Logo

Recenze Tři oříšky pro Popelku - Miroslav Graclík, Václav Nekvapil (Martina Mičková -OnaDnes.cz)

16. 10. 2014
Popelka

Nejznámější Popelka na světě

je jistě ta naše. Libuše Šafránková v roli Popelky obletěla celý svět a na televizních obrazovkách se s ní setkáváme zejména v čase vánočním.

Publikace Tři oříšky pro Popelku vyšla letos v nakladatelství Omega u příležitosti jedenačtyřicátého roku od premiéry snímku. Má podtitul Příběh legendárního filmu a jeho hrdinů. Pokud patří tato pohádka mezi vaše nejoblíbenější, kterou si v době Vánoc neodpustíte, pak pozorně čtěte.
Kniha neobsahuje pohádku ke čtení pro děti na dobrou noc. Její děj je sice popisován, avšak v souvislostech s hereckými osobnostmi a natáčením. Publikace přibližuje milovníkům pohádky skutečné profily a životopisná data herců a dabérů, zajímavosti z míst, kde natáčení probíhalo, poskytuje exkluzivní rozhovory s režisérem i některými herci a podává informace také o tom, odkud pocházely kostýmy. Text je prokládán černobílými i barevnými fotografiemi Jaromíra Komárka, oficiálního fotografa filmu. Některé z nich dosud nebyly nikde publikovány.

Dočtete se takové zajímavosti, o nichž jste možná neměli dosud ani tušení. Ústřední postavou knihy o legendárním filmu je pochopitelně Popelka alias Libuše Šafránková a režisér filmu Václav Vorlíček. Překvapilo mě, že původně měla Popelku hrát jiná herečka, nebudu ale prozrazovat která. Nakonec roli dostala křehká Libuše Šafránková, jež za sebou měla zatím jen jednu větší roli ve filmu Babička. Popelka jí ale byla doslova „ušitá na míru“ včetně scén, kdy měla jezdit na koni. Její posed i jízda na Juráškovi působí zcela přirozeně. S jízdou na koni neměl zkušenosti její herecký partner Pavel Trávníček, který se tomu musel naučit. Málokdo ví, že díky silnému moravskému přízvuku musel být dokonce předabován. Film Tři oříšky pro Popelku ho nakonec vynesl na titulní strany časopisů, stal se idolem dívčích srdcí a zaručil mu role princů i v několika dalších pohádkách. Jelikož byl film natáčen v německé koprodukci, nechybí ani informace o německých hercích, kteří ztvárnili krále a královnu.

               Režisér Václav Vorlíček dobře věděl, že samotné hvězdné herecké obsazení a nádherná zimní příroda nemůže zaručit filmu úspěšnost. Snažil se ho tedy okořenit humorem, což se mu dokonale podařilo. Určitě si vzpomenete na prostorově výraznou postavu Droběny z Outlova alias Helenu Růžičkovou, kterak si na zámeckém plese střihla s princem taneční scénu. V knize na vás čeká fotografie právě tohoto nezapomenutelného tanečního záběru.

               Těšit se můžete také na perličky a zajímavosti, které jsou situovány na samotný závěr knihy. Vykouzlí vám jistě úsměv na tváři. Stejně jako legendární film, který běží na televizních obrazovkách i po čtyřiceti letech a věřím, že stále poběží…

tri_orisky_pro_popelku_3D
Autorem recenze je Martina Mičková, blog autorky najdete na blogu OnaDnes.cz
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
highslide