Logo

Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Jana Hlavičková)

6. 9. 2017
snaž se nedýchat
Je vám patnáct a vy jste uvězněni v těle, které nemáte vůli ovládat. Slyšíte, vnímáte, ale nejste schopni jakkoliv reagovat, ačkoliv vaše podvědomí po tom zoufale touží. Tak se cítí Amy, hlavní hrdinka našeho příběhu. Proč? Co se stalo? A kdo za to může?
 
V roce 1995 byla Amy docela obyčejnou dívkou, plnou života a snů o kariéře novinářky. Zažívala první zamilování s trochu nesmělým Jakem, první doteky, nesmělé uchopení horké dlaně. Ale je tady ještě někdo. Někdo, kdo je odvážnější, smělejší, starší. Kdosi, kdo chce víc a Amy, ač se bojí, se cítí šťastná a pochyby zasune hluboko do komůrky svědomí. Ve chvíli, kdy dojde k tomu, k čemu to směřovalo, už je pozdě. A pro Amy už je pozdě.
O patnáct let později se objeví Alex. Novinářka na volné noze, bojující s démonem s názvem alkohol, který nemá tak zcela pod kontrolou, který ji stál slibnou kariéru i manželství. Úplnou náhodou narazí v nemocnici na známou tvář, kterou znala jen z novinových článků a televize. Amy. A její novinářský čich zavětří slibný příběh, který by ji mohl pomoci dostat se zpět na vrchol. Ale to, co se zdálo jako práce, se stává smyslem jejího žití, jakási potřeba přijít všemu na kloub, zjistit, kdo Amy ublížil a po zbytek života ji upoutal na nemocniční lůžko. A co je nedůležitější - ta tichá dívka Alex probudila k životu.
 
Co vám o Amy říct můžu je, že samostatně dýchá, má období bdělosti a spánku, není napojená na výživovou trubičku a zaregistrovali jsme u ní určitý stupeň mozkové aktivity, který ukazuje, že není mozkově mrtvá...
 
Neříkám to často, ale tady musím. WAU! Tak tuhle knihu jsem si tedy rozhodně užila na sto procent. Doslova od první stránky mě vtáhla do děje a nepustila, dokud jsem nedočetla. Není to jen o tom, kdo hlavní hrdince ublížil a proč. Je to o pocitech, lidské duši, snaze mít své místo. 
Jednotlivé kapitoly jsou vyprávěny třemi protagonisty. Samotnou Amy, která k nám promlouvá ze svého tichého světa, zmatená, proč se kamarádky nestaví na pokec, kdy je každoroční diskotéka a proč nevidí mámu.
Druhým vypravěčem je samozřejmě Alex, alkoholička, která se pomočuje a ani moc netouží po tom, aby přestala pít. Dokud nepozná Amy.
A třetí osobou je Jake - Jacob, Amyin přítel. Přítel, který ji je svém mladém věku velmi miloval a nyní, o patnáct let později, není schopen se jí vzdát a vysedává jí u lůžka den co den. Ačkoliv má už dávnou svou vlastní rodinu a první dítě na cestě.
Autorka nám předkládá dílky skládačky velmi opatrně, pomalu a dokonale nás vede špatným směrem. Tedy alespoň mě, proto konečné rozuzlení bylo tak překvapivé. A vlastně dávalo smysl.
 
Snaz_se_nedychat_3D
Tato skvělá kniha je první autorčinou knihou, kterou jsem četla, ale již v příštím roce by měla vyjít další kniha s názvem Nezavírej oči a podle anotace vypadá stejně dobře. Rozhodně si ji budu hlídat a chci si ji přečíst. 
Pokud stále váháte, dělám to nerada, ale je to tak pravdivé a přesné, že musím...Četli jste Dívku ve vlaku? A bavila vás? Pak si toto dílo nenechte ujít, neboť autorčin styl je velmi podobný, ale z mého pohledu víc dojemný a lidský. 
Jsem nadšená a věřím tomu, že po přečtení budete i vy. A pokud ne, sypu si popel na hlavu, ale stojím si za každým slovem.
 
 
Autorka recenze: Jana Hlavičková
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide