Logo

Recenze My, utonulí - Carsten Jensen (Marie Střeštíková)

13. 11. 2017
My_utonuli_3D
Recenze na vynikající knihu o životě námořníků od skvělého dánského spisovatele.
 
My, utonulí je román od dánského spisovatele Carstena Jensena, který vypráví o několika generacích námořnické rodiny, která se v průběhu sta let musela vyrovnat s krutými válkami a také rozbouřeným a nevyzpytatelným mořem.
 
Hned na prvních stránkách knihy nás čeká drobné představení podivínského Lauridse Madsena, který v příběhu ještě sehraje svou důležitou roli. Ovšem pak nás autor rovnou vrhne do bitvy na rozbouřeném moři, jelikož naše dánské hrdiny z přímořského městečka čeká válka proti Němcům. Hned touhle první "válečnou" scénou si mě autor získal svými barvitými popisy, které mě ihned vtáhly do děje a nebylo mi z myšlenek mužů zrovna dvakrát dobře. Jejich otázky o tom, kdo vlastně ti Němci jsou a neví, proti komu jdou vlastě bojovat nebyly lehké čtení, stejně jako popis zajetí našich hrdinů a šikanování mladých kadetů.
 
Mnohokrát se v knize se šikanou a útrapami ještě setkáme, ale také následným trestem, který je mnohdy až přehnaně krutý, ovšem taková už byla doba. A život na moři sám o sobě nebyl žádné peříčko.
 
Z moře opět zamíříme do městečka, kde se nyní autor zaměřuje na děti, které v této drsné době také nezažívají moc hezkých věcí a trpí zejména šikanou ze strany učitele a nepochopením ze strany rodičů. Proto berou zákon do svých rukou a vymyslí pomstu, ze které se ovšem dělalo zle i mě a opět to byla pasáž, která se mi nečetla snadno a musela jsem knihu dokonce na chvíli odložit. Za což má autor plus, protože se mi to i knih stává málokdy. Jeden z party dětí je také chlapec Albert, který je synem již zmíněného podivína Laurdise, který raději zvolil život na moři a opustil rodinu, a proto se ho Albert po letech vydává hledat. A nás jako čtenáře čeká další zajímavé dobrodružství, kde se vypravíme třeba do Singapuru nebo Honolulu a setkáme se s domorodci nebo s krutými či podivínskými námořníky.
 
utonulí
Jedním z takových podivínů je kapitán Lewis, který sice slíbí Albertovi pomoc, ale také trvá na absolutní poslušnosti. Albert ovšem neváhá a jsme opět na cestách. V knize se také vyskytne jméno slavného Jamese Cooka, který v knize bude sice vystupovat, ale v jiné formě, než čekáte. Cesta je složitá, v houpací síti v podpalubí je zraněný Karnak (domorodec) a na lodi dochází jídlo a voda už dávno došla, což je na lodi nejhorší, co se může stát. Představte si, že jste na lodi, obklopeni mořem, ale vlastně nemáte co pít. Okolo plno vody, ale vy trpíte žízní.
 
"Kdysi jsem našel loď, posádka byla už dávno mrtvá."
 "Co se stalo?"
 Jack Lewis pokrčil rameny. "To ví jen oni. A jak se říká: Mrtví nic nepoví."


Jestli dojde k samotnému setkání s otcem vám neprozradím, to už si přečtete sami. Albert se po letech nakonec vrací domů, ale moře je lákavé. Stane se z něj lodní makléř, ovšem je tu rok 1913 a blíží se něco nehezkého. Válka.
 
"Měli byste se starat jen o sebe, ne o další generace."
 
Válka na moři je možná jiná než ta na souši, nicméně je stejně krutá a bolestivá, plná ztrát, nářků vdov a sirotků. Přesto si Albert i v tomto krutém čase najde místo na lásku, i když ani to nebude jednoduché, a my se více dozvíme také o dalších obyvatelích ostrůvku, kteří už touží jen po jediném, ať už válka skončí.
Ani Alberta ovšem nečeká šťastný konec. A autor svou pozornost přesouvá na jiné, stejně zajímavé postavy a jejich osudy na moři. A pomalu a jistě se blíží 2. světová válka, která je mnohem krutější než ta předchozí.
 
"Ale tu noc jsme tančili s utonulými. Oni byli námi."
 
 
Ačkoliv je knížka pořádná sedmisetstránková "bichle," ze kterých mám někdy strach sám o sobě, protože je málokdy přečtu bez přestávek a mnohdy právě kvůli tomu zapomínám, co bylo na začátku, ale tady jsem problém neměla, příběh byl opravdu tak zajímavý a silný, že na něj nejde jen tak zapomenout.
 
Od knížky bylo vždy těžké se odtrhnout. Dobrodružné plavby byly velmi zajímavé, stejně jako osudy námořníků, vdov a jejich dětí. Za sebe mohu říct, že už se na další počiny skvělého dánského autora moc těším a budu sledovat, jestli od něj Omega něco nevydá, protože jsem si jeho styl psaní a poutavý příběh opravdu užila. Severští autoři prostě umí.
 
Knížku musím jen a jen doporučit. Není to jenom sága o námořnících, ale především příběh s trochou humoru, o dobrodružství, hledání, touze po moři, o krutosti války a také o neobvyklých osudech lidí z malého dánského městečka.
 
Hodnotím pěti hvězdičkami z pěti a už teď mám chuť na další román z námořnického prostředí.
 
Autorka recenze: Marie Střeštíková
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide