Logo

Recenze Medová smrt - Hanni Münzer (AAnita Gingerová)

24. 4. 2017
"Mou největší chybou bylo, že jsem Hitlerovi vzala zbraň. Měla jsem ho nechat se zabít!" 
Helene Hanfstaengl 1959
 
Jste mladá, krásná, šťastná dívka jménem Felicity jdoucí si za svým celoživotním snem. Po té, co se záchranná mise Doctors for the World, které se chcete zúčastnit a chce být její součástí, přiblíží na dosah vaší ruky, byste určitě nečekali, že se vše, co jste dosud budovali, prožívali a považovali za součást vašeho "běžného" života změní z minuty na minutu. Jak moc zasáhne a převrátí osud vaší rodiny náhlá smrt babičky Marii?
 
Přemýšleli jste někdy o tom, jací byli vaši rodiče nebo prarodiče ve vašem věku? Nebo dokonce znáte jejich příběh? A je ten příběh pravdivý?
 
Medová smrt
Medová smrt nám otevře dveře do několika generací jedné neobyčejné rodiny. Felicity udělá velké rozhodnutí, rozchází se svým téměř snoubencem Richardem a chystá se odletět do Kábulu, na již zmíněnou akci. S čím Felicity nepočítala je náhlé zmizení své matky Marthy, která ji nepřijela odvézt na letiště. Martha je bývalá řádová sestra, není tedy divu, že má příležitostné choutky držet se evangelických svátků. Felicity a její otec i přes to v klidu rozhodně nezůstanou a nezvěstnou Marthu se snaží vypátrat. Podaří se jim zjistit, že Martha odletěla do Říma. Proč do Říma?
 
Felicity ani minutku neváhá, rodina je na prvním místě, a tak místo cesty do Kábulu naplánuje cestu do Říma za svou matkou. Zjišťuje, že Martha odcestovala okamžitě, co se jí do rukou dostaly spisy a vzpomínky její babičky Elisabeth (prababičky Felicity). Po té, co se matka s dcerou v Itálii najdou, se pouští do překladu Elisabethiných hebrejských spisů. Co jim odhalí?
 
Medová smrt
Medová smrt
Příběh nás vezme zpět na samotný začátek dvacátého století a provede nás celou svou první polovinou. V některých letech se zastavíme na krátkou přestávku, jiná léta přeskočíme mávnutím proutku. Kde se ale zdržíme nejdéle bude stanice druhé světové války. Však přeci všichni víme, kdo byl Adolf Hitler. Kniha nás vtáhne do detailnějšího prostředí té nejvyšší německé smetánky. Žádné špinavé děti, chudé rodiny a hladovějící rodiče. My budeme číst o něčem ještě mnohem horším. Postupně se budeme dozvídat pravdu o prababičce Elisabeth, kterou uvidíme jako mladou ženu s dokonalým hlasem operní pěvkyně. A jaký budou mít život její děti Deborah Maria a Wolfgang? Co se stalo s jejich otcem? Proč nevyšel jejich plán, který byl tak dokonale připraven? Jak si mladá "vdova" Elisabeth povede? 
 
Co byste byli ochotni udělat pro záchranu své rodiny? Dokázali byste překousnout cokoli a vzdát se i svého těla, které necháte k potěšení jednomu z nejvyšších nacistů? I přesto, že ten člověk je váš nevlastní otec?
 
Musím přiznat, že jsem se na příběh podle anotace moc těšila. Mám ráda příběhy, odehrávající se právě v době druhé světové války. Zdá se, že i když jich přečtete nespočet, pořád vás něco nového překvapí. Ať už o těch hrůzách budete číst cokoli, stejně vám pokaždé vyskočí husí kůže. Bylo to cílem i této knihy?
 
Medová smrt
Medová smrt
Musí být tvrdé myslet si o své matce, že není zrovna podle tabulek a že se k vám nechová, tak jak by se očekávalo, ale když si přečtete román, který sepsala o svém životě a poznáte pravdu....která vás natolik zaskočí, že si nebude jisti, kdo ve vašem vztahu byl ten horší. Horší nebyl nikdo. Medová smrt nám přináší osudy čtyř žen, statečných bojovnic, jdoucími za světlem ve svých temných dobách...
 
"Věděl, že dnes na tomto místě zemřela pravda."
 
A pro závěrečné hodnocení bych chtěla dodat, že si mě kniha omotala kolem prstu, jsem nadšená, že jsem si jí mohla přečíst a mohu jí vlastnit. Kdo by jí nechtěl pro svůj příběh a krásný přebal? A hlavně, sama autorka nás nechtěla napínat a už teď je jasné, že budu jen čekat a vyhlížet pokračování, které již vyšlo, bohužel zatím ne v českém jazyce. (Ach jo.)
 
Autorka recenze: Anita Gingerová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide