Logo

Recenze Povídky z jedné a druhé kapsy - Karel Čapek (Cleo Kleová)

27. 8. 2014
3D_povidky_z_jedne_a_druhe_kapsy
Karel Čapek je jedním z nejvýznamnějších autorů české literatury. A já jsem s říkala, sakra, když už tolik čtu, možná bych se mohla mírně ponořit i do tý klasiky... a tak jsem si vybrala Povídky z jedné a druhé kapsy. Povídky obecně ráda čtu, takže mi nedělalo problém je přečíst (docela) rychle.
Dr. Mejzlík měl štěstí při řešení jednoho zločinu. Byl povýšen a teď se bojí, že mu jeho práce nepůjde, neposlouží-li mu znovu štěstí. Starý Fulinus zase nemohl přijít na to, kde rostou vzácné modré chryzantémy, které bláznivá Klára odněkud nosí. Pan Janowitz nevěří na kouzelné síly jasnovidce...
 
Série kriminálně-mysteriózních povídek s různými tématy. Karel Čapek do povídek vkládá ale i filozofické úvahy nad dobrem a zlem, spravedlností, zločinem a trestem... Barvité příběhy z různého prostředí se odehrávají v období první republiky, kdy v soudech zasedala porota a po ulicích se procházeli četníci.
 
Co se mi hodně líbilo
Běžně čtu spoustu povídek od různých, hlavně amerických autorů. Tam mě vždycky zarazí, když se hrdinové procházejí po Lower East Side a podobných čtvrtích. Někdy mi přijde, že New York a podobná města znám perfektně a kdybych se tam vydala, rozhodně bych se neztratila. Ale po pravdě... to je jen teorie. Na téhle knize tedy musím ocenit jednu důležitou věc - Čapek zná Prahu a zasazuje do ní svoje případy. Tudíž, když se najde mrtvola v Krči, hned si to umím představit.
Dále musím říct, že povídky jsou krásně čtivé, napínavé a v mnohých případech opravdu hodně zajímavé. Těžko říct, která povídka se mi líbila nejvíce, ale řekněme třeba, že Věštkyně (přečtěte si ji níže).
 
Co mi připadalo zvláštní
Čapek má kouzelný styl. I když čtete o hrůzných činech, v jistých okamžicích máte chuť vraha obejmout, pohladit po tváři a říct mu, že všechno bude v pořádku. Někteří záporáci jsou tak správní a milí, že je to k neuvěření a vy nemáte jinou možnost, než s nimi sympatizovat.
 
Také se mi hodně líbilo, že povídky jsou celkem filozofické, ale mají děj a tu pointu odhalíte. (S tím jsem třeba měla často dost problém u Salingera, který prostě píše a píše a píše a píše, je konec a vy z toho nejste vůbec moudří. I když se to čte hezky.) To je podle mě docela důležité.
 
Co se mi nelíbilo
Že nemůžu číst víc povídek najednou, aniž by se mi to přečetlo a neměla jsem v hlavě guláš. Také je mi trochu líto, že Čapek nežije v dnešní době a já si jeho povídky nemůžu přečíst každé ráno v novinách. Že by se mi nějaká povídka vyloženě nelíbila říct doopravdy nemohu.
 
Shrnutí
Skvělé povídky od skvělého autora. Zaujali mě svým stylem a krásou, čtivostí a elegancí. Jsem moc ráda, že můžu říct, že jsem se procházela po stejných ulicích jako autor a pokud jde o to, že bych si před maturitou tuhle knížku měla přečíst znova... tak to se určitě stane a už teď se na to těším.
3D_povidky_z_jedne_a_druhe_kapsy
Hodnocení: 9/10
Autorem recenze je Cleo Kleová.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide