Logo

Recenze Robert E. Howard - Conan Meč s Fénixem a jiné povídky(Martin Velek)

27. 1. 2014
conan_nova_3D
V povídce Meč s fénixem je Conan vládcem Aqulionie a vzbouření šlechtici se ho chtějí zbavit. Barbar totiž kdysi zabil původního krále a přivlastnil si jeho korunu.Šarlatová citadela opět popisuje příběh Conana jakožto krále, ale tentokrát vše začíná na bitevním poli, kde byl i s armádou zavlečen do bitvy. Po bojích byl král Conan zajat a odvezen do kobek Tsothova hradu. Věž slona vypráví o tom, jak se barbar vypraví do tajemné věže, aby zjistil, jaké je její tajemství. A také aby ukradl Yarův klenot zvaný Srdce slona. Při přelézání zdí se setkává s Princem zlodějů, Taurusem z Nemedie a dál pokračují spolu. Černý Kolos začíná problémy princezny Yasmely, kterou trápí přízrak Natohka Zahaleného. V zoufalství navštíví chrám boha Mitry a poprosí ho o radu. Ten jí poradí, že sebe a království zachrání, když vyjde do ulic a svěří svůj osud do rukou prvního muže, kterého potká. A čirou náhodou je ten muž žoldnéř Conan. Plíživý stín se odehrává v poušti, přes kterou Conan prchá společně s Natalou. Zásoby vody už nemají a útroby jim svírá hlad. Proto jsou rádi, když dorazí k městské bráně. 
 
Na začátku Jezera toho černého Conan nastoupí na loď kapitána Zaporava, který cestuje společně s půvabnou Sanchou a posádkou. Když zakotví u jednoho pobřeží, nikdo nemá ani tušení o národu Černých, kteří ostrov obývají, a jejich rituálech. V povídce Lotři v domě má Conan výměnou za pomoc při útěku z vězení zabít Nabonida, králova kněze. Ale ono to nebude zas tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Stín v měsíční záři začíná záchranou Olivie před vládcem Akifu. Při plavbě do bezpečí před jeho hněvem se ovšem dostanou do ještě většího ohrožení. Jedním z problémů je posádka nepřátelské pirátské lodi, na kterou při útěku narazí. Královna Černého pobřeží, která se svou hordou černochů přepadává lodě i vesnice, se jmenuje Belit. Conan potřebuje uprchnout z města a plaví se na lodi kapitána Tita. A právě jeho loď Belit přepadne. Ďábel v železe byl probuzen čirou náhodou jedním rybářem, jehož loďku dohnala bouře na ostrov Xapur. Povídka Lidé z Černého kruhu vypráví příběh Conana jako náčelníka, který potřebuje vyjednat propuštění sedmi zajatců z jeho kmene. Když se k vyjednávání připlete králova sestra, Conan jí unese. Má v plánu ji později vyměnit za své zajaté muže.
Robert Ervin Howard se narodil v roce 1906 a o třicet let později spáchal sebevraždu. Příběhy barbara psala kromě Howarda i celá řada dalších spisovatelů, ať už se jedná o povídky nebo romány. Za všechny bych jmenoval třeba Juraje Červenáka, který napsal Conana a dvanáct bran pekla. Dalším zástupcem je Conan v bludišti zrcadel, což je povídková antologie od osmi českých autorů.

Nicméně, ať už je Conan králem nějaké země, pirátem, žoldnéřem nebo někým jiným, bojuje s odvahou v srdci. Nejistotu nabývá pouze v případě, že nestojí proti soupeři z masa a kostí, ale proti magii. I barbar věří v boha, konkrétně v Croma, který je krutý. Ale konkrétně u tohoto boha se nevyplatí na něj ani pomyslet. Kdovíjak by to dopadlo. Takže se Conan raději spoléhá na svůj meč. Koneckonců v knize je také často zmiňována jeho tělesná konstituce, větší než je obvyklé u ostatních. Častokrát je jeho svalová hmota jednou z věcí, která ho dělí od smrti. Někdo normálního vzrůstu by neměl šanci to přežít. Ačkoliv všechno stojí a padá na postavě Conana, v povídkách mu sekunduje řada vedlejších postav. Většinou jsou to ženy, které zachraňuje a ty mu později padají kolem krku. Ale kromě žen (nebo spíš dívek) mu sekundují i zloději nebo šlechtici. 

Kromě knih se postava barbara Conana objevila i ve filmu, seriálech, komiksech nebo hře. Conan: Meč s Fénixem a jiné povídky patří ke klasice fantasy žánru. Rozhodně doporučuji si knížku přečíst. Ze sbírky mám nejraději povídky Věž slona, Lotři v domě a Královna Černého pobřeží. 
conan_nova_3D
Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je Martin Velek, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide