Logo

Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Martin Šlat)

26. 11. 2017
Moreplavec_3D new

Recenze Mořeplavec

Knižní obálka se nese v seriálovém duchu. Hřbetu a zadní straně dominuje tmavší modrá, a tak trochu vybočuje ze schématu předchozích dvou dílů, které se nesly v červené a vínově červené, čehož jsem se trochu obával, ale nevypadá to vůbec zle. Samozřejmě nechybí záložka, kterou vždy ocením, avšak jedná se o pořádnou baculku, kterou v cestovní verzi neseženete.

Claire po návratu do své současnosti prožívá dvacet let života po boku svého prvního manžela Franka. Společně vychovávají dceru Briannu, kterou má z druhého manželství. Na druhou stranu ji pronásleduje stín minulosti a Jamie, o kterém si údajně myslí, že zemřel v bitvě u Cullodenu. Vše se změní, když hlavní hrdinka zjistí, že její milovaný žije a vydává se skrz kameny a samotný čas, aby se k němu vrátila. Změnilo se však něco za těch dvacet let odloučení?
 
„Copak jste si myslel, že jsem po třech letech, co jsem byla pryč, jen tak vkráčela do jeho pracovny a prostě se zeptala: ,Jé, ahoj, miláčku, tak co bys sis dal k večeři?‘“
 
Diana Gabaldon umí psát, o tom není pochyb. Na druhou stranu se zde zprvu hodně střídá styl vyprávění. Autorka líčící části příběhu očima Claire, a to v první osobě. Naopak u ostatních postav volí er-formu. Citelně je to znát v první třetině knihy, v nímž mi to docela vadilo. Knize pak dominují jednoduché věty nebo kratší souvětí. 
 
Musím uznat, že Mořeplavec pro mě byl lépe stravitelnější než Vážka v jantaru, která mi z větší části přišla plná vaty. V případě třetího pokračování tomu tak není. Už od samotného začátku knihy, pluje dějová linka vstříc svému cíli. Sice jsem měl místy pocit, že spisovatelka trochu natahuje některé pasáže, ale i tak to mělo svou celistvost. Ze všech dílů, které jsem doposud četl, musím uznat, že kniha měla nejzajímavější zakončení, takže jsem určitě zvědavý na pokračování – zase za rok.
 
mořeplavec
Kromě Claire se dostane výrazný prostor i Jamiemu. Tomu je věnováno několik kapitol, které dokreslují jeho dvacet let odloučení. V podstatě nedochází k žádným změnám a postavy se chovají stejně, a pokud je máte rádi, tak ani tentokrát Vás svým laškováním a mnohdy vtipnými rozhovory budou bavit. Společně se posléze pustí do dalšího dobrodružství plného nástrah a nebezpečí. V pozadí se vyskytují nové postavy, které nejsou charakterově tolik výrazné.
 
„Jakpak ti chutná ten palec, drahoušku? Víte“ informoval mě, zatímco se narovnával, „říká se, že by se dětem nemělo dovolit cucat si palce. Mívají pak křivé zuby a potřebují rovnátka.“
 
Pokud bych měl Mořeplavce charakterizovat několika slovy, jedná se o rodinou záležitost, v nichž jde o vztahy. První část je o matce a dceři, zatímco druhá o poutu Jamieho, posléze i Claire k rodině z Lallybrochu. V podstatě o chybách, jejich následcích a napravování, které jsou dílčí součástí celého příběhu. Historická část pak šla víceméně stranou.
 
Jestli že Vás knižní nebo seriálová podoba této série baví, určitě v ní budete pokračovat. Má stále co nabídnout. Jen si nejsem jist, zdali se časem vztah Claire a Jamieho čtenářům neomrzí a zda by nebylo lepé, kdyby autorka věnovala prostor jiným postavám. A pokud jste žena, tak si přidejte jeden bod navíc.
 
Autor recenze: Martin Šlat
Hodnocení: 9/10
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
17. 12. 2017
Diana Gabaldon vydává vášnivý dodatek série Cizinka v podobě tenké roztomilé knížky, která je určená a zaručeně vhodná nejen pro všechny zapálené a věrné fanoušky.
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
highslide