Logo

Recenze Povídky z jedné a druhé kapsy - Karel Čapek (Cleo Kleová)

27. 8. 2014
3D_povidky_z_jedne_a_druhe_kapsy
Karel Čapek je jedním z nejvýznamnějších autorů české literatury. A já jsem s říkala, sakra, když už tolik čtu, možná bych se mohla mírně ponořit i do tý klasiky... a tak jsem si vybrala Povídky z jedné a druhé kapsy. Povídky obecně ráda čtu, takže mi nedělalo problém je přečíst (docela) rychle.
Dr. Mejzlík měl štěstí při řešení jednoho zločinu. Byl povýšen a teď se bojí, že mu jeho práce nepůjde, neposlouží-li mu znovu štěstí. Starý Fulinus zase nemohl přijít na to, kde rostou vzácné modré chryzantémy, které bláznivá Klára odněkud nosí. Pan Janowitz nevěří na kouzelné síly jasnovidce...
 
Série kriminálně-mysteriózních povídek s různými tématy. Karel Čapek do povídek vkládá ale i filozofické úvahy nad dobrem a zlem, spravedlností, zločinem a trestem... Barvité příběhy z různého prostředí se odehrávají v období první republiky, kdy v soudech zasedala porota a po ulicích se procházeli četníci.
 
Co se mi hodně líbilo
Běžně čtu spoustu povídek od různých, hlavně amerických autorů. Tam mě vždycky zarazí, když se hrdinové procházejí po Lower East Side a podobných čtvrtích. Někdy mi přijde, že New York a podobná města znám perfektně a kdybych se tam vydala, rozhodně bych se neztratila. Ale po pravdě... to je jen teorie. Na téhle knize tedy musím ocenit jednu důležitou věc - Čapek zná Prahu a zasazuje do ní svoje případy. Tudíž, když se najde mrtvola v Krči, hned si to umím představit.
Dále musím říct, že povídky jsou krásně čtivé, napínavé a v mnohých případech opravdu hodně zajímavé. Těžko říct, která povídka se mi líbila nejvíce, ale řekněme třeba, že Věštkyně (přečtěte si ji níže).
 
Co mi připadalo zvláštní
Čapek má kouzelný styl. I když čtete o hrůzných činech, v jistých okamžicích máte chuť vraha obejmout, pohladit po tváři a říct mu, že všechno bude v pořádku. Někteří záporáci jsou tak správní a milí, že je to k neuvěření a vy nemáte jinou možnost, než s nimi sympatizovat.
 
Také se mi hodně líbilo, že povídky jsou celkem filozofické, ale mají děj a tu pointu odhalíte. (S tím jsem třeba měla často dost problém u Salingera, který prostě píše a píše a píše a píše, je konec a vy z toho nejste vůbec moudří. I když se to čte hezky.) To je podle mě docela důležité.
 
Co se mi nelíbilo
Že nemůžu číst víc povídek najednou, aniž by se mi to přečetlo a neměla jsem v hlavě guláš. Také je mi trochu líto, že Čapek nežije v dnešní době a já si jeho povídky nemůžu přečíst každé ráno v novinách. Že by se mi nějaká povídka vyloženě nelíbila říct doopravdy nemohu.
 
Shrnutí
Skvělé povídky od skvělého autora. Zaujali mě svým stylem a krásou, čtivostí a elegancí. Jsem moc ráda, že můžu říct, že jsem se procházela po stejných ulicích jako autor a pokud jde o to, že bych si před maturitou tuhle knížku měla přečíst znova... tak to se určitě stane a už teď se na to těším.
3D_povidky_z_jedne_a_druhe_kapsy
Hodnocení: 9/10
Autorem recenze je Cleo Kleová.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide