Logo

Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Dominik Roubin)

6. 9. 2017
Snaz_se_nedychat_3D

Nedýchejte a čtěte

V roce 1995 se Amy Stevensová a její příběh staly zdrojem výdělku pro snad všechny noviny a zpravodajství. Patnáctiletá dívka s hezkou tváří, osobitou jiskrou, láskou k hudbě a vysněnou budoucností v novinařině se stala obětí brutálního útoku. Jako každý všední den se vracela domů ze školy. Domů už ale nedošla. O tři dny později byla nalezena s četnými zraněními, které jí způsobily vážně trvalé následky a připoutaly ji dokonce života na lůžko.
 
O půl druhého desetiletí později ji v nemocnici objeví reportérka Alex, které život v poslední době také ukazuje svou odvrácenou tvář. Dříve úspěšná novinářka v manželském svazku s pohledným policistou nyní pracuje na volné noze a její veškeré starosti a potřeby se smrskly na plnou sklenici červeného vína, ve kterém celý svůj předchozí život s úspěchem utopila. Zrovna píše článek o lidech ve vegetativním stádiu a vzpomene si na Amy a její příběh. Probudí se v ní snad poslední kousky novinářského ducha a rozhodne se o událostech z roku 1995 napsat článek a získat pro Amy spravedlnost. Hlavně ale musí zachránit sebe sama. 
 
Příběh sledujeme pomocí krátkých kapitol z pohledu tří hlavních postav – Alex, Amy a Jacoba. Jacob s Amy před patnácti lety chodil. Byla jeho první láskou. Od té nehody za ní pravidelně chodí a sedá si k jejímu lůžku. Autorka nám v několika krátkých kapitolách odhalí i duševní svět Amy, která nemůže ovládat své tělo a neorientuje se v čase, takže jí někdy vrtá hlavou, proč za ní ještě spolužačky nepřišly, když se blíží diskotéka, nebo kde je její matka.
 
Hlavní předností knihy není komplikovaný děj protkaný zvraty a neustálým napětím, ale relativně jednoduchá zápletka, která je neuvěřitelně umě a poctivě vyprávěna. Díky tomu se podle mě pozná kvalitní spisovatel, že nepotřebuje temná místa, šíleného vraha, aby vás přilepil ke každé stránce. I přes to se kniha čte s neuvěřitelnou lehkostí, hlavně díky pestrému jazyku a skvělému překladu. 
 
Druhým stěžejním bodem jsou komplexní hlavní postavy. Z pohledu Alex zabrousíme do každodenní nepěkné rutiny alkoholičky, pro kterou je jedním z ranních rituálů převlékání pomočené postele, nebo jak silné nutkání ji přisává k lahvi červeného vína. U Jacoba jsou to manželské problémy, které se s blížícím se narozením dítěte, neustále prohlubují. Ve většině kapitol, jsou v souvislosti se situacemi v jejich životě zmíněny vzpomínky, které sice s dějem úzce nesouvisejí, ale dokonale podporují představu, že postavy důvěrně znáte. 
 
V neposlední řadě je pro mě investigativní pátrání na vlastní pěst daleko atraktivnější než důvěrně známé policejní postupy. 
 
Snaž se nedýchat doporučuji všem fanouškům thrillerům a rád bych ještě dodal, že kniha naprosto předčila má očekávání. 
 
Autor recenze: Dominik Roubin
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Maskované město
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Maskované město
16. 11. 2017
Život agentky a Knihovnice Irene, toho času působící v jedné z alternativních verzí viktoriánského Londýna, začíná být jednotvárný. Sbírá pro tajemnou Knihovnu významná beletristická díla a hezky zapadla do místní společnosti.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Manolito a Blbeček
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Manolito a Blbeček
16. 11. 2017
Ani nevíš, jak ti rozumím. Jmenuju se Manolito Brejloun a tahle knížka je přesně o tomhle. O tom, jaký to je mít mladšího bráchu
highslide