Logo

Recenze Oběšení psi - Jens Henrik Jensen (David Veselý)

17. 11. 2016
Fotor_147940132151338
Niels Oxen je dánský válečný hrdina, oceněný mnoha cenami za statečnost, který žije na ulicích Dánska a živí se jídlem z popelnice. Jak se ale změní jeho život poté, co opustí ruch města, uchýlí se do ústraní v dánských lesích a je zapleten do série vražd? Vražd, které spojuje jedna temná věc – oběšení psi...
 
Mise a skvrny na duši...
 
Pokud byste zahlédli Nielse Oxena, ani byste neřekli, že je to nejvýznamnější válečný hrdina v dějinách novodobého Dánska. Člověk, který se živí odpadky z popelnic, chodí neupraven v otrhaných šatech a má jen jednoho kamaráda, který ho nikdy nezradí – Mr. Whita, svého bílého, oddaného psa. Niels se rozhodne k jednomu kroku, který již delší dobu plánuje, odstěhuje se do lesů Dánska, kde se ubytuje a bude žít loveckým životem. Ovšem vše zhatí vražda vlivného muže – pana Hense Otto Corfitzena na blízkém zámku Nørlund. Niels je předvolán na policii kvůli otiskům bot, které se v zámeckém areálu našli – Niels byl tu noc v zámku, ale s vraždou nemá nic společného. Jak vše ale bude pokračovat...
 
Ve stejném okamžiku, kdy to spatřily jeho oči, poznal i po hmatu, o co jde. Dotýkal se psí tlapy. Psí tělo bylo ještě teplé a měkké.
 
Služby vlasti
 
Niels je požádán jedním z vyšetřovatelů o pomoc s vyšetřováním případu. Vyšetřovat bude na vlastní pěst, může dělat cokoliv - porušovat zákony, dělat vloupání, prostě vše proto, aby našel vraha vlivných lidí, kterým byli nejdříve oběšení psi a poté byli zabiti i oni sami. Jenže Niels je zapleten do případu více a více, aniž by on sám chtěl. Jeho pes je také oběšen, vraždy se začínají stupňovat a všechny stopy vražd i pletek mrtvých se stáčí k zámku Nørlund. Kdo tahá za osudné nitky? Kdo má nějakou souvislost s vraždami? Jak se vším souvisí historie Dánska a kdo nakonec bude tím vrahem?
 
Ocenění & smutná historie
 
V příběhu se rýsuje hned několik rovin – roviny vyšetřování, roviny pachatelů nebo i příběh z války, kde byl nasazen Niels Oxen. Dozvídáme se další a další zajímavé informace ze života válečného vojáka, který dostal řadu prestižních vyznamenání, ale odkrýváme také jeho pohnutou minulost, která se ale může ve finále lišit od vyprávění lidí...
 
Vyšetřování nebude úplně lehké a nejednou půjde o život i samotnému Oxenovi nebo jeho pomocnici Margrethe Franckové – kriminalistce s hendikepem, ale excelentním způsobem pátrání.
 
Hodnocení
 
Oběšení psi je ten typ detektivní knihy, kde se kombinuje napětí s prvky pestrého vyprávění a akce. Celý příběh mě celkem bavil, nebyla nouze o překvapivé zvraty, dobrý postup vyšetřování a mnoho dalšího. Ovšem, na knize mě jedna věc trochu vadila – jména postav. Všechny jsou stejné a moc dobře jsem si je nezapamatoval, přesto jsem si ale příběh maximálně užíval a knihu musím přirovnat jedné dokonalé knižní sérii. Kdo knihu četl možná vím, že mluvím o Cormoranu Strikovi od Joanne Rowling.
 
hohen
Oba dva detektivové jsou veteráni a styl psaní Jense Jensena byl opravdu místy podobný. Nechci říkat, že něco kopíruje – to ne! Ale pokud jste četli detektivky od Joanne Rowling, tuto knihu moc doporučuji. Na podzimní večery je jako dělaná a i když má nějaké ty svoje chybičky, konec byl velmi dobře napsán a vysvětlili se snad úplně všechny nejasnosti. Závěr knihy byl doslova našlapán akcí a zvraty. Knihu hodnotím kladně a pokud v dalším díle budou lepší jména postav, která se nebudou tolik plést, bude to naprosto dokonalé.
 
Knihu dnes hodnotím 4 hvězdičkami a moc se těším na jaro, kdy vyjde druhý díl s názvem Temní muži.
 
Autor recenze: David Veselý
Hodnocení: 4/5
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
highslide