Logo

Recenze Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye(Adam Váchal)

5. 12. 2013

Tajemství Doriana Graye: Změnil barvu vlasů, ale stále pro nás nezestárnul

oscarwildee-300x286
Víte co znamená zkratka TPODG? Na zahraničních fórech se těmito písmeny označuje asi nejslavnější dílo Oscara Wilda The Picture of Dorian Gray, nebo-li Obraz Doriana Graye. A když se na tato fóra podíváte, zjistíte, že zmíněná kniha je i po 123 letech, co poprvé vyšla, nejoblíbenějším literárním dílem řady lidí. Důkazem oblíbenosti jsou i stále nově vznikající filmy, ve kterých však postava Doriana Graye prošla v posledních letech významnou proměnou.
Bez pochyb můžeme říct, že Dorian Gray v našich očích prošel poslední dobou významnou proměnou. Stačí se podívat na nedávno natočené filmy, ve kterých se Gray objevil. Těžko by v nich mohl někdo nazvat našeho „antihrdinu“ princem zlatovláskem, jak jej oslovují ženy v knize. Zlaté kudrliny s tváří andílka se již dnes nenosí, atak se stále častěji setkáváme s Dorianem Grayem jako se smyslným mužem tmavých rysů. Už to není ta nevinná krása, ale krása plná vášně, která pokouší k hříchu. Je to Dorian Gray dnešní doby, který ženy (možná i některé muže) láká svým tajemstvím a právě svou prohnilostí. Společnost se posunula a podle měřítek Oscara Wilda by to pomalu vypadalo, že v dnešní době má každý svůj obraz namalovaný Basilem Hallwardem, díky kterému držíme své hříchy a provinění snadno pod pokličkou.
dorian-gray

Ale v čem je vlastně Obraz Doriana Graye i v dnešní době jedinečným dílem, na které pěje X lidí své chvalozpěvy? Jeden z hlavních obecně známých důvodů, se kterým se setkáte snad všude, je připodobnění stylu psaní Oscara Wilda precizní malbě štětcem. Určitě není náhodou, že v internetových diskusích se u tohoto díla vyskytují v husté koncentraci slova jako: malebné, vykreslené, zobrazené… Při četbě této knihy, jakoby jste viděli obrazy, parafrázuji ohranou větu, kterou o tomto díle použilo nespočetně lidí a určitě nejsou zdaleka posledními.

Další věc, která na díle rozhodně zaujme, je nahuštěnost moudrosti. Když knihu otevřeme, valí se na nás takové množstvích „velkých pravd“ z úst lorda Henryho, že může čtenář některým jeho životním filosofiím snadno sám podlehnout. Kdo by se pak divil, že jim podlehl i mladík Dorian Gray? Svou roli může v díle Oscara Wilde ovšem hrát i téma věčného mladí a nesmrtelnosti. Vždyť epos o Gilgamešovi je dodnes také velmi populární (na středních školách).

Baví nás Dorian Gray také kvůli morálce? Dává nám postkřesťanům pocit zadostiučinění, že každý špatný skutek bude na konci potrestán? Možná, že nás ve skrytu duše opravdu uklidňuje, když víme, že i Doriana Graye, který zprvu bere své hříchy na lehkou váhu a příliš se jimi nenechá zdeptat, nejvíce ztrestá vlastní svědomí. Alespoň malá naděje pro lidičky, kteří se cítí být ukřivděnými…

Autorem recenze je Adam Váchal, článek najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide