Logo

Recenze Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye(Adam Váchal)

5. 12. 2013

Tajemství Doriana Graye: Změnil barvu vlasů, ale stále pro nás nezestárnul

oscarwildee-300x286
Víte co znamená zkratka TPODG? Na zahraničních fórech se těmito písmeny označuje asi nejslavnější dílo Oscara Wilda The Picture of Dorian Gray, nebo-li Obraz Doriana Graye. A když se na tato fóra podíváte, zjistíte, že zmíněná kniha je i po 123 letech, co poprvé vyšla, nejoblíbenějším literárním dílem řady lidí. Důkazem oblíbenosti jsou i stále nově vznikající filmy, ve kterých však postava Doriana Graye prošla v posledních letech významnou proměnou.
Bez pochyb můžeme říct, že Dorian Gray v našich očích prošel poslední dobou významnou proměnou. Stačí se podívat na nedávno natočené filmy, ve kterých se Gray objevil. Těžko by v nich mohl někdo nazvat našeho „antihrdinu“ princem zlatovláskem, jak jej oslovují ženy v knize. Zlaté kudrliny s tváří andílka se již dnes nenosí, atak se stále častěji setkáváme s Dorianem Grayem jako se smyslným mužem tmavých rysů. Už to není ta nevinná krása, ale krása plná vášně, která pokouší k hříchu. Je to Dorian Gray dnešní doby, který ženy (možná i některé muže) láká svým tajemstvím a právě svou prohnilostí. Společnost se posunula a podle měřítek Oscara Wilda by to pomalu vypadalo, že v dnešní době má každý svůj obraz namalovaný Basilem Hallwardem, díky kterému držíme své hříchy a provinění snadno pod pokličkou.
dorian-gray

Ale v čem je vlastně Obraz Doriana Graye i v dnešní době jedinečným dílem, na které pěje X lidí své chvalozpěvy? Jeden z hlavních obecně známých důvodů, se kterým se setkáte snad všude, je připodobnění stylu psaní Oscara Wilda precizní malbě štětcem. Určitě není náhodou, že v internetových diskusích se u tohoto díla vyskytují v husté koncentraci slova jako: malebné, vykreslené, zobrazené… Při četbě této knihy, jakoby jste viděli obrazy, parafrázuji ohranou větu, kterou o tomto díle použilo nespočetně lidí a určitě nejsou zdaleka posledními.

Další věc, která na díle rozhodně zaujme, je nahuštěnost moudrosti. Když knihu otevřeme, valí se na nás takové množstvích „velkých pravd“ z úst lorda Henryho, že může čtenář některým jeho životním filosofiím snadno sám podlehnout. Kdo by se pak divil, že jim podlehl i mladík Dorian Gray? Svou roli může v díle Oscara Wilde ovšem hrát i téma věčného mladí a nesmrtelnosti. Vždyť epos o Gilgamešovi je dodnes také velmi populární (na středních školách).

Baví nás Dorian Gray také kvůli morálce? Dává nám postkřesťanům pocit zadostiučinění, že každý špatný skutek bude na konci potrestán? Možná, že nás ve skrytu duše opravdu uklidňuje, když víme, že i Doriana Graye, který zprvu bere své hříchy na lehkou váhu a příliš se jimi nenechá zdeptat, nejvíce ztrestá vlastní svědomí. Alespoň malá naděje pro lidičky, kteří se cítí být ukřivděnými…

Autorem recenze je Adam Váchal, článek najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide