Logo

Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Anita Gingerová)

5. 5. 2017
"Lidé mají jen jednu šanci na život. Svět nemá dost zdrojů pro dva životy." A co když už jste svou druhou šanci dávno dostali, jen o tom nevíte? Je vůbec možné přeskočit smrt a pokračovat dále ve svém zaběhnutém životním kolotoči? Co by to pro lidstvo znamenalo? Zaznamenáme to vůbec? A jak všímavým jednotlivcům vysvětlíte, že je ze dne na den mrkev zářivě oranžová a kuřata váží několikrát víc, než dříve?
 
nové pompeje
Daniel Godfrey nám během pár krátkých kapitol vyžene myšlenkové pochody do obrovských otáček. Začít číst Nové Pompeje je jako prodělat přímý průstřel hlavy a po odvanutí kouřového oblaku slavnostně připojit prázdnou paměť, na kterou začnete ukládat veškeré přicházející informace. 
 
Neustále vymýšlíme a objevujeme nové zdroje elektrické energie. Konkurence je vysoká a vždy se vyplatí získat co nejlepší postavení na trhu. Není tedy na co čekat a je čas pustit se do něčeho nového, do něčeho velkolepého, je čas být lepší než ostatní a získat moc v celém energetickém světě. 
Co kdyby se náš projekt dal využít na něco mnohem významnějšího? 
Zrealizovat nápad vzkříšení starořímského města, které bylo roku 79 našeho letopočtu zničeno výbuchem sopky Vesuv, a provést nás po jeho rušných ulicích teď v přítomnosti podle Novus Partes není vůbec nic nedostupného...
 
Novus Partes a jeho kontroverzní technologie, jejíž podstatou je schopnost přenášet hmotu z daleké minulosti, způsobí, že v tomto reálném čase se můžeme projít po starověkém městě plném Římanů. Nick Houghton se stává novým historickým poradcem firmy Novus Partes. Sám je překvapený, že právě on získal toto místo, jelikož historii ještě nestihl dostudovat. Plný nadšení a očekávání odcestuje do Nových Pompejí, svého nového pracoviště a místa, které skrývá nespočet odpovědí na všelijaké otázky. Toto místo je replikou historických Pompejí, které byly téměř před dvěma tisíci lety zničeny. Živou replikou...
 
Nick se prochází po městě a odkrývá jeho tajemství. Poznává kulturu a zvyky místních lidí. Opravdu vše funguje tak, jak se při historii učil? Náš hlavní hrdina není jediný zvědavec v tomto kamenitém prostředí. Proč pompejané nesmějí opustit městské brány? Proč jim jídlo a zboží dováží ti podivní bílí lidé se světlými pruhy na předloktí? Proč už není ve vzduchu cítit mořská slaná voda? Proč město nezásobují lodě? Proč jeho okolí nereaguje na posílané zprávy? A proč si nejsou všichni rovni, když nad nimi mají moc právě ti bílí bohové?
 
nové pompeje
Zatímco Nick luští záhadu zmizení svého předchůdce a bojuje s nástrahami starého města, kniha nám téměř pravidelně střídá kapitoly dalším souvisejícím příběhem. Neobvyklou životní etapu Kirsten Chapmanové můžeme ze začátku považovat jako nepříjemného parazita. Vyprávění o dívce, která se probudí ve vaně a zjišťuje, jak se do ní vlastně dostala, mi přišlo jako podivně nepovedené odbočení. Už jsem se bála, jak bude celý příběh bláznivý. Jestli přibude ještě jedna zvláštní postava s nepřednesenou hádankou tak místo vychutnávání si každého slova v knize, jí budu jen nepříčetně číst. Oooo, jak jsem se spletla. Věřte, že zhruba u páté kapitoly budete děkovat všem svatým, že jste to nevzdali. Už je to tady...
 
"Představ si, že jsi mrtvý, že tvůj život se právě završil. A pamatuj, že člověk, žije v přítomnosti, v tom prchavém mžiku; zbytek života je buď minulost a je v nenávratnu, nebo teprve čeká na své odhalení." 
 
Určitě je každému jasné, že hrát si s časovou osou nemůže být bezrizikové. Mnohé velké černé díry má i technologie společnosti Novus Partes. Tento příběh ani z té největší dálky nemůže být porovnán s učebnicí dějepisu. Nové Pompeje jsou psány čtivě, lákají už jen svou obálkou, ale zároveň v sobě nechávají ukrytou pošmournou atmosféru oné tehdejší události, která se nám díky Nickovi postupně odkrývá. Příběh se nezadrhává, nezůstáváme stát na jednom místě a naopak se ve sledu událostí neztrácíme. Zalepování slepých míst vypisováním nesmyslů zde nepostřehnete už vůbec, nic takového v této knize nehledejte. 
Připravte se na fascinující, strhující a chytře napsanou knihu, na originální přírůstek do žánru v cestování čase. Ano, přesně tohle slibuje popisek na přebalu a já jeho význam mohu jednoznačně potvrdit.
 
Co mě osobně potěšilo, je pohled pompejanů z té nejnižší i nejvyšší vrstvy, historiků, architektů, obyčejných dnešních lidí, ať už mladých nebo starých. Daniel se tomuto tématu musel věnovat pekelně dlouho a Nové Pompeje mu jeho pracovitost rozhodně vracejí v plném možném rozsahu. 
Doporučuji všem, kteří odkládají knihy s historickým nádechem jen kvůli obavám o milostných zápletkách. Nové Pompeje krom nespočtu nevěstinců žádnou romantiku nenabízejí. Doporučuji i všem ostatním.
 
"Takže to je váš určený čas smrti."
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
17. 12. 2017
Diana Gabaldon vydává vášnivý dodatek série Cizinka v podobě tenké roztomilé knížky, která je určená a zaručeně vhodná nejen pro všechny zapálené a věrné fanoušky.
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
highslide