Logo

Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)

18. 10. 2017
Strom_lzi_3D 1

Hořké plody pravdy

Mladá dívka Faith připlula se svou rodinou na ostrov Vane. Její otec, reverend Erasmus Sunderly byl pozván k vědeckému bádání. Kolem rodiny se dějí podivné věci. Otec, matka i strýček mezi sebou vedou spory a tajné řeči. Než však stihne Faith odhalit tajemství, otec za záhadných okolností zemře. Verdikt zní sebevražda. Faith tomu nevěří a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Chce odhalit vrahy a motiv, který zapříčinil smrt milovaného otce. Naštěstí je tu pomocník – strom lží. Je třeba strom nakrmit nehoráznými lži a obelstít mnoho lidí. Pak strom bude vzkvétat a plodit hořké citrusové bobule. Po požití plodů se dostaví pravda. Dokáže Faith lhát tak, aby se urodily plody pravdy? Očistí svého otce?
 
"Vyber si lež, které ostatní budou chtít věřit. Té se budou držet, i když bude vyvrácena přímo před jejich zraky. Pokud se jim někdo pokusí ukázat pravdu, obrátí se proti němu a budou s ním zuby nehty bojovat."
 
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.

Autorka má neuvěřitelnou slovní zásobu. Její slova doslova tančí po papíře a jako celek tvoří neskutečnou taneční sestavu. Připravte se na to, že tento tanec rozvine vaši představivost do nekonečného příběhu a probudí ve vás chtíč tančit stále dál a dál, do prošlapání střevíců.
 
Hned po ochutnání prvních stránek se ze mě stal závislý jedinec. Knihu jsem opouštěla se značnou nevolí a jen v neodkladných případech za účelem utišení hladu, žízně nebo nutnosti vyprázdnění. 

Strom lží získal několik ocenění a myslím si, že zcela oprávněně. Vybrané téma je neotřelé, děj má spád. Autorka se soustředí i na popis okolí, čtenář tak může mít pocit, že je součástí příběhu. Překvapilo mě i množství cizích slov a odborných výrazů obsažených v knize, titul se totiž řadí mezi fantasy pro mládež. A rovnou bez mučení přiznávám, že jsem si musela nějaké to slovíčko vyhledat ve slovníku, abych věděla, oč se jedná.
 
Příběh je zasazen do viktoriánské doby, takže se můžete těšit na nadýchané sukně u dam, kníry u mužů, smuteční gagátové šperky a krepové klobouky, zakrývání zrcadel po smrti příbuzného nebo fotografie post mortem.
Této době není cizí ani názor mezi rozdílností mužů a žen (světu vládli chytří muži a ženy se považovaly za hloupá stvoření).
Nechybí kouzlo neposkvrněného ostrovního života, moře, jeskyně, cestování lodní dopravou nebo jízda v bryčce. 
Vstoupíte do světa vědy, kde se zaměříte na lékařství, archeologii, paleontologii, botaniku, zoologii, náboženství a mnoho dalšího.
 
"Když v domě někdo zemře, zrcadla jsou hladová, řekla jí kdysi dávno její chůva. Když je nezakryjeme, vtáhnou duši toho nebohého mrtvého a uvězní ji. A když se do nich podívá živý člověk, někdy uvidí, jak se na něj dívá mrtvý, a smrt ho vtáhne také."
 
Tento záhadný příběh vás očaruje. Zúčastníte se pátrání s Faith a budete prahnout po nových dobrodružstvích. Čtrnáctiletá Faith je velmi chytrá, zvídavá, nebojácná dívka, občas je hubatá, a když je potřeba, umí se chovat jako pravá dáma. V příběhu vystupuje mimo jiné jako skvělá manipulátorka. Přesně dostala ostatní osoby tam, kam chtěla. Ani k tomu nebylo potřeba velkých lží. Stačila bujná fantazie okolí.
 
V knize je samozřejmě více postav. Matka Myrtle vás překvapí svou koketností, strýc Miles se promění ve vypočítavého zloducha, malý bratříček Howard čeká na jakoukoli pozornost, pověrčivé služebnictvo roznáší pomluvy, Lambent prahne po slávě a penězích, chlapec Paul …

Nádherná obálka knihy zachycuje strom lží s děvčetem. Ve spodní části se nachází název knížky sestavený ze stromových větviček.
 
Kniha se mi moc líbila. Je velmi čtivá, skvěle propracovaná. Rozšíří čtenáři obzory do několika oblastí. Máte-li rádi mystično, vědu a napětí, pusťte se s mazanou dívkou Faith do vyšetřování. Čeká vás jedinečný zážitek.
Vřele doporučuji!
 
1920x1080px_slide_kino_strom_lzi
Autorka recenze: Marie Chlebnová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide