Logo

Recenze Petr a Lucie - Romain Rolland

10. 11. 2015
petr_a_lucie_3D
Anotace:
Petr potká Lucii úplně náhodou. Během bombardování Paříže v lednu 1918 oba před náletem utečou na stanici podzemní dráhy. Někdy i nenápadný pohled a dotyk v bezejmenném davu mohou být začátkem velké lásky, která dokáže rozkvést i uprostřed nejšílenějšího válečného běsnění.
 
Recenze:
 
Petr a Lucie. Pouhá dvě slova a přesto nám dokonale stačí k vystihnutí obsahu celé, uzounké knížky, která ovšem svou délku - rozhodně nenaplňující potřeby čtenáře hltajícího denně stovky písmenek - plně vynahrazuje kvalitou obsahu. Kdekoli ji otevřete, kteroukoli přečtete část, stejně byste ji mohli použít jako citát.
 
"Jisté je jenom jedno: přítomnost. Do té vrhňme bez jakékoli vypočítavosti celý svůj úděl věčnosti."
 
Občas své pocity popisujeme tak, že je porovnáme s jejich opakem. Možná, že takhle by se dala popsat celá tato novela. V kontrastu s krutostí první světové války a nezvratného osudu vystupuje do popředí čistá, mladá láska dvou ještě nezkušených, trochu naivních lidí. Mohou být spolu? ...nebo snad nesmí? Sebere jim válka i těch posledních šest měsíců, které Petrovi zbývají, než ho odvedou? Nebo si najdou cestu?
 
Přeslazená nebo ne? Dlouho jsem sama váhala nad odpovědí. Zcela jistě se kniha zalíbí méně chlapcům než zástupkyním něžného pohlaví, ale i tady je potřeba vybírat. Neočekávejte milostný příběh v šedých barvách, ale příběh o plnohodnotném citu, který ani zdaleka nestojí na tělesných potřebách hlavních hrdinů jako spíše na jejich duších, které jsou alespoň na chvíli schopné přesně toho splynutí, ve které většina z nás tajně doufá, když si v nepřeberném množství náhodnýchkolemjdoucích hledá onu "druhou polovičku." V tomhle ohledu mi hodně sedla povaha Lucie, která i kapku štěstí ve formě společného bydlení a celkově společného života, ve které doufala, považovala za téměř sobecké přání. Není tohle něco, co my už mylně vnímáme jako samozřejmost a čeho bychom si tak měli vážit víc? Možná, že jde o lehce "přeslazené" čtení, ale to neznamená, že nevyznívá upřímně. Právě naopak.
 
A to nemluvím o kráse češtiny, kterou i toto vydání disponuje! Bohužel, právě tato pochvala by se dala brát i jako nevýhoda. Kdo má totiž rád jasné vyjadřování a neocení bohatost jazyka, tomu z celé knihy zbyde příběh, jaký už známe z mnoha jiných známých románů, z filmů i z písniček, zkrátka příběh lásky. A takovému člověku pak četba Petra a Lucie nebude ničím jiným než ztrátou času. Pokud ale patříte k těm, kteří si v našem jazyce libují a cítí se jako rybky ve vodě, když jejich knížky koketují s archaismy a (byť se bezpochyby řadí do prózy) s básnickými obraty, pak pro Vás tohle bude skvělá, oddechová četba s možností zamyšlení se nejen nad city, ale i nad nesmyslností války.
 
Petra a Lucii často srovnávají s naší českou knížkou Romeo, Julie a tma od Jana Otčenáška. Pokud jste ji četli a chtěli byste se chytit podobné, tato je správnou volbou. Když se poprvé dostala do rukou mně, nebylo to kvůli zalíbení v žánru, ale kvůli povinné četbě a mému seznamu knih k maturitě, ve kterém zabírá své čestné místo. I proto ji mohu hodnotit pouze z pohledu dospělého čtenáře a ne děvčete, které přečetlo všechno, co mělo po ruce. (Teď už je ze mě totiž bibliofil, který přečte jen to, co má pěkný obal.) A ani trochu nelituji.
Mimochodem...
 
Jak myslíte, že by se změnil konec, kdyby nebylo války, kdyby se Petr a Lucie nepotkali v nesprávnou dobu?
 
Autorem recenze je: Jana Chaloupková
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide