Logo

Recenze Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (Dominika Valášková)

4. 2. 2014
Román se odehrává v 19. století a jeho hlavním hrdinou je okouzlující mladík jménem Dorian Gray. Dorian je mladý, dá se říct že i v jistém směru nezkažený, aristokrat, který je se svou půvabnou tváří a zlatými vlasy předlohou pro malíře Basila Hallwarda. Doriana těší malířovy lichotky a poklony, vždyť jeho kráse se přece nic nevyrovná. Každá žena, dokonce i muži, jeho kráse podlehnou. Jeho pravým opakem je lord Henry Wotton - bohatý aristokrat s poněkud podivnými pesimistickými a dekadentními názory, který je však ve společnosti oblíben.
 
"Totéž, co znamenal vynález olejové malby Benátčanům a obličej Antionův starořeckým sochařům, bude jednoho dne pro mne znamenat obličej Doriana Graye."
(str. 14)
dorian_gray
Jednoho dne, když Basil opět maluje Doriana, představí Dorianovi svého přítele Henryho. Basil se bojí, aby Henry Doriana svými myšlenkami nezkazil. Už je však pozdě. Po dokončení obrazu je mladý Dorian názory Henryho tak uchvácen, že vyslovuje přání, aby zůstal navěky mladý a obraz stárnul místo něj. Přání je lehkovážnému Dorianovi splněno a obraz se stává odrazem jeho duše.
 
Po několika dnech šokuje oba muže Dorian zprávou, že se zasnoubil s dívkou z divadla - Sybillou Vaneovou. Avšak uchvátil ho spíš herecký výkon ženy, a její schopnost proměnit se v jakoukoliv postavu, než tím kým doopravdy byla. Dorian pozve své přátele na jednu z Sybillin divadelních her. Ta však předvede tak strašný výkon, že se s ní Dorian okamžitě rozchází. Zdrcená Sybilla spáchá ještě v ten večer sebevraždu.
Dorian smrt dívky omlouvá tím, že on je přece nevinný. V tu chvíli si všímá změn na svém obrazu. Rozhodne se ho tedy ukrýt. Ale i když je obraz ukryt, mění se v důsledku Dorianových lží a ohavných činů. V koutu za paravánem je schovaný, jako připomínka toho, co vše Dorian provedl... Bude jeho tajemství odhaleno?
dorian
Všechny postavy v knize jsou velmi detailně zpracovány. Jelikož se jedná o psychologický román je zřejmé, že se zde budou rozebírat hlavně pocity hrdinů. Můžeme tak pozorovat změny v Dorianově chování i myšlenkových pochodech. Zpočátku nevinný mladík se stává zkaženým pod vlivem Henryho. Přijímá jeho názory, opakuje je a chová se podle jeho rad. Dorian byl z počátku sympatický, ale postupně se měnil ve velkého sobce. Myslel stále na sebe, na svou krásu a na to, jak je úžasný. Ke konci příběhu je Dorian natolik zkažený, že se sníží i k tomu nejhoršímu možnému činu.
Lord Henry byla postava, která se mi vůbec nelíbila. S jeho názory na ženy jsem naprosto nesouhlasila, protože se mi nelíbilo, jak ženy odsuzuje.
 
"... Dělám velké rozdíly mezi lidmi. Volím si přátele kvůli jejich příjemnému zevnějšku, své známé pro jejich povahu a své nepřítele pro jejich inteligenci."
(str. 13)
 
Čtenář má možnost nahlédnout do vyšších kruhů společnosti z 19. století, jejichž popisy jsou detailně zpracovány. Můžeme tak vidět jejich postoje a smýšlení. Většina názorů pocházela od lorda Henryho, protože jako uznávaná osoba měl ve společnosti velký vliv.
Některé části knihy byly ovšem zdlouhavé, obzvlášť popisy či Dorianovy úvahy o naprosto zbytečných věcech.
 
Knihu hodnotím kladně. Nejen že se mi líbila obálka, ale i celkové zpracování knihy. Pokud bych měla vybrat nejlepší vydání tohoto díla, určitě bych sáhla právě po vydání nakladatelství Omega, zaměřující se převážně na klasiku. Čtenář skvěle porozumí celému ději, protože je příběh upraven tak, aby odpovídal modernímu stylu vyjadřování. Knihu rozhodně doporučuji!
dorian-gray
Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je Dominika Valášková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide