Logo

Recenze Robert H. Howard - Conan Meč s Fénixem a jiné povídky(Wolf Draven)

9. 2. 2014
conan_nova_3D

Kdo z mé generace by neznal slavného Barbara Conana v podání svalnatého Arnolda Schwarzeneggera? Mladší možná postřehli nedávnou novější verzi filmu, kde hlavní roli Conana ztvárnil Jason Momoa (známý především jako Khal Drogo ze seriálu Hra o trůny).

Málokdo (mimo zaryté fantasy fanoušky) ovšem tuší, že tahle postavička toho má za sebou mnohem a mnohem více. Vznikla ve třicátých letech 20. století v hlavě otce podžánru fantasy nazvaného Sword & Sorcery (meč a magie) – spisovatele Robert E. Howarda, který za svůj krátký život stihl napsat několik příběhů s Conanem coby hlavní postavou. Do dnešního dne je tento chrabrý Cimmeřan ve svém žánru velmi oblíbený a stal se také obrovským zdrojem inspirace pro mnoho autorů, kteří nejen dokončili další autorovi rozepsané příběhy, ale vytváří i svá vlastní vyprávění z prostředí tohoto barbarského světa.

Kniha Conan: Meč s Fénixem a jiné povídky nakladatelství Omega nám s novým překladem i v novém kabátě přináší ucelenou sbírku několika nejznámějších povídek.

V úvodní povídce, podle které je pojmenována i celá kniha, je Conan popsán jako černovlasý zloděj, plenitel a zabiják s obřím smutkem i veselím, se zlostným pohledem a mečem v ruce, hrubý barbar, který přijel ze severu, aby vyplenil civilizované království. Stal se králem Aquilonie a nespokojení šlechticové ho plánují zabít. Jak tohle může dopadnout?

Po úplně prvním setkání s Conanem (které paradoxně zobrazuje Conana téměř u konce jeho „kariéry“)  je čtenáři ihned jasné, že to není žádný třasořitka ani Mirek Dušín a že se mu neříká barbar jen tak pro nic za nic. Svůj meč umí ovládat skvěle, jako by byl součástí jeho ruky. Je miláčkem žen, které se mu vrhají kolem krku hned poté, co je zachrání ze spárů nějakého nebezpečí. A je jedno, jestli je zrovna králem, putuje po poušti či se plaví po moři.
Čtenář si také udělá jasný obrázek o světě Hyborie, ve kterém Conan žije. Nechybí popis jeho rodné Cimmerie, Asgardu či Vanaheimu a dalších míst.

Nedělitelnou součástí příběhů je zde také všudypřítomná magie a kouzelné předměty, stejně jako nadpřirozené či mytologické postavy a bohové či démoni a jiná stvoření.

Nad knížkami s barbarem Conanem musí zaplesat každé srdce fanouška fantasy a dobrodružných příběhů, kterému nejsou cizí nekonečné boje i násilí drsných bojovníků. Nečekejte ale nějaká rozsáhlá filozofování nad podstatou lidského bytí, na to se tady zas až tak nehraje.

Musím také vyzdvihnout skvělou obálku knihy, kterou má na svědomí Jiří Miňovský a která zachycuje barbara Conana v akci s mečem.

Těším se na další Conanovy příběhy, které má nakladatelství Omega v plánu brzy vydat.

conan_nova_3D
Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je Wolf Draven, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide