Logo

Recenze Psycho: Sanatorium - Chet Williamson (Co zas čteš?)

23. 11. 2016
psycho
Tuto knihu jsem měla přečtenou neuvěřitelně rychle. Byla jsem do ní tak začtená, že jsem ji četla naprosto všude - a největší část jsem přečetla ve škole pod lavicí. A i když to nebyl zdaleka takový horor, jako jsem čekala, měla své zvlášní kouzlo a celkově mě opravdu velice mile překvapila.
 
Pokud jste četli knihu Psycho či viděli stejnojmenný Hitchcockův film, určitě vám jméno Norman Bates něco říká. Možná vám při jeho vyslovení dokonce běhá mráz po zádech - a proč by neměl, když zabil tolik lidí! I když, pokud byste s ním mluvili (a hlavně on mluvil s vámi), určitě vám řekne, že to nebyl on, ale matka. Ta matka, kterou i s jejím milencem zabil a nakonec ji dokonce z hrobu vytáhl a v podstatě mumifikoval (tohle vám ale nejspíš nepřizná 😃).

Psycho: Sanatorium však popisuje především Normanovy chvíle ve vězení pro duševně choré. Jeho schizofrenii, bratra, o kterém dosud nevěděl, a také nevysvětlitelné vraždy, kdy začnou umírat všechny osoby, které Norman nemá rád, či se jich bojí.
 
Přiznám se, že Psycho od Roberta Blocha jsem nečetla a ani jsem neviděla film. Sanatorium je označeno jako nezávislé pokračování, proto jsem se toho nebála, ale i přesto mi nějaké okolnosti ze začátku unikaly. Co jsem se ale bavila s tátou, který Psycho četl, říkal, že to nebylo nic moc. I na internetu jsem objevila spoustu názorů, že film byl mnohem lepší než kniha. Přesto mě Normanův příběh zaujal natolik, že hned co dočtu vše rozečtené, na Psycho se vrhnu. A na film také.
 
PSYCHO
Kniha je napsána v er-formě, často doplňována vnitřními monology a proložena zápisky z deníku původního ředitele Ollingerova sanatoria, které vám do příběhu do Normanovi vloží ještě menší příběh o tom, jaké šílené metody se v sanatoriu prováděly (a dosud provádějí). Jelikož mám ráda tématiku Druhé světové války, přibližně v půlce knihy jsem si přišla na své a chvílemi mi to připomínalo Nadaného žáka od Stephena Kinga, což je moje nejoblíbenější kniha od tohoto autora. 
 
I přes delší souvětí je vše napsáno velice srozumitelně a s neobvyklou lehkostí, kdy vaše oči pouze běhají po papíře a vy se ani nenadějete a už máte za sebou půl knížky. Kapitoly jsou delší, než na které jsem zvyklá, ale nijak mi to nevadilo.V jednu chvíli jsem si byla jistá, že mi zbývá ještě alespoň 100 stran, ale když jsem se podívala, chybělo mi asi tak dvacet. Pak jsem nevěděla, zda to chci dočíst, nebo ne... Chtěla jsem vědět konec, ale nechtěla jsem se s touto knihou tak brzy rozloučit! 
 
Žánr této knížky bývá označován jako horor či thriller. Já měla zezačátku trochu obavy - poslední dobou se na horory vůbec nedívám, protože pak nemůžu spát. I toho mého oblíbeného Kinga jsem už dlouho nečetla. Čekala jsem toho hodně a bála se, že pak nezavřu oko a nezvládnu ani sama dojít ani na záchod. Na jednu stranu jsem ráda, že to tak šílené nebylo, na tu druhou jsem však čekala více strašidelných pasáží. Proto bych tuto knihu rozhodně za horor nepovažovala, ale zase musím říct, že thriller je to skvělý. Neuvěřitelně to zapůsobí na vaši mysl a donutí vás přemýšlet. 
 
Docela mě překvapilo, že jsem si Normana oblíbila a docela ho i litovala - a to i po skončení knihy. Přece jen, schizofrenii si člověk nevybírá a nebýt týrání od matky, mohl to být normální člověk. Taky se mi líbilo, že v knize většinou ti, co jsem neměla ráda, brzy umřeli. Příjde mi to jako mnohem lepší řešení než být tím člověkem otravován až do poslední stránky :D Takže tohle pro mě bylo opravdu velké plus. 
 
Musím říct, že tam byla spousta předvídatelných věcí, ale také části, které vás donutí myslet, že se něco stane, ale přitom se vaše představy nenaplní. A hlavně ... ten konec, ten byl famózní. Já osobně jsem si myslela, že vím, jak to určitě dopadne, ale takhle velký zvrat na konci jsem nečekala. A věřte mi, že se to přetočí vážně nevídaně. I já sama jsem byla zmatená, překvapená, netušila jsem proč a jak se to děje. Závěr byl prostě skvělý. 
 
Pokud hledáte nějaký šílený horor, nejspíš vaše očekávání nesplní, ale pokud chcete tajemný, lehce psychologický thriller, do jehož děje byste se rozhodně nechtěli nechat přenést, Psycho: Sanatorium bude přímo pro vás!
 
Mě osobně tato kniha velice mile překvapila, četla se krásně, ději jsem neměla co vytknout, zvratů bylo spousta a napětí ještě víc. Styl psaní Cheta Williamse jsem si velice oblíbila.
 
Autorka recenze: Co zas čteš?
Hodnocení: 99%
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
21. 1. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
Recenze Bounty - Michael Byrnes (  Kristýna Kaderová)
Recenze Bounty - Michael Byrnes ( Kristýna Kaderová)
23. 1. 2018
Spravedlnost. Všichni chceme, aby lidé, jež ublížili nám a těm které milujeme byli spravedlivě potrestáni. Jenže žijeme ve světě, kdy dopadení a zatčení padoucha nutně nemusí znamenat spravedlnost.
Rozhovor - Kathleen Glasgow
Rozhovor - Kathleen Glasgow
22. 1. 2018
Kathleen Glasgow Je vědecká pracovnice, spolupracující s The Writer´s Almanac. Kniha Dívka na kusy je její prvotinou, která se stala mezinárodním bestsellerem.
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
21. 1. 2018
Pokud jste po dočtení 'Blackoutu' od Marca Elsberga začali ve spíži hromadit konzervy, 'Historii včel' radši ani nečtěte. Ono totiž hrozí, že si nakoupíte úly a začnete včelařit.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
20. 1. 2018
Na Stockholmské souostroví přichází podzim a přináší s sebou nevlídné počasí, studený vítr od moře, mlhy a brzké stmívání. Na tyhle drobné nepříjemnosti jsou však obyvatelé ostrovů zvyklí. Horší je něco jiného, co se letos připlížilo s přicházejícím podzimem.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Mořeplavec je třetím dílem nezapomenutelné série Cizinka, ve kterém se opět setkáváme s oblíbenými hrdiny, a naštěstí to nebude naposledy.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Zimní lidé jsou návykovým čtením se zajímavým námětem, gradací děje a děsivou atmosférou.
highslide