Logo

Recenze Nejhorší noční můra - Brenda Novak (Denisa Mišinová,DiS.)

2. 11. 2017
Nejhorsi_nocni_mura_3D

SÉRIE: Evelyn Talbot (Brenda Novak)

Tak to tu máme zase... Přehnaně sebevědomá hlavní hrdinka, která si myslí, že její úžasně geniální nápad nikoho neohrozí, protože ho přece důkladně promyslela. Ale opravdu někdo může shromáždit nejnebezpečnější šílence v jedné budově a očekávat, že se pak nestane nic zlého? Prostřednictvím doktorky Evelyn Talbotové se podíváme do dodnes řádně neprobádané oblasti psychopatie. Avšak připravte se na to, že tato knížka ve vás vyvolá obrovské množství otazníků, které vám nikdo nebude moci zodpovědět... Nakladatelství Omega opět přišlo s velmi zajímavým literárním počinem, které může na první pohled vypadat tuctově (přeci jen je na téma ústavů už hromada knih), na druhou stranu čtenáře ochromí mrazivou atmosférou Aljašky a nečekanou přidanou hodnotou...
 
 
Doktorka Evelyn Talbotová měla pořádně krušné mládí. V období, kdy její vrstevnice řešily šminky, módu, slavné zpěváky či první sexuální zážitky, ona málem vykrvácela na podlahu chaty, kam chodívala se svým přítelem Jasperem. On byl také ten, kdo naší hlavní hrdince způsobil zranění - zavraždil tři její kamarádky, podřezal jí krk a pokusil se všechny důkazy zničit podpálením chatky. Evelyn však jako zázrakem přežila a upsala svou duši ďáblu - rozhodla se totiž zasvětit zbytek svého života zkoumání psychopatie. Vystudovala se samými jedničkami a vrhla se na hledání "léku", který by napravil choré mysle prahnoucí po vraždění. Největším profesním úspěchem se pro ni stane projekt "Hanover House", což je vlastně ústav pro ty nejnebezpečnější a nejmorbidnější psychopaty ze států. Vždyť co může být geniálnější, než postavit vězení s nic-moc zabezpečením v opuštěných zasněžených pustinách Aljašky a spoléhat na to, že se nic zlého nestane. Evelyn je skálopevně přesvědčená, že všechno dokonale promyslela...
 
Pak se však začnou pohřešovat dvě ženy a najde se znetvořená useknutá hlava s vyloupnutým okem. Sen naší hlavní hrdinky se začíná bortit jako domeček z karet. Zjišťuje, že její okolí je stejně prohnilé, jako obyvatelé věznice - žárlivý zhrzený kolega, nymfomanka posedlá hledáním největšího penisu na Aljašce či podezřelí vězenští dozorci ... Je vrahem někdo z nich nebo se snad vrátil Jasper, aby dokončil, co před léty nestihl? Evelyn už neví, komu může důvěřovat, naštěstí má po boku sexy seržanta Amaroka, který je připravený ji ochránit před celým světem...
 
 
Nejhorsi_nocni_mura_3D
  Narodil jsem se s ďáblem v těle.
Nemůžu se ubránit faktu, že jsem vrah,
stejně jako se básník nemůže ubránit inspiraci.
-H.H.HOLMES, sériový vrah, podvodník, bigamista-
 
Co se mi nelíbilo: Na jednu stranu musíme doktorku obdivovat za její odvahu čelit svému strachu. Na stranu druhou mi však připadá přišerně nelogické, aby někdo po takovém traumatu pracoval v oblasti, která ony děsy pouze umocňuje. Jak může žena, která v mládí přežila útok psychopatického přítele pracovat s psychopaty? Obzvlášť po tom, co ji mnozí z nich napadli, obtěžovali nebo pronásledovali... Jako psycholožka by přece sama měla vědět nejlépe, že si svůj strach pouze zhoršuje. A dost se divím i tomu, že by nějaký šéf nechal takovou doktorku velet celému ústavu. Vždyť ji její minulost zcela viditelně ovlivňuje! Při čtení knížky se mi takové myšlenky neustále dokola vkrádaly do mysli...
 
 
Navíc samotný námět není bůhvíjak originální - opuštěné místo, strašidelný ústav, nečekané vraždy plus hlavní hrdinka s komplikovanou minulostí,... to vše už tu mnohokrát bylo. V knížkách i na filmovém plátně. Mě osobně okoukanost tématu nějak extra nevadí, pokud je zpracováno kvalitně a autor přinese i něco nového. Nicméně se neubráním srovnání s jinými zpracováními a malinké mínus pro mě je, že hlavní hrdinka nijak nevybočuje z tradice přehnaně sebevědomých naivek, které se bez rozmýšlení hrnou do problémů. Co by bez onoho klišé tento žánr dělal, že? 
 
 
Co se mi líbilo: Knížka má přesto mnohé co nabídnout. Jednou z nejvýznamnějších pozitiv jsou citáty slavných psychopatů, které uvádějí každou kapitolu. Při mnohých z nich mě řádně zamrazilo a mimo jiné také nalákalo na shánění více informací o těchto nebezpečných chlapících. Ráda bych si přečetla i jejich skutečné životní příběhy - to by mě opravdu bavilo. I tento fiktivní příběh je hodně zajímavý. Autorka má navíc talent na to, aby na čtenáře pořádně zapůsobila, postrašila je a napínala... Knížka má dozajista největší efekt, pokud ji čtete o zimních večerech, to pak jen trnete. Čtivost se tedy Brendě Novak rozhodně upřít nedá.
 
 
To, co jsem udělal, nebylo díky nadbytku žen v dnešní době tak hrozné.
Každopádně jsem si to užil.
-RUDOLF PLEIL, německý sériový vrah-
 
Záleží na tom, jestli je na světě o jednoho člověka méně, nebo více?
-TED BUNDY, sériový vrah, násilník, únosce a nekrofil-
 
Hodnocení:
 
Brenda Novak vsadila na lehce klišoidní, avšak diváky oblíbené téma. Přesto vás však dokáže natolik vtáhnout do děje, že jí tu tuctovost námětu rádi odpustíte. Hlavní hrdinka je sice neuvěřitelně naivní a způsobuje si tím jen další problémy, nicméně mi nebyla nesympatická. Právě naopak, i když nesnáším přiblble důvěřivé postavy, Evelyn byla tak výborně napsaná, že jsem si ji rychle oblíbila a držela jí palečky. Stejně vnímám i romantickou linku příběhu, která je jen dlaším neuvěřitelným klišé s láskou na první pohled. No i tak mě odstavečky se seržantem Amarokem bavily. No co k tomu říct - svalnatý sexy policista s dobrým srdíčkem... Která čtenářka by si nad ním nezavzdychala? ;-) Když to shrnu, čtení jsem si opravdu užila. U tohoto žánru je nejdůležitější správná atmosféra a tu se autorce podařilo vybudovat díky prostředí zasněžené temné Aljašky a dobře zvolenému mixu realistických postav. Stejnou péči jako hlavním postavám totiž věnovala i těm vedlejším. Psychopat Hugo, doktor Fitzpatrik či rozverná Danielle,... Všechny měly něco, co bylo důležité pro posun v ději, zároveň však skvěle dobarvovaly příběh.
 
V závěrečném hodnocení jsem musela strhnout pár bodů za nepříliš originální námět, naopak jsem nějaké body přidala za přidanou hodnotu ve formě citátů slavných psychopatů.
 
Grafická úprava je opět super. Naše obálka je viditelně inspirovaná tou původní, což neberu za negativum, protože i ta je velmi povedená. Líbí se mi použití modré barvy, která působí chladně a ladí k prostředí, kde se příběh odehrává. Korektura na jedničku s hvězdičkou a celkový dojem z knížky jasně vyzařuje, že koupě nebudete litovat. Minimálně po stránce kvality vydání určitě ne.
 
Nejhorší noční můra je skvělá knížka, která sice staví na všemi známých základech, přesto se jí podařilo vybudovat tu správnou atmosféru, která k thrillerům patří. Já jsem z knihy nadšená a o přečtení dalšího dílu nepochybuji ani na vteřinu. Po poslední kapitole se pokračování nemůžu dočkat!!!
 
 
Autorka recenze: Denisa Mišinová, DiS.
Hodnocení: 97%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide