Logo

Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Andrea Bátovská)

6. 11. 2017
Strom_lzi_3D 1
Chcete-li se ponořit do úžasného příběhu s nevšedním tématem a zasazeného do netradičního prostředí druhé poloviny 19. století, kde se prvky reality mísí s prvky fantazie; zcela určitě si nenechte ujít knihu Strom lží od Frances Hardinge, jež vydalo nakladatelství Dobrovský s.r.o. v edici Knihy Omega.
 
Hlavní hrdinkou příběhu je čtrnáctiletá dívka Faith, jež čtenáře provází celou knihou. I když nerada, musela se smířit s tím, že nikdy nebude moci studovat jako její bratr, nebude moci být přírodovědkyní jako její otec, i to, že nebude moci ve společnosti ukazovat to, jak moc je chytrá, možná chytřejší než všichni kolem. To se prostě od žen té doby neočekávalo, neboť jejich role byly úplně jiné! 
 
"Faith měla v sobě hlad, a dívky hlad mít neměly. Měly u stolu jen tak trošku zobat a stejně tak se i jejich hlavičky měly spokojit se skrovnou dietou. Několik okoralých lekcí unavené guvernantky, nudné procházky, bezmyšlenkovité kratochvíle. Jenomže ono to nestačilo. Faith přitahovaly vědomosti, jakékoliv vědomosti."
 
S postupem času se s tím vším smířila a spokojila se alespoň s četbou otcových knih, které jí dovolil číst, a z kterých se mohla sama učit a získávat nové informace.
 
Jednoho dne je otec Reverend Sunderly, uznávaný paleontolog a přírodovědec, vlivem událostí donucen přestěhovat se spolu se svojí rodinou z malé vesničky Kent na ostrůvek Vane.
 
Jejich tajuplný a rychlý útěk se v té chvíli zdál naprosto ideálním řešením celé situace, snadným únikem před zhoubnými pomluvami, jímž v poslední době byla celá rodina vystavena, a kterým musela čelit.
 
Toto místo, kde právě probíhaly vykopávky, a ke kterým byl otec spolu se strýcem přizváni, se zdálo být ideálním místem pro nový začátek...
 
"Tady nikdo nežije, byla její první myšlenka. Tady by se nikdy nikdo nemohl rozhodnout žít. Musí to být místo pro vyvržence. Pro zločince, jako jsou ti trestanci v Austrálii. A pro lidi, co utíkají - jako my. Jsme vyhnanci. Možná tu budeme muset žít navždy."
 
 Bohužel pověsti jsou jako psi. Když před nimi utečete, začnou vás pronásledovat. A chtě nechtě i vaše vlastní minulost vás dostihne kdekoliv, i na místě, kde možná končí svět, s malou hrstkou obyvatel. Obyvatel, jež nikdy nebyli přímo nelaskavi, a kteří se nyní chovali chladně a odtažitě.
 
"Tohle už nebyla úzkost; byla to těžká hrůza z nevyhnutelného. Ony je ignorovaly. Ignorovaní bylo vyhrazeno pro lidi, kteří byli pod vaši úroveň. Včera byly přijímanou součástí vanenské "společnosti" a dnes bylo vše jinak."
 
strom lží1
A aby toho nebylo málo, i otec přispěl kapkou do mlýna, když v slepé honbě a nezkrotné touze za zachováním svého tajemství rozmístil na hranici svého pozemku železné pasti, do kterých se chyti malý chlapec, který div nepřišel o nohu.
 
A když pár dní na to je nalezeno reverendovo tělo dole pod útesem, kam se možná pod tíhou neutichajícího skandálu a osobní potupy, sám a dobrovolně zřítil.
 
Pokud by se tato domněnka potvrdila, nemohl by podstoupit křesťanský pohřeb, nebyl by pohřben do svaté země, a navíc by rodina přišla úplně o všechno - o přístřeší, o peníze, o postavení.
 
