Logo

Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)

5. 12. 2017
Strom_lzi_3D 1
Reverend Erasmus Sunderly byl významný přírodovědec. Byl znám všude díky svým objevům a hodně se o něm psalo. Nikdy nebral svoji rodinu sebou na cesty, ale tentokrát udělal vyjímku. Se všemi svými věcmi plují na poštovní lodi na ostrov Vane. Faith, reverendova dcera je už mladá dospívající dívka, na rozdíl od jejího brášky. Proto se snaží pochopit, proč tak na rychlo opustili svůj domov a dokonce se všemi svými věcmi. Bylo jí jasné, že otec nemohl odmítnout pozvání na vykopávky, ale nikdy je nevzal všechny sebou. A hlavně co je v krabici, kterou tak přísně střeží a schoval ji mimo dům ve věži?
 
Ani na tak malém ostrově se neudrží tajemství, v což reverend marně doufal. Díky novinám brzo všichni zjistili, proč celá rodina přijela na ostrov v takové rychlosti. Reverend byl vždycky nevrlý, proto když ho nechtěli k vykopávkám pustit, moc se nezměnilo. Jenže jeho žena to snášela hůř. Vždycky patřili do vyšší smetánky a po zjištění jejich tajemství, je nikdo nepustil přes práh svého domu.
 
Faith brzo zjistila co se stalo, a nemohla pochopit, jak mohl něco takového otec udělat. Táta, její vzor. Vůbec tomu nechtěla věřit. A jelikož byla hodně zvídavá, brzo zjistila, že vše má mnohem temnější základ.
Strom lží, bájný strom, kterému musí člověk lhát, aby mu strom odhalil pravdu. Na ostrově se stane mnoho událostí, které donutí Faith k velkým lžím. Protože jen díky tomu se dozví, co se opravdu stalo. Jenže netuší, že strom je mocná věc a jsou lidi, kteří po něm touží a jsou schopni pro to udělat cokoliv. Proto ostrov po jejich příjezdu zažije pozdvižení, na které místní lidé jen tak nezapomenou. Jaké tajemství strom lží Faith prozradí?
 
Strom lží je temný thriller, což už dokazuje samotná obálka. Z té to tajemno úplně sálá. Musím uznat, že volba obálky byla naprosto dokonalá, protože díky tomu se kniha stává neodolatelnou.
 
Děj se odehrává zhruba na konci devatenáctého, či na začátku dvanáctého století. Datum jsem v knize nezaznamenala, ale vykreslení, doby, způsobů života a prostředí bylo dokonalé. Hned na začátku knihy jsem se naprosto ponořila do děje, takže bylo těžké knihu odložit. Autorka zvolila skvěle období pro příběh, protože v těch dobách byly ženy ještě dosti neoceněné, nemohly si dělat co chtějí, museli poslouchat rodiče, stále ještě byly hlavní v rodině synové a dcery byly přítěží kvůli věnu. Byla to náročná doba ale k příběhu sedl perfektně. Nedokážu si představit, kdyby autorka vsadila děj do přítomnosti. Nemělo by to vůbec žádné kouzlo, tak jako ho má teď.
 
orca_share_media1512497739623
Příběh je naprosto kouzelný, dokonalý a originální. Je vidět, že si s knihou autorka opravdu vyhrála, protože je tam nejeden nečekaný zvrat. Hlavně velké odhalení na konci mi vyrazilo dech, čekala jsem úplně něco jiného.
Je to nenáročné, přesto propracované a dosti napínavé čtení. Čeká vás tam nejedno odhalení, nejedno překvapení a k tomu všemu pátrání Faith po pravdě, takže se při čtení nudit nebudete.
 
Autorka zvolila Faith nelehký život. Je to hlavní hrdinka, která vzhlíží ke svému otci. Jenže ten jí naprosto ignoruje. Pro něj je to dívka, která by měla být vůbec vděčná, že se narodila. Dává jí jasně najevo, že je pro rodinu jen přítěž a že pro něj jsou na prvním místě jiné věci. Jednou vyjímečně jí věnoval chvilku svého času a tím v ní zažehl nadšení pro vědění, bádaní a studování, ale Faith po pár letech došlo, že ji jen využil. Takže tu máme hlavní hrdinku, značně nedoceněnou a hledající své místo ve světě.
 
Hodně mě zaujala myšlenka Stromu lží. Je to rostlina, která žije jen v absolutní tmě a když jí člověk krmí lží, dává ovoce, které danému člověku ukáží pravdu. Světlo strom zabije a touha po něm je tak těžká, že se lží je těžké přestat. Kdyby se dostala do rukou špatnému člověku, mohl by vládnout nezměrnou mocí. A někdy se člověk zaplete do lží natolik, že není cesty zpět.
 
Nic takového jsem nikdy nečetla a i když je hlavní hrdinka mladá dívka, rozhodně můžu doporučit všem čtenářům. Kapitoly jsou krátké, proto jsem se až sama divila, že jsem měla knihu tak rychle přečtenou. Ale hlavně za to mohl ten dokonalý a čtivý příběh. Já si čtení užívala a doufám, že od autorky ještě něco vyjde, protože má velký talent a ráda bych si přečetla další knihu v podobném duchu.
 
orca_share_media1512497735492
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
17. 12. 2017
Diana Gabaldon vydává vášnivý dodatek série Cizinka v podobě tenké roztomilé knížky, která je určená a zaručeně vhodná nejen pro všechny zapálené a věrné fanoušky.
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
highslide