Logo

Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Dominik Roubin)

6. 9. 2017
Snaz_se_nedychat_3D

Nedýchejte a čtěte

V roce 1995 se Amy Stevensová a její příběh staly zdrojem výdělku pro snad všechny noviny a zpravodajství. Patnáctiletá dívka s hezkou tváří, osobitou jiskrou, láskou k hudbě a vysněnou budoucností v novinařině se stala obětí brutálního útoku. Jako každý všední den se vracela domů ze školy. Domů už ale nedošla. O tři dny později byla nalezena s četnými zraněními, které jí způsobily vážně trvalé následky a připoutaly ji dokonce života na lůžko.
 
O půl druhého desetiletí později ji v nemocnici objeví reportérka Alex, které život v poslední době také ukazuje svou odvrácenou tvář. Dříve úspěšná novinářka v manželském svazku s pohledným policistou nyní pracuje na volné noze a její veškeré starosti a potřeby se smrskly na plnou sklenici červeného vína, ve kterém celý svůj předchozí život s úspěchem utopila. Zrovna píše článek o lidech ve vegetativním stádiu a vzpomene si na Amy a její příběh. Probudí se v ní snad poslední kousky novinářského ducha a rozhodne se o událostech z roku 1995 napsat článek a získat pro Amy spravedlnost. Hlavně ale musí zachránit sebe sama. 
 
Příběh sledujeme pomocí krátkých kapitol z pohledu tří hlavních postav – Alex, Amy a Jacoba. Jacob s Amy před patnácti lety chodil. Byla jeho první láskou. Od té nehody za ní pravidelně chodí a sedá si k jejímu lůžku. Autorka nám v několika krátkých kapitolách odhalí i duševní svět Amy, která nemůže ovládat své tělo a neorientuje se v čase, takže jí někdy vrtá hlavou, proč za ní ještě spolužačky nepřišly, když se blíží diskotéka, nebo kde je její matka.
 
Hlavní předností knihy není komplikovaný děj protkaný zvraty a neustálým napětím, ale relativně jednoduchá zápletka, která je neuvěřitelně umě a poctivě vyprávěna. Díky tomu se podle mě pozná kvalitní spisovatel, že nepotřebuje temná místa, šíleného vraha, aby vás přilepil ke každé stránce. I přes to se kniha čte s neuvěřitelnou lehkostí, hlavně díky pestrému jazyku a skvělému překladu. 
 
Druhým stěžejním bodem jsou komplexní hlavní postavy. Z pohledu Alex zabrousíme do každodenní nepěkné rutiny alkoholičky, pro kterou je jedním z ranních rituálů převlékání pomočené postele, nebo jak silné nutkání ji přisává k lahvi červeného vína. U Jacoba jsou to manželské problémy, které se s blížícím se narozením dítěte, neustále prohlubují. Ve většině kapitol, jsou v souvislosti se situacemi v jejich životě zmíněny vzpomínky, které sice s dějem úzce nesouvisejí, ale dokonale podporují představu, že postavy důvěrně znáte. 
 
V neposlední řadě je pro mě investigativní pátrání na vlastní pěst daleko atraktivnější než důvěrně známé policejní postupy. 
 
Snaž se nedýchat doporučuji všem fanouškům thrillerům a rád bych ještě dodal, že kniha naprosto předčila má očekávání. 
 
Autor recenze: Dominik Roubin
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Denisa Mišinová, DiS)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Denisa Mišinová, DiS)
8. 9. 2017
Navíc Sarah Flint je pseudonym bývalé kriminalistky, která plně využívá zkušeností z terénu. Výsledné dílko vás určitě pohltí, to vám můžu odpřisáhnout...
highslide