Na jedné straně je matka, jež se pomocí všech svých ženských zbraní snaží zachránit osud své rodiny, předkládá smrt svého muže jako nešťastnou nehodu, manipuluje s důkazy a prosí Faith, aby z otcovi pracovny odstranila dopisy a dokumenty, jež by mohly mluvit proti reverendu. Tajemné dokumenty, jež Faith později přivedou k záhadné rostlině.
 
A na straně druhé Faith, jež pod tíhou nepřímých důkazů ukazujících na vraždu jejího otce. Ona sama je odhodlaná za každou cenu najít a odhalit vraha svého otce; poodhalit skrytou pravdu a poznání.
 
"Hříčky přírody - to jsem přesně já. Malý ženský mozek, do kterého je toho nacpáno příliš mnoho. to je možná to, co je se mnou v nepořádku. A možná taky důvod, proč se nemůžu přestat plížit a proč nemůžu přestat slídit."
 
Je to Faith, která rozehrává nebezpečnou hru plnou intrik, polopravd a lží,  pátrá na vlastní pěst...  
 
"Chápu, jak se věci mají. Od zákona se pomoci nedočkám. Jestli chci, aby se ten vrah našel, budu to muset udělat sama."
 
K tomu všemu ji má dopomoci tajuplný nález "exotického stromu", který krmí svými lži, a který ji na oplátku poskytuje ovoce, jež jí má pomalu krok za krokem ukázat cestu ke skutečné pravdě a poznání, cestu k rozpletení složitých "stínových" intrik, odhalit zradu z řad nejbližších a dočkat se pomoci těch, od kterých by to v nejkrajnější situaci jen málo čekala....
 
Ostatně lež je jako oheň. Zpočátku ji musíte hýčkat a živit, i když opatrně a jemně. Slabé dýchnutí nově zrozené plameny rozdmýchá, ale příliš silné fouknutí by je sfouklo. některé lži se uchytily, šířily, praskaly vzrušením a už se nemusely nijak přiživovat. ale to už pak nebyly vaše lži. měly svůj vlastní život a tvar a nedaly se ovládat.
 
stromlží3
Přesně taková je i kniha "Strom lží". Nepředvídatelná, nespoutaná, a když už si myslíte, že jste na stopě pravdy, je náhle všechno úplně jinak. Díky dokonalému popisu prostředí a dobové atmosféry budete do příběhu vtáhnuti hned prvními stránkami, tím vším budete pohlceni a stanete se její součástí.
 
Dostanete příležitost vcítit se do pocitů hlavní hrdinky jakožto ženy, kterou bičuje tehdejší společnost a morálka za to, že nechtěla jen tak v tichosti sedět v koutě jako ostatní ženy. Budete svědky toku jejích nespoutaných myšlenek, nezkrotné touhy po poznání, a hlavně lačné touze po uznání a obdivu svého otce. Otce, který ji ve svojí slabé chvilce odvrhl a řekl:
 
"Nikdy nebudeš nic než břemeno, které vysává moji peněženku. i když se vdáš, tvé věno udělá díru do rodinné poklady. Mluvíš dost opovržlivě o Howardovi, ale pokud se nevdáš, budeš muset jednoho dne žádat o jeho dobročinnost nebo se ocitneš bez jídla a přístřeší...."
 
I přesto všechno svého otce milovala, i když věděla, že jí nebude otec nikdy uznávat tak jako jejího mladšího bratra Howarda. Ale taková byla již její doba, pro nás možná dost drsná a těžko pochopitelná.
 
Kniha je sice určená pro dospívající mládež, ale zcela určitě najde i své příznivce z řad dospělých čtenářů. Pokud milujete tajemství, odhalování záhad, nebojíte se lidského pokrytectví a falše, tak pro vás je právě určena tato kniha. Originální příběh s nevšedním tématem, který si vychutnáte až do posledního stránky knihy, a který vás donutí se zamyslet nad spoustou věcí, které zasahují i do našeho běžného života, ne jen do životů hlavních hrdinů.
 
Autorka recenze: Andrea Bátovská
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide