Logo

Recenze Manolito Brejloun - Elvira Lindo( Táňa Moučková)

23. 10. 2014
Manolito

RC recenze: Manolito Brejloun - Neobyčejně obyčejný chlapec

Název: Manolito Brejloun 
Díl: #1 
Série:  Manolito Gafotas
Autor: Elvira Lindo 
Rok vydání: 2014
Počet stran: 208
Nakladatelství: Omega
 
Anotace: Hlavním hrdinou knihy je desetiletý chlapec Manolito Brejloun, který žije s rodiči, mladším bratrem a dědečkem v madridské čtvrti Carabanchel Alto. Díky svým svérázným komentářům a naivnímu pohledu na svět prožívá s kamarády nejedno vzrušující dobrodružství, byť část z nich se odehrává jen v jeho představách. Zábavné příběhy, pamětníkům připomínající nesmrtelné Mikulášovy patálie, si okamžitě podmanily celou Evropu. Zálibu v nich našli nejen malí čtenáři, ale i jejich rodiče. Také se staly inspirací pro několik televizních seriálů a jednu velmi zdařilou rodinnou komedii. Díky edici Omega se s rošťákem Manolitem může konečně seznámit i český čtenář.

Proč jsem si chtěla knihu přečíst.. 
Mikulášovy patálie jsem měla už jako malá ráda a i ve starším věku by mi nevadilo, přečíst si znovu nějakou z jeho knih. Manolito Brejlou mě nalákal hlavně skvělou anotací, která dává najevo, že půjde o opravdu zajímavou knihu, která by mě mohla dokonce i bavit. 
 
Děj... 
 
Malý Manolito je ve škole za losera, tedy až do té doby, dokuď nedostane přezdívku. Přezdívky - jak už všichni víme - charakterizují náš vnější vzhled, a proto nemohla být dána Manolitovi jiná přezdívka, než-li Brejloun. Jeho děda je pro něj skoro jako nejlepší kamarád, tráví spolu spoustu volného času. Šikanování a posměch se Manolitovi staví do cesty pořád, ale i když je to pouhý deseti letý klučina, umí se tomu postavit čelem. S přáteli a rodinou prožívá nejedno dobrodružství za druhým, ale také je obklopen lidmi, kteří ho mají rádi a berou ho takovým, jakým je.

"Manolito Brejloun." Chtěl jsem totiž těm vědcům z XXV. století ulehčit práci. No a taky jsem chtěl, aby bylo moje jméno vidět na fotkách, který vyjdou v těch knihách. Koneckonců, i když mi děda pomáhal, vynálezce a umělec jsem byl já. 
 
Rodinka... 

Manolitovo děda je přesně ten typ dědy, kterého by jsme každý chtěli mít. Má smysl pro humor, z rukávů tahá různé hlášky a hlavně se mu dá věřit. Blbeček je Manolitovo mladší bratr, v knize se o něm zmiňuje docela často a nejvíc mě na něm zaujala jeho přezdívka. Dalšími členy téhle potrhlé rodinky jsou jeho rodiče. Máma není zlou ba ani zápornou postavou, jen někdy dá Manolitovi vořecha, aby věděl zač je toho loket. Za to táta je přesný opak. Kliďas, kterého jen tak něco nerozhodí.

Elvira Lindo... 

Elvira Lindo vystudovala v Madridu žurnalistiku. Později pracovala v rozhlase i televizi jako hlasatelka, herečka a také jako autorka scénářů. Dnes z New Yorku pravidelně spolupracuje s nejvýznamnějším španělským deníkem El País. Svět ji zná hlavně jako autorku dětských příběhů o Manolito Brejlounovi, které byly vydány již ve více než dvaceti zemích a dočkaly se i seriálového a filmového zpracování. Kromě Manolita, dětské série o velmi zlobivé holčičce Olivii a několika dalších příběhů pro malé čtenáře, napsala i pět románů pro dospělé.


Děda nechtěl slavit svoje narozeniny. Prohlásil že ne, ne a ne. Máma mu domlouvala:
"Ale tati, osmdesát ti není každý rok."
"Díky Bohu," odtušil děda. "Jinak bych z toho byl otrávenej každou chvíli." 
 
 
Obálka... 

Manolito Brejloun je přeložen do více než 20 jiných jazyků, a proto není divu, že u obálek je opravdu z čeho vybírat. Každá obálka má něco do sebe, ale hlavní je, že všechni se k příběhu hodí. Naše česká verze je hlavně o proti těm ostatním modernější, i když v tomhle případě se mi líbí asi všechny obálky
 

Manolito Gafotas (Manolito Gafotas, #1) Manolito Four-Eyes Manolito Gafotas Manolito Gafotas (Manolito Gafotas, #1)
Manolito Gafotas (Manolito Gafotas #1) Villirilli Manolito Manolito Манолито Очкарик
                                     Manolito Gafotas Манолито Очилатко Manolito
Dětské čtení... 
 
Je opravdu tahle kniha pouze pro děti a nám teenagerům či naopak dospělým by se nelíbila? Chyba. Podle mě je kniha určená pro všechny věkové kategorie a příznivci lehkého a vtipného čtení jistě knihu ocení. Pro mě to byla odpočinková četba, u které jsem se skvěle pobavila a celý příběh prožívala s Manolitem. Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

Můj názor... 
 
Svižné, příjemné a zábavné čtení. Autorka dobře zpracovala téma o malém chlapci, který prožívá neobyčejně obyčejný život. Nastínila nám pohled do Manolitovo života, ve kterém se pořád něco děje a nestane se, že by se nudil. I když tohle není úplně můj šálek káva, Manolito Brejloun mi ukázel, že se mýlim. Knížka se mi velmi líbila a já se těším na další díly. Za mě 3,5 hvězdičky. 
Autorem recenze je Táňa Moučková 
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
17. 12. 2017
Diana Gabaldon vydává vášnivý dodatek série Cizinka v podobě tenké roztomilé knížky, která je určená a zaručeně vhodná nejen pro všechny zapálené a věrné fanoušky.
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
highslide