Logo

Recenze Špína je dobrá - Jack Gilbert , Rob Knight (Markéta Kunzová )

18. 4. 2018
Spina_je_dobra_3D

"ŠPÍNA JE PRO NÁS DOBRÁ" ! 

Zapřísáhlí uklízeči "nepořádku" zvolněte a vy ostatní libující si v mírném chaosu s vrstvou prachu navíc se radujte! Konečně došlo na vaše slova. "Špína je dobrá". Která a do jaké míry nám ve své knize vysvětlí Jack Gilbert (profesor chirurgie na Chicagské univerzitě, vedoucí Centra pro mikrobiom) a Rob Knight (děkan fakultního Centra pro inovace v oblasti mikrobiomu Kalifornské univerzity v San Diegu, profesor pediatrie, informatiky a biomedicínského inženýrství). Autoři řady vědeckých studií, knih i spoluzakladatelé projektů Earth Microbiome Project a American Gut se dlouhodobě zabývají bakteriemi, viry, houbami, atd., tzv. mikrobiomem. Oplývají rozsáhlými vědomostmi o těchto pouze mikroskopem viditelných, přesto však sta milióny let životaschopných zárodcích prospívající i škodící lidskému zdraví.  

Krom společného profesního zájmu jsou oba zodpovědnými tatínky, kteří chtějí pro své děti samozřejmě to nejlepší. Pozice nelehká pro rodiče laiky, natož pro dva lékaře, kteří se denně zaobírají výzkumem a léčbou onemocnění za jejichž vznikem z 99,9% stojí "zlé" mikroby. Tato odborná publikace s podtitulem - Význam bakterií pro vývoj imunitního systému vašeho dítěte - je jejich souhrnnou, srozumitelnou formou psanou reakcí na stále se zvyšující poptávku po informacích, především od rodičů, jak co nejlépe ovlivnit život a zdraví dětí skrze "hodné" mikroby. Ty, které pomáhají v těhotenství, v průběhu dětství, dospívání i v dospělosti. Je sice určena rodičům, ale doporučovat ji také párům bezdětným či osobám žijícím singl, není vůbec od věci. Ať se nám to líbí nebo ne, mikroby jsou všude kolem nás a mají nad námi jasnou převahu. Rozhodují o všem živém na planetě Zemi !

Jak si je tedy předcházet a maximálně využívat v rámci zdravého dětského vývoje ? Následuje stručná ukázka několika tipů a doporučení, kterým se "tatínkové" detailněji věnují v obsahu 14 kapitol otázek a odpovědí. Není třeba se během četby děsit, obviňovat nebo snad plakat nad vším, co jste doposud dělali špatně. Hlavní je, nejen v případě mikrobiomu, zachovávat klid a používat selský rozum. To předesílají i Jack s Robem. Dále radí - pokud očekáváte narození potomka, upřednostnit porod přirozenou cestou. Kojit co nejdéle, používat látkové plenypříkrmy připravovat z čerstvých tuzemských plodin. S dětmi pobývat co nejvíce na čerstvém vzduchu v co nejužším kontaktu s přírodou (farmy, statky, botanické zahrady, dovolené u vody, apod.). Nezamezovat dětem styku s venkovním "materiálem" (bahno, bláto, sníh, louže, atd.) a důvěřovat jejich přirozenému instinktu co se jeho "ochutnání" týče. V domácnostech minimalizovat používání desinfekčních prostředků při úklidu (nevyhrocovat jej do podoby sterilního prostředí), mýt si ruce  obyčejným mýdlem. Snížit spotřebu sprchových gelů a šampónů, prát na nižší teploty a nádobí zkusit mýt ručně. Onemocnění i nadměrné (leckdy zbytečné) aplikaci antibiotik  raději předcházet pravidelným pohybem, otužováním a konzumací čerstvé minimálně zpracované stravy (žádné trvanlivé polotovary, fast food, ...). Často větrat (klimatizace netřeba), spát v chladnější místnosti a domovy sdílet se spoustou květin i domácích mazlíčků. 

Nespočet dalších všeobecně známých příkladů i převratných novinek o tom, jak nechat blahodárně  působit mikroby na naše nejmenší i nás dospělé se dozvíte z každé stránky knihy "Špína je dobrá". Je o každodenním běžném soužití rodin s mikroby a i ona dokazuje (respektive autoři v ní podanými fakty), že nic není na světě dokonalé (což je přirozené, správné i spravedlivé). Proto, veškerá zmíněná opatření uveďte do praxe vždy v rámci svých možností a na prvním místě buďte vždy láskyplnými rodiči. "Paní vědu" si přizvěte na pomoc jen v momentech pocitu totální bezmoci, bezradnosti a nouze.

Autorka recenze: Markéta Kunzová
 
1920x1080px_slide_kino_Spina_je_dobra
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide