Logo

Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Anita Gingerová)

5. 5. 2017
"Lidé mají jen jednu šanci na život. Svět nemá dost zdrojů pro dva životy." A co když už jste svou druhou šanci dávno dostali, jen o tom nevíte? Je vůbec možné přeskočit smrt a pokračovat dále ve svém zaběhnutém životním kolotoči? Co by to pro lidstvo znamenalo? Zaznamenáme to vůbec? A jak všímavým jednotlivcům vysvětlíte, že je ze dne na den mrkev zářivě oranžová a kuřata váží několikrát víc, než dříve?
 
nové pompeje
Daniel Godfrey nám během pár krátkých kapitol vyžene myšlenkové pochody do obrovských otáček. Začít číst Nové Pompeje je jako prodělat přímý průstřel hlavy a po odvanutí kouřového oblaku slavnostně připojit prázdnou paměť, na kterou začnete ukládat veškeré přicházející informace. 
 
Neustále vymýšlíme a objevujeme nové zdroje elektrické energie. Konkurence je vysoká a vždy se vyplatí získat co nejlepší postavení na trhu. Není tedy na co čekat a je čas pustit se do něčeho nového, do něčeho velkolepého, je čas být lepší než ostatní a získat moc v celém energetickém světě. 
Co kdyby se náš projekt dal využít na něco mnohem významnějšího? 
Zrealizovat nápad vzkříšení starořímského města, které bylo roku 79 našeho letopočtu zničeno výbuchem sopky Vesuv, a provést nás po jeho rušných ulicích teď v přítomnosti podle Novus Partes není vůbec nic nedostupného...
 
Novus Partes a jeho kontroverzní technologie, jejíž podstatou je schopnost přenášet hmotu z daleké minulosti, způsobí, že v tomto reálném čase se můžeme projít po starověkém městě plném Římanů. Nick Houghton se stává novým historickým poradcem firmy Novus Partes. Sám je překvapený, že právě on získal toto místo, jelikož historii ještě nestihl dostudovat. Plný nadšení a očekávání odcestuje do Nových Pompejí, svého nového pracoviště a místa, které skrývá nespočet odpovědí na všelijaké otázky. Toto místo je replikou historických Pompejí, které byly téměř před dvěma tisíci lety zničeny. Živou replikou...
 
Nick se prochází po městě a odkrývá jeho tajemství. Poznává kulturu a zvyky místních lidí. Opravdu vše funguje tak, jak se při historii učil? Náš hlavní hrdina není jediný zvědavec v tomto kamenitém prostředí. Proč pompejané nesmějí opustit městské brány? Proč jim jídlo a zboží dováží ti podivní bílí lidé se světlými pruhy na předloktí? Proč už není ve vzduchu cítit mořská slaná voda? Proč město nezásobují lodě? Proč jeho okolí nereaguje na posílané zprávy? A proč si nejsou všichni rovni, když nad nimi mají moc právě ti bílí bohové?
 
nové pompeje
Zatímco Nick luští záhadu zmizení svého předchůdce a bojuje s nástrahami starého města, kniha nám téměř pravidelně střídá kapitoly dalším souvisejícím příběhem. Neobvyklou životní etapu Kirsten Chapmanové můžeme ze začátku považovat jako nepříjemného parazita. Vyprávění o dívce, která se probudí ve vaně a zjišťuje, jak se do ní vlastně dostala, mi přišlo jako podivně nepovedené odbočení. Už jsem se bála, jak bude celý příběh bláznivý. Jestli přibude ještě jedna zvláštní postava s nepřednesenou hádankou tak místo vychutnávání si každého slova v knize, jí budu jen nepříčetně číst. Oooo, jak jsem se spletla. Věřte, že zhruba u páté kapitoly budete děkovat všem svatým, že jste to nevzdali. Už je to tady...
 
"Představ si, že jsi mrtvý, že tvůj život se právě završil. A pamatuj, že člověk, žije v přítomnosti, v tom prchavém mžiku; zbytek života je buď minulost a je v nenávratnu, nebo teprve čeká na své odhalení." 
 
Určitě je každému jasné, že hrát si s časovou osou nemůže být bezrizikové. Mnohé velké černé díry má i technologie společnosti Novus Partes. Tento příběh ani z té největší dálky nemůže být porovnán s učebnicí dějepisu. Nové Pompeje jsou psány čtivě, lákají už jen svou obálkou, ale zároveň v sobě nechávají ukrytou pošmournou atmosféru oné tehdejší události, která se nám díky Nickovi postupně odkrývá. Příběh se nezadrhává, nezůstáváme stát na jednom místě a naopak se ve sledu událostí neztrácíme. Zalepování slepých míst vypisováním nesmyslů zde nepostřehnete už vůbec, nic takového v této knize nehledejte. 
Připravte se na fascinující, strhující a chytře napsanou knihu, na originální přírůstek do žánru v cestování čase. Ano, přesně tohle slibuje popisek na přebalu a já jeho význam mohu jednoznačně potvrdit.
 
Co mě osobně potěšilo, je pohled pompejanů z té nejnižší i nejvyšší vrstvy, historiků, architektů, obyčejných dnešních lidí, ať už mladých nebo starých. Daniel se tomuto tématu musel věnovat pekelně dlouho a Nové Pompeje mu jeho pracovitost rozhodně vracejí v plném možném rozsahu. 
Doporučuji všem, kteří odkládají knihy s historickým nádechem jen kvůli obavám o milostných zápletkách. Nové Pompeje krom nespočtu nevěstinců žádnou romantiku nenabízejí. Doporučuji i všem ostatním.
 
"Takže to je váš určený čas smrti."
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
29. 9. 2017
SBÍRKA ÚVAH A HRAVÝCH ESEJŮ OD HVĚZDY TELEVIZNÍCH SERIÁLŮ GILMOROVA DĚVČATA A FAMÍLIE A TAKÉ OD AUTORKY BESTSELLERU JEDNOHO DNE, MOŽNÁ...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Poslední dívka
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Poslední dívka
29. 9. 2017
„Jeden z nejlepších thrillerů letošního roku. Pokud se vám líbila Zmizelá , budete nadšeni.“
Stephen King
highslide