Logo

Recenze Petr a Lucie - Romain Rolland

10. 11. 2015
petr_a_lucie_3D
Anotace:
Petr potká Lucii úplně náhodou. Během bombardování Paříže v lednu 1918 oba před náletem utečou na stanici podzemní dráhy. Někdy i nenápadný pohled a dotyk v bezejmenném davu mohou být začátkem velké lásky, která dokáže rozkvést i uprostřed nejšílenějšího válečného běsnění.
 
Recenze:
 
Petr a Lucie. Pouhá dvě slova a přesto nám dokonale stačí k vystihnutí obsahu celé, uzounké knížky, která ovšem svou délku - rozhodně nenaplňující potřeby čtenáře hltajícího denně stovky písmenek - plně vynahrazuje kvalitou obsahu. Kdekoli ji otevřete, kteroukoli přečtete část, stejně byste ji mohli použít jako citát.
 
"Jisté je jenom jedno: přítomnost. Do té vrhňme bez jakékoli vypočítavosti celý svůj úděl věčnosti."
 
Občas své pocity popisujeme tak, že je porovnáme s jejich opakem. Možná, že takhle by se dala popsat celá tato novela. V kontrastu s krutostí první světové války a nezvratného osudu vystupuje do popředí čistá, mladá láska dvou ještě nezkušených, trochu naivních lidí. Mohou být spolu? ...nebo snad nesmí? Sebere jim válka i těch posledních šest měsíců, které Petrovi zbývají, než ho odvedou? Nebo si najdou cestu?
 
Přeslazená nebo ne? Dlouho jsem sama váhala nad odpovědí. Zcela jistě se kniha zalíbí méně chlapcům než zástupkyním něžného pohlaví, ale i tady je potřeba vybírat. Neočekávejte milostný příběh v šedých barvách, ale příběh o plnohodnotném citu, který ani zdaleka nestojí na tělesných potřebách hlavních hrdinů jako spíše na jejich duších, které jsou alespoň na chvíli schopné přesně toho splynutí, ve které většina z nás tajně doufá, když si v nepřeberném množství náhodnýchkolemjdoucích hledá onu "druhou polovičku." V tomhle ohledu mi hodně sedla povaha Lucie, která i kapku štěstí ve formě společného bydlení a celkově společného života, ve které doufala, považovala za téměř sobecké přání. Není tohle něco, co my už mylně vnímáme jako samozřejmost a čeho bychom si tak měli vážit víc? Možná, že jde o lehce "přeslazené" čtení, ale to neznamená, že nevyznívá upřímně. Právě naopak.
 
A to nemluvím o kráse češtiny, kterou i toto vydání disponuje! Bohužel, právě tato pochvala by se dala brát i jako nevýhoda. Kdo má totiž rád jasné vyjadřování a neocení bohatost jazyka, tomu z celé knihy zbyde příběh, jaký už známe z mnoha jiných známých románů, z filmů i z písniček, zkrátka příběh lásky. A takovému člověku pak četba Petra a Lucie nebude ničím jiným než ztrátou času. Pokud ale patříte k těm, kteří si v našem jazyce libují a cítí se jako rybky ve vodě, když jejich knížky koketují s archaismy a (byť se bezpochyby řadí do prózy) s básnickými obraty, pak pro Vás tohle bude skvělá, oddechová četba s možností zamyšlení se nejen nad city, ale i nad nesmyslností války.
 
Petra a Lucii často srovnávají s naší českou knížkou Romeo, Julie a tma od Jana Otčenáška. Pokud jste ji četli a chtěli byste se chytit podobné, tato je správnou volbou. Když se poprvé dostala do rukou mně, nebylo to kvůli zalíbení v žánru, ale kvůli povinné četbě a mému seznamu knih k maturitě, ve kterém zabírá své čestné místo. I proto ji mohu hodnotit pouze z pohledu dospělého čtenáře a ne děvčete, které přečetlo všechno, co mělo po ruce. (Teď už je ze mě totiž bibliofil, který přečte jen to, co má pěkný obal.) A ani trochu nelituji.
Mimochodem...
 
Jak myslíte, že by se změnil konec, kdyby nebylo války, kdyby se Petr a Lucie nepotkali v nesprávnou dobu?
 
Autorem recenze je: Jana Chaloupková
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
21. 8. 2017
Kniha Běh Života - Lid versus O. J. Simpson nás velmi podrobně seznamuje s průběhem procesu a vyšetřování slavného sportovce. O. J. Simpson byl obviněn z vraždy své bývalé ženy Nicol a jejího přítele Ronalda Goldmana.
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
20. 8. 2017
Já jsem knize věnovala jedno odpoledne, protože jsem ji nedokázala odložit. Pořád mě příběh napínal a já jsem si myslela, jak to 'asi' dopadne.
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
19. 8. 2017
O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány.
Ediční plán 2017
Ediční plán 2017
19. 8. 2017
Nový ediční plán nakladatelství Omega na připravované tituly.
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
19. 8. 2017
Náš hlavní detektiv Lord John, jak už to tak bývá, bude vyšetřovat vraždu. Samozřejmě, kdyby se do toho nepřipletl ještě tisíc dalších věcí, nebylo by to ani zdaleka tak k popukání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
17. 8. 2017
Terry Brooks je rozený vypravěč.Umí stvořit bohaté eposy naplněné tajemstvím,magií a nezapomenutelnými postavami.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
17. 8. 2017
Příběh ostrý jako břitva, s rychlým tempem a s báječně komplexními postavami. Žádná jiná kniha od Dívky ve vlaku mě tak neuchvátila.
highslide