Logo

Recenze Povídky z jedné a druhé kapsy - Karel Čapek (Cleo Kleová)

27. 8. 2014
3D_povidky_z_jedne_a_druhe_kapsy
Karel Čapek je jedním z nejvýznamnějších autorů české literatury. A já jsem s říkala, sakra, když už tolik čtu, možná bych se mohla mírně ponořit i do tý klasiky... a tak jsem si vybrala Povídky z jedné a druhé kapsy. Povídky obecně ráda čtu, takže mi nedělalo problém je přečíst (docela) rychle.
Dr. Mejzlík měl štěstí při řešení jednoho zločinu. Byl povýšen a teď se bojí, že mu jeho práce nepůjde, neposlouží-li mu znovu štěstí. Starý Fulinus zase nemohl přijít na to, kde rostou vzácné modré chryzantémy, které bláznivá Klára odněkud nosí. Pan Janowitz nevěří na kouzelné síly jasnovidce...
 
Série kriminálně-mysteriózních povídek s různými tématy. Karel Čapek do povídek vkládá ale i filozofické úvahy nad dobrem a zlem, spravedlností, zločinem a trestem... Barvité příběhy z různého prostředí se odehrávají v období první republiky, kdy v soudech zasedala porota a po ulicích se procházeli četníci.
 
Co se mi hodně líbilo
Běžně čtu spoustu povídek od různých, hlavně amerických autorů. Tam mě vždycky zarazí, když se hrdinové procházejí po Lower East Side a podobných čtvrtích. Někdy mi přijde, že New York a podobná města znám perfektně a kdybych se tam vydala, rozhodně bych se neztratila. Ale po pravdě... to je jen teorie. Na téhle knize tedy musím ocenit jednu důležitou věc - Čapek zná Prahu a zasazuje do ní svoje případy. Tudíž, když se najde mrtvola v Krči, hned si to umím představit.
Dále musím říct, že povídky jsou krásně čtivé, napínavé a v mnohých případech opravdu hodně zajímavé. Těžko říct, která povídka se mi líbila nejvíce, ale řekněme třeba, že Věštkyně (přečtěte si ji níže).
 
Co mi připadalo zvláštní
Čapek má kouzelný styl. I když čtete o hrůzných činech, v jistých okamžicích máte chuť vraha obejmout, pohladit po tváři a říct mu, že všechno bude v pořádku. Někteří záporáci jsou tak správní a milí, že je to k neuvěření a vy nemáte jinou možnost, než s nimi sympatizovat.
 
Také se mi hodně líbilo, že povídky jsou celkem filozofické, ale mají děj a tu pointu odhalíte. (S tím jsem třeba měla často dost problém u Salingera, který prostě píše a píše a píše a píše, je konec a vy z toho nejste vůbec moudří. I když se to čte hezky.) To je podle mě docela důležité.
 
Co se mi nelíbilo
Že nemůžu číst víc povídek najednou, aniž by se mi to přečetlo a neměla jsem v hlavě guláš. Také je mi trochu líto, že Čapek nežije v dnešní době a já si jeho povídky nemůžu přečíst každé ráno v novinách. Že by se mi nějaká povídka vyloženě nelíbila říct doopravdy nemohu.
 
Shrnutí
Skvělé povídky od skvělého autora. Zaujali mě svým stylem a krásou, čtivostí a elegancí. Jsem moc ráda, že můžu říct, že jsem se procházela po stejných ulicích jako autor a pokud jde o to, že bych si před maturitou tuhle knížku měla přečíst znova... tak to se určitě stane a už teď se na to těším.
3D_povidky_z_jedne_a_druhe_kapsy
Hodnocení: 9/10
Autorem recenze je Cleo Kleová.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide