Logo

Recenze Neviditelná knihovna - Genevieve Cogman (Zuzana Malá)

26. 2. 2017
Neviditelna_knihovna_3D
Anotace: Sbírání knih může být někdy nebezpečné... Skutečností je, že pravda může být mnohem podivnější než fikce...
Irene je profesionální špionka záhadné knihovny, stínové organizace, která sbírá důležitá beletristická díla ze všech časových období. Nyní byla ona a její tajemný asistent Kai vysláni do Londýna. Jejich mise: získání zvláště nebezpečné knihy. Problém: v době, kdy dorazí, je už kniha ukradena.
 
Různé frakce londýnského podsvětí jsou připraveny bojovat na život a na smrt, aby tuto knihu získaly dříve než Irene a kai. Dalším problémem je, že zákony přírody v tomto světě jaksi neplatí. Londýn je plný nadpřirozených bytostí a kouzelníků. A aby toho nebylo málo: Kai něco skrývá – tajemství, které by mohlo zničit celou naši realitu.
 
Irene je chycena v záhadné síti smrtelného nebezpečí, protichůdných vodítek a zlověstných tajných společenství. A neúspěch není řešením, protože v sázce není jen Irenina pověst, ale povaha reality sama.
 
Úvod
Filmy s Flynnem Carsnem a seriál Knihovníci přímo zbožňuji, a proto jsem byla nadšená, když jsem zjistila, že tato kniha by vše zmíněné měla v sobě skrývat. Na úvod musím říci, že autorka si dokázala skvěle pohrát se čtenářovou fantazií a to v mnoha směrech. Svým umem popisovat vše do detailů si mě okamžitě získala na svou stranu. Ani dějová linie nebyla pozadu, a že to byla pořádná jízda až do konce příběhu. Čtivost tohoto příběhu je také bezproblémová, každé slovo jsem hltala jak maniak toužící po pořádné dávce nebezpečí. Humor a sarkastické vtípky také nemohly chybět a přinášely do napínavé příběhu vhodné prvky osvěžení.
 
Atmosféra a prostředí
 
Hned v první kapitole dokázala autorka svým čtenářům nabídnout napínavou atmosféru, ze které se vyklubal rychlý rozjezd samotného příběhu. Jak napovídá anotace, nacházíme se ze začátku příběhu v tajuplné knihovně, o jejíž existenci se vedou spory, ale zde nevydržíme dlouho. Hlavní hrdinka Irene a jejích asistent učeň Kai se vydávají do alternativního světa (takovýchto světů zde existuje spoustu), přesněji do Londýna, pro dlouho zmizelou knihu. Nejenže ta kniha zmizela a nikdo neví kam, také se ukáže, že zde žije mnoho skupin lidí, kteří ji stejně jako oni hledají a jdou i přes mrtvoly. Londýn není (ne)obyčejným Londýnem s památkami a královnou, toto město v této realitě je plné chaosu! Nic tu pomalu nefunguje jak má, magie a nadpřirozené bytosti jsou zde na denním pořádku.   
 
Byly tři základní důvody, proč byli Knihovníci posíláni do alternativů, aby získali určité knihy: protože ta kniha byla důležitá pro staršího Knihovníka, protože ta kniha bude mít vliv na Jazyk nebo protože ta kniha byla specifická a jedinečná pro daný alternativní svět.
 
Neviditelna_knihovna_3D
Zlo a akce
 
Genevieve dokázala vymyslet řadu pěkných zloduchů, kteří se o notnou dávku akce a nebezpečí mile rádi postarali. Nalezneme zdemnoho společenstev nadpřirozených bytostí, vše přes upíry, vlkodlaky až ke sličnému lidu. Nejen oni ale byli těmi s negativní vizitkou, o akční momentyknihy se dokázali postarat téměř všechny postavy. Věřte mi, že o akci opravdu nebylo nouzi, jelikož každá kapitola dokázala něčím překvapit.
 
Nechce nás jen zabít. Chce, abychom umírali ve strachu, ve tmě a pomalu. Tímhle nás nechce jen dostat z cesty, aby mohl nerušeně pracovat. Je to zášť, čistá a prostá.
 
Záhady a tajemství
 
Celým příběhem od začátku až do konec se nese mnoho záhad a temných tajemství. Irene s Kaiem zjišťují první poslední o zmizelé knize, také vše o prostředí ve kterém se nacházejí či o hlavních aktérech té doby. Naštěstí si dokáží celkem rychle získat na svoji stranu velmi nadaného detektiva Vala, který čistě náhodou také řeší jejich záhadu (tedy nejen jejich, je toho mnohem více, ale pšt!). Skoro vše se postupně během gradace děje vysvětlí, i když občas lehce zmateným a složitým způsobem (bylo potřeba si nějaký ten odstavec přečíst vícekrát). Na jednu záhadičku se často nabalila další a další, ale to napínání autorce odpustím, i když to mnohdy bylo utrpení nevědět, co kdo udělal a proč. Téměř každá postava v knize měla svoje tajemství a musím říci, že mě snad všechna mile překvapila. Neměla jsem vůbec tušení, co skrývají a byl to šok. 
 
Postavy
 
Postavami se zde rozhodně nešetřilo. Irene a Kaiajsem již zmiňovala, jelikož se jedná o hlavní hrdinskou dvojici, která všem ukáže zač je toho loket!  Oba jsem si hned oblíbila a držela jim palce během jejich boje dobra se zlem. Vale byl velmi okouzlující detektiv a já se moc těším na pokračování této knihy, jelikož doufám, že se v ní pro něj najde místo. Hlavní zloduši byli také báječní, takovým tím zvráceným a pokřiveným způsobem.
 
„Byla jste někdy donucena vybrat si mezi Knihovnou a svou ctí?“ vyptával se Kai.
„Kai,“ řekla Irene, „Knihovna je moje čest. A pokud se k ní připoutáš, bude i tvoje.“
 
Neviditelna_knihovna_3D
Závěr
 
Neviditelná knihovna je báječné čtivo. Velmi svěží, svižné, napínavé, čtivé, plné akce a dobrodružství. Rozhodně doporučuji všem milovníkům fantasy, kteří dokáží ocenit netradiční světy plné záhad, zvratů a nebezpečí. Hvězdičku ve svém hodnocení dávám dolů za přeplněnost různými nadpřirozenými vymoženostmi/bytostmi, sem tam hluchými pasážemi či přehnanými nelogičnostmi a občasnou zmatenostív dějové linii.
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide