Logo

Recenze Poslední dívka - Riley Sager (Eva Šamánková)

22. 11. 2017
Posledni_divka_3D
Tři ženy, které mají společné následující - přežily krvavá řádění šílenců. Každá na jiném místě, v jinou dobu a za jiných okolností. Každá ale přežila jako jediná. Tři ženy, které se staly „Posledními dívkami“...
 
Poslední dívka je název thrilleru, jehož autorem je Američan používající pseudonym Riley Sager.
 
 
U nás vyšla kniha v českém překladu v nakladatelství Knihy Omega. Její ústřední postavou je třicetiletá Quincy, jež unikla před deseti lety smrti jen o vlásek. Jako jediná z party vysokoškoláků přežila vražedný útok neznámého muže v lesní chatě, kde tehdy přátelé slavili narozeniny.
 
 
Dnes žije Quincy vcelku spokojeným životem. Nejen díky uklidňujícím práškům a nějaké té skleničce alkoholu, ale i proto, že má populární blog o pečení, milého snoubence a ochrannou rukou nad ní stále bdí policista, s jehož pomocí se tehdy zachránila. Nálepky „Poslední dívka“ se však nezbavila.
 
 
Přezdívku „Final Girls“ vymysleli novináři. Kromě Quincy, která si z útoku nepamatuje téměř nic, do tohoto „klubu“ patří také Lisa, jež jako jediná vyvázla z krveprolití na vysokoškolské koleji, a Sam, jež přežila útok maskovaného muže během noční služby v jednom motelu. Ačkoli o jejich společné setkání a velký rozhovor média hodně usilovala, dívky se osobně nikdy nepoznaly. Každá se vyrovnávala s vlastním traumatem po svém. Ovšem jen do té doby, dokud za podivných okolností nezemře Lisa a u Quincy se na prahu neobjeví Sam...
 
 
poslední dívka
Riley Sager vypráví příběh prostřednictví dvou časových linek. Současnost z pohledu Quincy nepravidelně střídá retrospektiva oné osudné noci v lesní chatě.Zprvu se vše nese v poklidném tempu. Autorka posouvá děj pomalu, beze spěchu. Působí rozvláčně, přesto krůček po krůčku zasévá drobná semínka otazníků a pochybností. Čtenářovy mozkové závity se tak nezadržitelně dávají do pohybu.
 
 

Ve druhé polovině pak děj nabírá na obrátkách, přináší napětí, akci, zvraty a jak jinak, než překvapivé rozuzlení.Riley Sager hraje se čtenářem poměrně mazanou hru! Cílenou a promyšlenou.Poctivá psychologie postav v tomto případě neznamená rovněž jejich čitelnost. A už vůbec ne zaručené sympatie k nim. Věřit nelze nikomu a v ničem. Pravda a klam se na pomyslných vahách několikrát přesouvají a stírají. Nápověd a indicií je k dispozici dostatek - jen rozeznat ty pravé a falešné od sebe... :)

Poslední dívkaje čtivý, napínavý a krvavý thriller, který by milovníkům žánru neměl v žádném případě utéci! 

Autorka recenze: Eva Šamánková
Hodnocení: 85%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
21. 1. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
21. 1. 2018
Pokud jste po dočtení 'Blackoutu' od Marca Elsberga začali ve spíži hromadit konzervy, 'Historii včel' radši ani nečtěte. Ono totiž hrozí, že si nakoupíte úly a začnete včelařit.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
20. 1. 2018
Na Stockholmské souostroví přichází podzim a přináší s sebou nevlídné počasí, studený vítr od moře, mlhy a brzké stmívání. Na tyhle drobné nepříjemnosti jsou však obyvatelé ostrovů zvyklí. Horší je něco jiného, co se letos připlížilo s přicházejícím podzimem.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Mořeplavec je třetím dílem nezapomenutelné série Cizinka, ve kterém se opět setkáváme s oblíbenými hrdiny, a naštěstí to nebude naposledy.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Zimní lidé jsou návykovým čtením se zajímavým námětem, gradací děje a děsivou atmosférou.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivana Vostřelová)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivana Vostřelová)
13. 1. 2018
Celá kniha je obrovskou autorčinou zpovědí. Kromě svého soukromého života odhaluje hlavně Dannyho životní příběh
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Poláková )
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Poláková )
12. 1. 2018
Jamie a Claire. Patří k sobě. Jsou jako jedno tělo, jedna duše. Rozdělil je však čas. Mají naději, že k sobě někdy znovu najdou cestu?
highslide