Logo

Recenze Romeo, Julie a tma - Jan Otčenášek ( Kateřina Müllerová)

11. 6. 2014
„Můj bože, ty jsi… Vždyť já také… copak to necítíš, že i já… tě mám ráda? Ano! Ať se děje co chce: mám tě ráda, Pavle, ty milý člověče, už je to tak!“ Každá láska má své dějiny. I když docela krátké. Jakési dějiny v kostce. Má čas růstu a zralosti. Má slunečná návrší, strmé spády. Své deště a sněhy.                                                                                                                                       – Romeo, Julie a tma, str. 53 - 
 
Jan Otčenášek se narodil v rodině pražského truhláře. Během druhé světové války absolvoval pražskou obchodní akademii v Resslově ulici, po jejímž ukončení byl na krátký čas nasazen na práce do Německa. Od šedesátých let se plně věnoval psaní knih a v letech sedmdesátých pracoval také jako dramaturg filmového studia Barrandov. 
 
 
9 zidovska hvezda
Láska a válka 
Osmnáctiletý student Pavel má akorát letos maturovat. Zřízení protektorátu Čechy a Morava se ho ani moc netýkají a on přemýšlí, co vše ho do budoucna čeká. Už se vidí, jak se bude bavit s děvčaty a užívat si s kamarády. Bohužel jeho „idyla“ budoucnosti se zhroutí jako domeček z karet hned poté, co potká Ester, židovku, která měla být transportována do Terezína. Z náhlého popudu lítosti se jí Pavel rozhodne pomoct a schová ji ve starém domě, v komůrce, která sousedí s krejčovskou dílnou, kde pracuje jeho otec. Každý večer Pavel za Ester chodí a oba postupně zjišťují, že se do sebe zamilovali. Ale doba je zlá, lidi na ulicích umírají pod ranami německých samopalů, protože atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl úspěšný. Jak může přežít mladá láska v této nešťastné době? V době, kdy soused udá souseda… 
 
Kniha Romeo, Julie a tma je tragický příběh z doby okupace, kdy Československo obsadilo německé vojsko za druhé světové války a byl zde zřízen protektorát Čechy a Morava. Navíc byl příběh vsazen přímo do doby tzv. heydrichiády. Německo se po smrti Heydricha mstilo, byla vyhlazena města Lidice a Ležáky a lidé byli masově zavíráni a popravováni. 
 
Ale v této nešťastné době, v době tmy a stanného práva, vzniká i něco krásného. Bylo nádherné sledovat vznikající mladou lásku mezi Pavlem a Ester. Každý byl úplně jiný, Pavel spíš zádumčivý a přemýšlivý, naopak Ester byla jako mladé ptáčátko, zvědavé, hravé a tak plné života. I když většina čtenářů tuší, jak tragický příběh dopadne, stejně se při čtení neubráníte tomu, že doufáte, aby vše skončilo jinak. 
foto-2-2-1024x678
Je to příběh plný emocí, kdy jste rozněžnělí nad mladým párem, poté jste naštvaní kvůli nespravedlnosti, že jim nebylo dopřáno seznámit se za normálních okolností, jak to u chlapců a dívek chodí. Místo toho jsou oba donuceni rychle dospět, protože ani někteří lidé z jejich nejbližšího okolí, jim lásku nepřejí. Ale i přesto jste se občas pousmáli, protože i v takové době se najde někdo, kdo Vás překvapí a mladému páru pomůže. 
 
Jan Otčenášek čtenáře provází příběhem, jak kdyby to on sám zažil, jak kdyby on sám byl Pavel, který potkal svoji Ester a snažil se ji chránit před celým zlým světem. Možná je to tím, že byl v té době podobně starý jako Pavel a díky tomu se dokázal vžít do pocitů mladého člověka, který se cítí jako v kleci. Kdy je svazován nesmyslnými pravidly a každý den se musí koukat na další nově vyvěšené seznamy mrtvých lidí, ať už lidí neznámých, anebo sousedů a kamarádů. 
 
Příběh Pavla a Ester je poetické dílo, které každému moc doporučuji. I když je to tragický příběh, je napsán tak krásným způsobem, že to nelze ani slovy popsat. Tato novela ve mě zanechala opravdu mnoho a věřím, že si ji časem přečtu moc ráda znova. Kniha byla vydaná již v roce 1958, poté byl v roce 1959 natočen Jiřím Weissem stejnojmenný film a v roce 2014 byla kniha nově vydaná nakladatelstvím Omega. 
romeo__julie_a_tma_3D
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je  Kateřina Müllerová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide