného školního výletu možnost k využití Manolitovy škodolibosti.

Mě se Manolitův styl vyprávění velmi líbil, ale nemohu si být jistá, jak by na něj zareagovala cílová skupina, která má přece jenom odlišnější vkus. Kromě pohledu hlavní postavy byla příjemná změna prostředí, kde jsme místo do obvyklé Ameriky byli přemístěni do Španělska, díky čemuž působil celý děj svěže a neokoukaně.
 
Ikdyž by se dalo říct, že se kniha skládá z jakýchsi "povídek", protože se dá každá kapitola číst samostatně, jsem zvědavá na to, jak se autorka popere s dalšími díly a co všechno seManolitovi zase povede vyvést.

Manolito se řadí mezi dětské knížky, které se líbí i dospělákům v jakémkoli věku. K Harrymu Potterovi bych ji sice nepřirovnávala, ale má svoje kouzlo a věřím, že na další díly se bude (minimálně) ve Španělsku stát fronta.
Manolito
Autorem recenze je Knižní očistec
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
highslide