Logo

Recenze Petr a Lucie - Romain Rolland

10. 11. 2015
petr_a_lucie_3D
Anotace:
Petr potká Lucii úplně náhodou. Během bombardování Paříže v lednu 1918 oba před náletem utečou na stanici podzemní dráhy. Někdy i nenápadný pohled a dotyk v bezejmenném davu mohou být začátkem velké lásky, která dokáže rozkvést i uprostřed nejšílenějšího válečného běsnění.
 
Recenze:
 
Petr a Lucie. Pouhá dvě slova a přesto nám dokonale stačí k vystihnutí obsahu celé, uzounké knížky, která ovšem svou délku - rozhodně nenaplňující potřeby čtenáře hltajícího denně stovky písmenek - plně vynahrazuje kvalitou obsahu. Kdekoli ji otevřete, kteroukoli přečtete část, stejně byste ji mohli použít jako citát.
 
"Jisté je jenom jedno: přítomnost. Do té vrhňme bez jakékoli vypočítavosti celý svůj úděl věčnosti."
 
Občas své pocity popisujeme tak, že je porovnáme s jejich opakem. Možná, že takhle by se dala popsat celá tato novela. V kontrastu s krutostí první světové války a nezvratného osudu vystupuje do popředí čistá, mladá láska dvou ještě nezkušených, trochu naivních lidí. Mohou být spolu? ...nebo snad nesmí? Sebere jim válka i těch posledních šest měsíců, které Petrovi zbývají, než ho odvedou? Nebo si najdou cestu?
 
Přeslazená nebo ne? Dlouho jsem sama váhala nad odpovědí. Zcela jistě se kniha zalíbí méně chlapcům než zástupkyním něžného pohlaví, ale i tady je potřeba vybírat. Neočekávejte milostný příběh v šedých barvách, ale příběh o plnohodnotném citu, který ani zdaleka nestojí na tělesných potřebách hlavních hrdinů jako spíše na jejich duších, které jsou alespoň na chvíli schopné přesně toho splynutí, ve které většina z nás tajně doufá, když si v nepřeberném množství náhodnýchkolemjdoucích hledá onu "druhou polovičku." V tomhle ohledu mi hodně sedla povaha Lucie, která i kapku štěstí ve formě společného bydlení a celkově společného života, ve které doufala, považovala za téměř sobecké přání. Není tohle něco, co my už mylně vnímáme jako samozřejmost a čeho bychom si tak měli vážit víc? Možná, že jde o lehce "přeslazené" čtení, ale to neznamená, že nevyznívá upřímně. Právě naopak.
 
A to nemluvím o kráse češtiny, kterou i toto vydání disponuje! Bohužel, právě tato pochvala by se dala brát i jako nevýhoda. Kdo má totiž rád jasné vyjadřování a neocení bohatost jazyka, tomu z celé knihy zbyde příběh, jaký už známe z mnoha jiných známých románů, z filmů i z písniček, zkrátka příběh lásky. A takovému člověku pak četba Petra a Lucie nebude ničím jiným než ztrátou času. Pokud ale patříte k těm, kteří si v našem jazyce libují a cítí se jako rybky ve vodě, když jejich knížky koketují s archaismy a (byť se bezpochyby řadí do prózy) s básnickými obraty, pak pro Vás tohle bude skvělá, oddechová četba s možností zamyšlení se nejen nad city, ale i nad nesmyslností války.
 
Petra a Lucii často srovnávají s naší českou knížkou Romeo, Julie a tma od Jana Otčenáška. Pokud jste ji četli a chtěli byste se chytit podobné, tato je správnou volbou. Když se poprvé dostala do rukou mně, nebylo to kvůli zalíbení v žánru, ale kvůli povinné četbě a mému seznamu knih k maturitě, ve kterém zabírá své čestné místo. I proto ji mohu hodnotit pouze z pohledu dospělého čtenáře a ne děvčete, které přečetlo všechno, co mělo po ruce. (Teď už je ze mě totiž bibliofil, který přečte jen to, co má pěkný obal.) A ani trochu nelituji.
Mimochodem...
 
Jak myslíte, že by se změnil konec, kdyby nebylo války, kdyby se Petr a Lucie nepotkali v nesprávnou dobu?
 
Autorem recenze je: Jana Chaloupková
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
highslide