Logo

Recenze Šíleně bohatí Asiati - Kevin Kwan ( Tereza Mikulová)

3. 3. 2016
silene_bohati_asiati_3D
Šíleně bohatým se stáváš poté, co utratíš první miliardu.
 
Obálka je jednoduchá, přesto splňuje to, co si pod takovou knihou představit - čím víc jste bohatí, tím víc jste učeni tomu, abyste byli skromní a nedávali na sobě své bohatství znát. Přesně to je případ Nickovy rodiny, tedy fakt, že je šíleně bohatá, ne že by byla skromná. Nick byl odjakživa svou babičkou učen k tomu, aby to všechno nedával najevo, ani si neuvědomoval, že jsou bohatí a bral to takříkajíc jako samozřejmost.
 
Když jsem knihu poprvé držela v knihkupectví a pročítala anotaci, zaujal mě i ten přebal knihy a to, na jakém lesklém - laicky řečeno - papíře je vůbec anotace vyvedena. 
 
Pokud se nepletu, knihu z prostředí singapurských zbohatlíků jsem zatím nečetla, takže tohle byla má premiéra. Také mě zajímalo mě, jak se s tou novou informací o svém příteli popere Rachel Chuová a samotnou mě vlastně docela překvapila. To, že když viděla ten obrovský palác a nevzala nohy na ramena, bylo obdivuhodné. A navíc, Rachel byla knihomolka!
 
Na její příběh jsem byla zvědavá nejvíc a musím přiznat, že mě občas otravovalo, když se v knize objevila nějaká kapitola z jiného pohledu. Například z pohledu Astrid Leongové, Nickovy sestřenice, teda pokud jsem nepopletla příbuzenské vztahy. Astrid byla jedna z těch žen, co si kupovala drahé oblečení - naneštěstí si ale vzala chlapa, jemuž vadilo, že vydělává víc než on, přestože prakticky nehnula prstem.
 
Co se týče samotného Nicholase Younga, tak musím říct, že mi připadalo skvělé, že se po příletu do Singapuru nezměnil a k Rachel choval stejnou lásku jako do té doby v New Yorku. I když mě mírně naštval tím, že Rachel nic neřekl a nechal ji v nevědomosti. Nicméně kdyby jí to prozradil, je dost možné, že by kniha nebyla tak dobrá.
 
Šíleně bohatí Asiati
Jedna věc, co mě na knize neuvěřitelně iritovala, byly intriky. Těmi se zaobírala především Nickova matka Eleanor Youngová a tuhle osobu jsem upřímně nesnášela, což byl účel knihy a sama mohu jen potvrdit, že se to autorovi povedlo. 
 
Spolu s Eleanor se Rachel snažily vyštípat další rodinné příslušnice. Abych byla upřímná, prve jsem si myslela, že se jedná o Eleanořiny kamarádky, což se po pročtení rodokmenu na konci knihy ukázalo jako mylné. Hromada postav byla opravdu šílená, ale líbilo se mi, že s nimi autor uměl zacházet a všechno dávalo dokonalý smysl. Potěšilo mě, že jsem se ani jednou nemusela vrátit na předcházející stránku, jestli mi třeba něco neušlo.
 
Vlastně jsem od knihy nic zvláštního neočekávala. Možná jsem spíš čekala, že se zasměji víc. Kdybyste mi řekli, že se u knihy rozbrečím, nevěřila bych vám, ale stalo se. 
 
Byla to neskutečná kniha, bavila mě a ještě teď, týden po dočtení Šíleně bohatých Asiatů a přečtení dalších knih, musím přemýšlet nad všemi postavami. Také mám nutkání si vzít knihu znovu do ruky a začíst se. 
 
Naprosto mě ohromila a já už se teď nemůžu dočkat, až konečně vyjde druhý díl, jelikož kniha skončila polootevřeně. Nejednalo se o úplný otevřený konec (za ten bych vraždila), ale také se v něm neuzavřelo všechno. Jsem proto neskutečně zvědavá na druhý díl s názvem Bohatá čínská přítelkyně.
 
Šíleně bohatí Asiati
Autorka recenze: Tereza Mikulová
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide