Logo

Recenze Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye/Wolf Draven's Dream Bookshelves/

15. 12. 2013
dorian-gray
Autor: Oscar Wilde
Název: Obraz Doriana Graye
Originální název: The Picture of Dorian Gray
Nakladatelství: Omega
Překlad:
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 192
Žánr: fantastický román, klasika
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Klasický psychologický román, fantastický příběh aristokrata, jemuž kouzelná moc umění propůjčila věčnou krásu a mládí. Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik mladíků uvedl do zkázy.

Na základní a střední škole jsem se vždycky snažila povinnou četbu obcházet velkým obloukem. Námět mohl být sebelepší, sebezajímavější, ale kdykoliv měla nějaká kniha nálepku „Povinná četba“, vyhýbala jsem se jí jako čert kříži, i přesto, že jinak jsem byla docela velký čtenář a hltala jsem jednu knihu za druhou.  Myslím, že to tak má nastaveno spousta dětí a mládeže. Jakmile se něco MUSÍ, tím spíš se do toho nikomu nechce. Naopak, když je něco ZAKÁZÁNO, tak to je hned považováno za lákadlo. Proč se Povinná četba nepřejmenuje na Zakázanou četbu? To by ji pak každý hned sháněl a četl jak o život. Ale to odbočuji.

Až zpětně si uvědomuji, že kvůli vyhýbání se povinné četbě, jsem přišla o spoustu zajímavých knih, které by mě bavily třeba dokonce už tehdy. Naštěstí není nic jednoduššího než po klasice sáhnout nyní již bez určitého odporu, který ve mně tohle slovo vždy vyvolávalo, zvlášť když nakladatelství Omega začalo vydávat spoustu klasických českých i světových děl (spadajících právě do kategorie Povinné četby) v novém a naprosto úžasném kabátku.

Řadí se mezi ně i  Obraz Doriana Graye od velmi známého anglického dramatika, prozaika, básníka a esejisty irského původu Oscara Wilda. Úplně poprvé spatřil tento příběh světlo světa už v roce 1890. To je vcelku dlouhá doba, řeknete si, ale kniha ani za tu dlouhou dobu neztratila na čtivosti.

Děj nás zavede do ateliéru Basila Hallwarda, který ukazuje lordu Henrymu podobiznu blonďatého mladíčka, který mu stojí modelem pro mnoho jeho uměleckých děl. A kdo že je ten záhadný krasavec? Není to nikdo jiný než sedmnáctiletý Dorian Gray. Svou krásou a nevinností dovede okouzlit nejednu ženu či muže, stejně jako se mu to podařilo u Basila.
Lord Henry se s ním velice touží setkat, ale Basil má strach, aby na Doriana jeho přítel Henry neměl špatný vliv. A není daleko od pravdy. Po společném setkání s cynickým Lordem Henrym, který mluví o pomíjivosti krásy a mládí se Dorian začne zajímat už převážně jen o svůj vzhled a všechny slasti a neřesti, které život přináší.

Když Basil Dorianův portrét dokončí, nechce jej nikomu ukázat, předá jej pouze Dorianovi. Ten se zamiluje do svého věrného obrazu a pak na něj začne žárlit. Dorian na obraze bude navždy stejně krásný a mlád, ale opravdový živý Dorian bude pomalu stárnout a měnit se. Povzdechne si, kéž by to mohlo být naopak,  a pokračuje v holdování nezřízenému aristokratickému životu.

Za nějaký čas se na obraz opět podívá a zdá se mu, že se změnil. Zřejmě ho šálí zrak, ale neodbytný pocit, že je něco špatně, zůstává. Léta plynou a Dorian stále vypadá jako ve svých sedmnácti. To se ale nedá říct o tom podivném obraze. Na něm přibyl Dorianovi podlý úšklebek i několik vrásek. Šokovaný Dorian obraz schová do jedné již nepoužívané místnosti, aby jej nikdo nemohl uzřít a neodhalil tak jeho tajemství.

V příběhu dojde i na romantiku. Dorian se zamiluje do nadějné mladičké divadelní herečky Sibyly Vaneové, která jeho city také opětuje, ale kvůli jistým okolnostem skončí tato láska velmi tragicky. A na obraze opět dochází k několika změnám. Dorian moc dlouho netruchlí a zase rychle se vrací ke svému zhýralému stylu života. Díky jeho nevinnému kukuči mu prochází spousta nedobroty, kterou nikdo s jeho tvářičkou nespojuje. A obraz se stále mění jako připomínka všeho, co Dorian provedl. Jak tohle dopadne?

Ani se moc nedivím, že kniha vyvolala ve své době skandál. Zvláště, když se autor nechal slyšet, že do textu vtisknul i velkou část své duše. Šokoval značnou část tehdy velmi prudérní společnosti za neskrývané homosexuální sklony, za něž byl dokonce i několik let vězněn.

Postavy tohoto jedinečného příběhu jsou všechny velmi detailně a zajímavě charakterově vyobrazeny. Bylo převážně pozoruhodné sledovat vývoj hlavního hrdiny, který si z počátku nedělal moc hlavu se svým svědomím. Získáváme také pohled na příslušníky anglické společnosti té doby (konec 19. století ) a jejich někdy vskutku zvláštní názory.

Příběh dokáže na čtenáře silně zapůsobit a i po těch letech toho má stále spoustu co nabídnout. Je plný různých mouder a morálních poučení. Dokládá neblahý dopad vlivu a manipulace, povyšování estetického požitku nad život, povrchnosti na člověka a jeho duši.

Musím také pochválit působivý obal, který toto nejnovější vydání dostalo. Dává tušit, že nepůjde o žádný pohádkový příběh.

Dokonce podle knihy vznikl i stejnojmenný film. Plánuji se podívat, jak se filmoví tvůrci s tímto tématem poprali a jestli příliš neodbočili od hlavní myšlenky.

Tento fantastický příběh doporučuji všem, kteří si rádi přečtou zajímavou četbu s nadpřirozenými až hororovými prvky a nebojí se nálepky „Povinná četba“. Vězte, že to za přečtení stojí.

dorian-gray
Hodnocení:  4/5
Autorem recenze je Wolf Draven's Dream Bookshelves, blog autorky najdete zde  .
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide