Logo

Recenze Mladý mesiáš - Anne Rice (Michaela Rubášová)

19. 5. 2016
1116-mlady-mesias
... kniha o malém chlapci, kterému by mohl u nohou ležet celý svět ...
... chlapec, který by sám padl na kolena před celým širým světem ...
Dítě Boží, syn Davidův, spasitel, mesiáš
...
Ježíš Kristus
 
...Anotace...
     Svatou zemí zmítají nepokoje a sedmiletý Ježíš s rodinou opouští Egypt a vydává se na nebezpečnou cestu domů do Jeruzaléma. Během cesty chlapec přemýšlí o záhadách, které obklopily jeho narození. Román Anny Riceové, vycházející z evangelií a Nového zákona, je brilantně napsaný. Spojuje hlasy přítomnosti a Ježíšova slova, pomocí nichž se Ježíš snaží pochopit svůj neobyčejný život a vypráví svůj příběh.
 
...Recenze...
 
Na začátku své recenze musím podotknout, že jsem si vědoma toho, že téma, které je obsaženo v této knize se může někomu zdáti být možná trošku kontroverzním. Kam vlastně zařadit sebe samu? Nejsem věřící v tom smyslu, že bych chodila do kostela nebo znala Bibli. Ale nepovažuji se úplně za nevěřícího Tomáše. V některé věci zkrátka věřím. Nemyslím si však, že by se tato kniha měla škatulkovat pro různé typy čtenářů, protože si v ní každý najde něco, co ho upoutá a bude zajímat. Ať se jedná o historické reálie nebo celkový příběh malého chlapce jménem Ježíš. 
 
Poslal Bůh anděla, jméno má Gabriel

navštíví s poselstvím zem zvanou Izrael.
Tam čeká Marie v městečku Nazaret -
syn se jí narodí, vykoupí celý svět.
-vánoční píseň, 1 sloka: Poslal Bůh anděla (L 1,26-38)
 
mladý mesiáš
Když jsem zjistila, že jsem tuto knihu vyhrála v recenzním konkurzu moje srdce zaplesalo, protože jsem si knihu plánovala stejně koupit. Prostě mě tyto příběhy zajímají a zvědavost byla opravdu veliká. 
 
Kniha, jejíž první stránka vás přesvědčí nebo naopak odradí k dalšímu čtení. Ano, u mě rozhodla první stránka a utvrdila mě v tom, že jsem se ve svém úsudku nemýlila a v tu chvíli jsem věděla, že v rukách držím dokonalý poklad. 
 
Kniha Mladý Mesiáš pojednává o jednom roku života malého chlapce. Chlapce jménem Ježíš, který je synem Josefa a Marie. Asi každý bez rozdílu věku známe ten starý příběh. Příběh, který pojednává o radostné novině, kterou zvěstovali andělé. To novinou bylo narození spasitele. "Narodí se ve chlévě na seně v městě Betlémě." On bude naším králem, božím synem...spasitelem. On bude mít ve svých rukou dar života i smrti. Jeho mysl bude moc léčit i zraňovat. 
 
Cestu mu připraví hlas Božích proroků,
kteří zvou k pokání, vzdát se svých nároků.
Vždyť se Bůh vzdal svých práv, slávy trůn nečeká,
přichází s námi být jako Syn Člověka.
-vánoční píseň, 2 sloka: Poslal Bůh anděla (L 1,26-38)-  
 
Našemu hlavnímu hrdinovi je sedm let. A to není mnoho. I já mám syna, který oslaví zanedlouho sedmé narozeniny a nedovedu si představit, že by ve své malé hlavince musel řešit tolik věcí a sužovalo by ho tolik emocí. Malý Ježíš žije se svou početnou židovskou rodinou v Alexandrii, v ulici Tesařů.
 
Je jako každé jiné dítě, tedy alespoň na první pohled se to zdá. Ale jak vysvětlit nevysvětlitelné? Jak vysvětlit dětskou hru, která začíná vyrobenými ptáčky z hlíny a končí jejich radostným živým štěbetáním a vzlétnutím k nebi? Jak vysvětlit dětskou čertovskou klukovinu, kdy se na malého bezmocného chlapce vrhne stejně starý kamarád v úmyslu mu ublížit a on jen zvedne ruce, vysloví jednu větu a chlapec padá k zemi mrtev? Na to není vysvětlení. Chlapec má zamotanou hlavu, je nešťastný a zmatený. Rodiče mlčí, jen se ho snaží před světem chránit. Ale kdo mu poradí, kdo mu vysvětlí to, co se mu hlavou honí už nějaký ten čas, kde bere najednou tu sílu o které nemá tušení, jak ji získal, či jak a jestli ji vůbec používat?
 
mladý mesiáš
Proto dnes s Marií duše má velebí:

Ty jsi Bůh spasení, světlo mé na nebi.
S královstvím pokoje přicházíš také k nám
srdce své, Pane můj, pro tebe přichystám.
-vánoční píseň, 3 sloka: Poslal Bůh anděla (L 1,26-38)
 
 Po malé nehodě, která ale naštestí dobře dopadne, se rodina rozhodne vrátit se zpět do Izraele, domů do Jeruzaléma. Proč právě teď? Jen Josef ví, ale nemluví. Nastal ten pravý čas. A tak se rodina tesaře vydává na dalekou cestu. Co je tam ovšem čeká nikdo z nich netuší. Čeká je plavba, daleká cesta pouští a únava. Všichni jsou rádi, že se vrací zpět do rodné země, právě včas oslavit svátky Pesach. 
 
Před nimi se tyčí majestátní město Jeruzalém a Jericho. Všichni se tlačí v davu všech poutníků vpřed, aby se dostali do chrámu. Všichni mají radost, jen jedno malé vyplašené dítě má obavy a strach. To, že se vrátili zpět, ale neznamená, že na ně město čeká s otevřenou náručí. Král Herodes je mrtev, ale jeho pokrevní nástupce své jméno taktéž nezapře. Ve městě dochází k nepokojům a židé jsou biti, vražděni a vytlačováni pryč z města. Tak takový návrat domů si nepředstavoval nikdo. 
 
Rodině se podaří z hrozné vřavy uniknout a rozhodnou se pokračovat ve své cestě dál, do Nazaretu. Ale ani tam na ně nečeká nic dobrého. Všude okolo se potulují vzbouřenci, královská vojska a Caesarova armáda, která se snaží v zemi znovu zažehnout klid. Jediné co je ale všude v okolí zažehnuto, je plamen. Města hoří, lidé umírají a zdá se, že klid a mír není nikde k nalezení. 
 
Jak dopadne putování malého chlapce a jeho rodiny, naleznou svůj vytoužený klid? Dočká se malý Ješua nějakého vysvětlení od svých rodičů. Kdo vlastně je? A kolik pravdy je na tom, že jeho matku navštívil anděl a že není synem svého otce?
 
Anne Rice se podařilo napsat nádherně barevný příběh života celé rodiny i okolního světa. Sama autorka čerpala ze všech možných publikací a jiných historických materiálů. Její práce se vyplatila. I nevěřící čtenář si čtení této knihy užije, otázkou však je, jestli ji polovina čtenářů prvním pohledem nezavrhne, jako nezajímavou. Proto se pokusím apelovat na čtenáře jako celek. Kniha je historicky velmi zajímavá a i přesto, že jejím hlavním tématem je Ježíš, není nijak pobuřující. Asi právě proto, že autorka zasadila dílo do Ježíšova raného věku. Je to prostý příběh plný historie a lidských osudů. Je to příběh, který vás nenechá chladnými a dá vám nahlédnout do různých zákoutí 1. st. př. n. l. Doba, kdy si lidé vystačili s málem, kdy věděli co je to pokora a láska k bližnímu. Tato kniha je o víře a to nejen v Boha samotného, ale o víře v lidskou duši a v sebe samé. Nádherný příběh, který mě vzal několikrát za srdce a který si jistě ještě někdy znovu přečtu.
 
mladý mesiáš
...Můj dojem...
 
Chviličku mi trvalo než jsem se zorientovala v početné rodině. O to horší to bylo, když každé jméno mělo ještě dovětek - Ježíš syn Marie, která je dcerou Anny a Jáchyma.... Ježíšova rodina byla početná, rodiče, tety, strýčkové atd. Ale s tím jsem se poprala celkem brzy. Každopádně to bylo vcelku náročné :-). 
 
 Musím opravdu pochválit autorku, kterou muselo sepsání této knihy stát hodně času a píle. Je vidět, že ji dané téma opravdu zajímá, ona sama se vlastně k sepsání této knihy dostala z osobních důvodů, kdy řešila znovu nalezení své vlastní víry v boha. Tohoto náročného úkolu, jakým je tato kniha, se zhostila s vervou a zaslouží si uznání.
 
V knize je samozřejmě citovaných i několik úryvků z modliteb a velmi často se tam lidé modlí s velkou vervou, ale nijak to člověka neobtěžuje, prostě to k této době patří. 
 
    Oblíbila jsem si malého Ježíše, užívala si každou jeho myšlenku, vidinu i sen. Bylo to velmi zvláštní a zajímavé. Několikrát jsem se přistihla, že mám husí kůži a usmívám se. Opravdu mě tato kniha chytla. Každý den nečtete o malém chlapci s takovým darem, který vysloví tichou modlitbu a slepý stařec znovu spatří denní světlo. Byl to tak milý chlapec, plný pokory a lásky ke všem lidem. Maličko vyplašený a ustrašený, ale co od tak malého chlapce čekat? 
 
Klidně bych tuto knihu snesla i delší, ale svou podstatu kniha předala a to je důležité. Ježíš se dočkal vysvětlení od své matky a najednou přestal být chlapcem, stal se mužem, který si byl vědom svého poslaní. Teď už musel jen čekat na další znamení, kdy nastane ten pravý čas.
 
Opravdu moc pěkná kniha, která si zaslouží každého čtenáře!
 
mladý mesiáš
Autorka recenze: Michaela Rubášová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide