Logo

Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Poláková )

12. 1. 2018
Moreplavec_3D new
 Jamie a Claire. Patří k sobě. Jsou jako jedno tělo, jedna duše. Rozdělil je však čas. Mají naději, že k sobě někdy znovu najdou cestu?
 
Magický kamenný kruh na kopci  Craigh na Dun je místem zvláštních událostí.  Nejprve se jím Claire propadla do minulosti, kde ji čekala nečekaná láska, nebezpečí a  také snaha změnit minulost. To se však nepodařilo a tak se před bitvou u Cullodenu musí Claire a Jamie rozloučit. Jamie se vydává vstříc jisté smrti do předem prohrané bitvy a těhotná Claire prošla kruhem menhirů podruhé. Tentokrát zpět do současnosti, aby zde v bezpečí vychovala jejich dítě. Od té doby uplynulo dvacet let, ale Claire se stále nedokáže smířit se ztrátou milovaného Jamieho. Pátrá po jeho osudu a ke svému překvapení zjistí, že její nezdolný Skot nezemřel, jak si myslela...
 
Jamieho osud však nebyl o mnoho lepší než smrt. Z bitvy sice vyvázl, ale čekala ho řada let skrývání se, osamění a vězení. Jeho příběh je hodně spletitý. Přesto nikdy nezapomněl na svoji Anglánku. A Claire nikdy nezapomněla na něj. Je odhodlaná vrátit se do minulosti a najít svého Jamieho. Zvládne však opustit své dítě a čelit všemu, co tohle rozhodnutí přinese? Čeká ji cesta do neznáma, která navždy zpečetí nebo zničí jejich lásku. Zvládne najít Jamieho? A bijí jejich srdce i po dvaceti letech stále ještě jedno pro druhé?
 
Mořeplavec je třetím dílem série Cizinka. Předchozí díly této série byly jednoduše strhující a geniální. Jedinečná kombinace romantického příběhu, historického pozadí a drobné špetky fantazie, si získala srdce mnoha čtenářů. A na této úspěšné vlně jede i Mořeplavec, který se v moři knih rozhodně neztratí. Má totiž největší kouzlo ze všech dílů této série.
 
Naši hrdinové jsou na začátku rozdělení. Kniha tak obsahuje dvě dějové linie. Příběh začíná z pohledu Jamieho. Jeho osud je komplikovaný, plný překážek a utrpení. Zároveň tyto nitky jeho osudu rozplétá v přítomnosti Claire a to představuje druhou dějovou linii. Je naprosto jisté, k čemu to všechno směřuje. Jejich setkání, to byl moment, na který jsem se nejvíce těšila. Ti dva totiž patří k sobě a jejich setkání je dechberoucí. Znovu se sbližují a poznávají svoje nové já. Za uplynulých dvacet let oba prošli jistou proměnou. Navíc už za sebou mají tolik bolesti z odloučení a překážek, že by si zasloužili šťastný konec. Ten jim však autorka nedopřála. Oba se vydávají na dobrodružnou cestu po moři. Zrádné mořské vlny a nepřítel na palubě se postarají o dostatek napětí.
 
Mořeplavec je podle mě nejlepší ze všech tří knih. Plavba po moři se mi líbila více než politické intriky v Paříži. Opět jde o silný a dojemný příběhkterý obsahuje pořádnou dávku dobrodružství. Navíc je vše podané poutavě, takže knize naprosto propadnete. V knize je však spousta vedlejších událostí a odboček, což vede k tomu, že kniha nabobtnala do úctyhodných rozměrů cihličky, se kterou můžete někoho slušně praštit po hlavě. Bude vás z jejího držení trochu bolet ruka, ale proč řešit, že to je bichle, když z jejího čtení budete naprosto nadšení?
 
Autorka neztrácí nápady, posouvá hranice příběhu pořád dál a ten tak připomíná rozbouřené moře. Najdete tu víry emocí, bouřlivé střety a kniha je tak překvapující, že vůbec netušíte, kam vás mořské proudy zavedou. Zkrátka vás čeká další velkolepý příběh o lásce s neméně větším finále.  
 
moreplavec
Autorka recenze: Sabina Poláková
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide