Logo

Recenze Mise Saturn - J. Sandford,Ctein (Dušáková Kateřina)

12. 5. 2018
Mise_Saturn_3D
Očekávání:
 
Říkala jsem již v úvodu – ráda bych střídala žánry. Sci-fi je něco, čemu úplně neholduji, ale tady mě zaujal námět, tak jsem zkusila štěstí v konkurzu a kniha je tu! A protože čtete recenzi, je už i přečtená. Očekávání proto byla… hlavně čtivost. Neb se trápit sedm set stran s něčím, co bude hlavně technické, by bylo na blázinec.
 
Skutečnost:
 
A co když nejsem fanoušek Marťana? Dobře, nebudu rýpat. Marťana jsem neviděla a ani nečetla. Nepociťuji, že by mě to v případě Mise Saturn jakkoli limitovalo. To na okraj pro případ, že má někdo obavy, že je zmíněná kniha nutnost – není.
 
„…Martinez nebyl vědec. Zabýval se mechanikou a elektronikou, trochu svařoval, hodně lepil, občas zapojoval trubky a pak zase lepil. Měl titul z elektromechanického inženýrství, ale někdy si říkal, že měl radši vystudovat lepidla…“
 
Ukazuje se jako dobrý záměr nemít skoro žádná očekávání. Je proto možné, že Mise Saturn nasadila pro sci-fi laťku a musím říct… zatraceně vysoko. Máte-li obavy z přehršle technických věcí, ve kterých se nevyznáte a nebudete jim rozumět, zapomeňte. I já se bála a zbytečně. Příběh se odehrává v roce 2066, ani extra daleko, ovšem ani blízko. Tolik věcí se může změnit, a pokud znáte na příklad Star Trek (spíš seriál než filmy) hodně vám to co do představivosti pomůže. Alespoň v mém případě to tak bylo. Ano, jsou věci, které jsem měla nutkání si vygooglit, zda si je představuji správně, ale rozhodla jsem se spoléhat na svou fantazii a nechat se vést autory.
 
„…“Vy byste byla klidná, kdybyste byla v mé kůži?“ zeptala se Beca.
„Nevím přesně, co máte za kůži,“ řekla Marsdenová. Místností směrem k nim kráčel nějaký důstojník od námořnictva a ona tiše dodala: „Ale jestli jde tenhle chlap pro vás, tak by moje odpověď zněla Ne.“…“
 
Ti rozehráli velmi příjemný a čtivý závod o „dobytí“ Saturnu. Politický podtext, realističnost a dialogy… bezchybné. Možná ke konci poněkud ustoupil vývoj postav ději na pozadí, ale to není nic, co by stálo za velkou výtku. Smála jsem se, fandila, trnula, brečela, a protože nemůžu a nechci spoilerovat, nebudu mluvit konkrétně. Tuto knihu vystihuje jedno slovo – komplexní. Zážitek se vším všudy. Dobrodružná cesta za mimozemšťany opředená napětím, dialogy, mnoha neznámými, skvělým pojetím i překladem. Nemám, co vytknout. Stranu za stranou hltáte příběh, aniž by se objevil jediný náznak – kam to celé směřuje. Vyjma skutečnosti, že k Saturnu, což vám prozradil název i anotace.
„…Beca slyšela, že je Santerosová prchlivá. Tohle byla jen malá ukázka. Ale od chvíle, co byla malá, tlustá blonďatá holka, nesnášela, když se do ní někdo navážel. Teď, když byla malá, tlustá, blonďatá žena, se jí to nelíbilo o nic víc…“
 
Opravdu mi nezbývá, než udělit pět z pěti a děkovat za tak krásnou knihu. Nejen vizuálně co do obalu, přebalu a podobně. Ale zejména co do čtivosti. Našla jsem si své oblíbence i ty, kterým jsem zrovna dvakrát nefandila. Moje fantazie si užila z plna hrdla. Smála jsem se u některých hlodů, zatajovala dech, když šlo do tuhého. Můžete od knihy chtít víc? Osobně myslím, že nikoli. Všechny superlativy, které kdy kde zazněly? Tak s těmi rozhodně a bez váhání souhlasím. Ohromující! Děkuji, protože rozhodně je za co!
 
PS: Jestli vás odrazuje takřka sedm set stran, nebojte se a zkuste. Kapitoly mají rozumnou délku. A kdo říká, že musíte knihu zhltnout za večer? I dva tři týdny jsou v pořádku a klidně i déle.
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide