Logo

Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)

19. 5. 2017
metoda_15_33_3D
Já mám svůj seznam výhodných položek
a co má on?
Přikrm jeho pocit moci a pak ho nečekaně překvap!
 

,,METODA: způsob, většinou plánovitý a systematický, jak dosáhnout nějakého teoretického či praktického cíle"

 
Do rukou se mi dostal tento neskutečně originální kousek. Jde o thriller, dá se říci i s prvky psycho thrilleru. Metoda 15/33 vypadá díky své obálce velice lákavě, ale to, co se ukrývá uvnitř knihy je velmi tučné, dokonale promyšlené a geniální sousto!
 
 
Teprve před pár dny oznámila rodičům, že je těhotná. Už v sedmém měsíci. Pro rodiče to byl samozřejmě šok, ale po první návštěvě lékaře se smířili se skutečností, že už se nedá nic dělat. Ona byla stejně rozhodnutá si dítě nechat. Bude to chlapeček, její chlapeček, kterého bude bezmezně milovat a ochraňovat.
 
 Nikdy nezapomene na výraz lékaře i recepční...všichni nad ní ohrnovali nos. Malá holka, která se nechá zbouchnout. V jejich očích byla jen odpadem. Ať se jdou bodnout! Jenže ten výraz v jejich tvářích...měla si to uvědomit dřív...
 

Zvláštní, že ano? 4. Den v zajetí a já se vůbec nenudím. Někdo by si pomyslel, že několik dní samotky v uzamčeném pokoji se začne projevovat na vašem mentální stavu, ale já měla štěstí.

 
Teď sedí ve vínové dodávce se svázanýma rukama a čeká, co se bude dít. Od začátku její únosce udělal spoustu chyb a dělá je stále. Spínač lásky vypnout a zapnout spínač nenávisti. Přemýšlej a počítej. Vše trvalo pouhých deset vteřin. I přes zavázané oči, mimochodem dost špatně zavázané oči, si pamatuje každou odbočku i každý výjezd z dálnice. Teď jsou někde na opuštěném poli a ona počítá kroky do své cely. Do cely, která se jí stane na 33 dní nechtěným domovem. 
 
15 - podle položky na mém seznamu výhod
33 - den, kdy se vysvobodím a on toho bude navždycky litovat
 
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás. Lékař tenkrát matce oznámil, že jsem v celku normální, že nejsem sociopat, jsem schopna chápat i vyjadřovat se, dávat najevo pocity - ovšem, vše také dokáži vypnout. Můj mozek funguje jinak, než ten váš. Já si totiž dokáži vybrat, který spínač vypnout a zapnout. Můžu ovlivnit to, jestli budu mít radost nebo jestli budu nenávidět. Reaguji tak, jak se mi chce a jak je to v tu danou chvíli nejlepší a nejlogičtější.
 
Dny ubíhají a já se postarám o to, abych svého syna zachránila, nikdo mi ho nedokáže vzít. Jsem sice v pokročilém stupni těhotenství, ale to neznamená, že nedokážu myslet a toho hajzla dostat jen s pomocí svého mozku. Spínače lásky vypnout. Je na čase zosnovat plán. Vše musí být do nejmenšího detailu připravené. K mé záchraně a jeho zkáze mi stačí můj bídný seznam výhodných položek...pár maličkostí, které byste vy ani nepostřehli... 
 

Když se vrátil zpět, mrkl na mě s výrazem, který říkal jasně, zabil bych vás všechny. Rozhodně nejsem na vaší straně, načež jsem si pomyslela: Nemrkej na mně. Pokud se mi naskytne příležitost, za ten pohled ti vyříznu oči z důlků. Zorničky si zalaminuju do pryskyřice a budu je nosit na klíčence.

 

Můj dojem:

Geniální!!!
 
Celá kniha je postavena na vyprávění unesené dívky. Pocitově to působí jako její deník ze dnů, které strávila uvězněná. Mezi tímto vyprávěním jsou také kapitoly, které vypráví vyšetřovatel FBI, kterého si nelze neoblíbit. 
 
Kapitoly jsou celkem dlouhé a mimo přímé vyprávění k věci, také obsahují i vyprávění z minulosti těchto postav. Jsou to takové příběhy v hlavním příběhu. Celou knihu tak příjemně odlehčují a hlavně tak získáváte lepší představu o nich samotných. Nepůsobí to stroze, ale naopak velmi osobitě. 
 

Ta temnota v mém nitru nadále přetrvává. S každým novým dnem, s každou novou minutou se s ní potýkám a svádím bitvu se svými vnitřními spínači.

 
 Hlavní hrdinka je kapitola sama o sobě. Ona je prostě neskutečná. Její vyprávění vám vezme dech. Budete neskutečně překvapeni její genialitou hraničící s obsesí a přijdou chvíle, a věřte mi, bude jich dost, kdy si budete klást otázku, zda je vůbec normální. Jenže ona není blázen, ona je systematička, metodička a excelentně logicky myslící dívka! Pro záchranu svého dítěte udělá každá matka naprosto cokoli. 
 
 Omega přichází s originálním románem, který byste neměli přehlédnout. Neskutečně čtivý příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout. Zaznamenala jsem pár výhrad ke stylu vyprávění. Nevím, já s tím neměla absolutně žádný problém, ba naopak. Podání ze strany unesené dívky mi přišlo výstižné, příjemné a nijak jsem si na něj nemusela zvykat. Sedlo mi to dokonale. Knihu nešlo odložit, svědčí o tom také fakt, že jsem ji přečetla během jednoho dne. Musela jsem prostě vědět, jak to dopadne a stále jsem dychtila po dalších informacích. Hlavní hrdinka v této knize není jako každá jiná, rozhodně není ani tuctová. Možná si i, jako já, řeknete: ta holka je fakt blázen, ale! Rozhodně geniální!
 
Knihu jednoznačně doporučuji a hodnotím plným počtem hvězd. Pokud máte chuť na něco netradičního, pak je Metoda 15/33 tou pravou volbou. 
 
Autorka recenze: Michaela Rubášová
Hodnocení: 95%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide