Logo

Recenze Tři oříšky pro Popelku - Miroslav Graclík, Václav Nekvapil (Martina Mičková -OnaDnes.cz)

16. 10. 2014
Popelka

Nejznámější Popelka na světě

je jistě ta naše. Libuše Šafránková v roli Popelky obletěla celý svět a na televizních obrazovkách se s ní setkáváme zejména v čase vánočním.

Publikace Tři oříšky pro Popelku vyšla letos v nakladatelství Omega u příležitosti jedenačtyřicátého roku od premiéry snímku. Má podtitul Příběh legendárního filmu a jeho hrdinů. Pokud patří tato pohádka mezi vaše nejoblíbenější, kterou si v době Vánoc neodpustíte, pak pozorně čtěte.
Kniha neobsahuje pohádku ke čtení pro děti na dobrou noc. Její děj je sice popisován, avšak v souvislostech s hereckými osobnostmi a natáčením. Publikace přibližuje milovníkům pohádky skutečné profily a životopisná data herců a dabérů, zajímavosti z míst, kde natáčení probíhalo, poskytuje exkluzivní rozhovory s režisérem i některými herci a podává informace také o tom, odkud pocházely kostýmy. Text je prokládán černobílými i barevnými fotografiemi Jaromíra Komárka, oficiálního fotografa filmu. Některé z nich dosud nebyly nikde publikovány.

Dočtete se takové zajímavosti, o nichž jste možná neměli dosud ani tušení. Ústřední postavou knihy o legendárním filmu je pochopitelně Popelka alias Libuše Šafránková a režisér filmu Václav Vorlíček. Překvapilo mě, že původně měla Popelku hrát jiná herečka, nebudu ale prozrazovat která. Nakonec roli dostala křehká Libuše Šafránková, jež za sebou měla zatím jen jednu větší roli ve filmu Babička. Popelka jí ale byla doslova „ušitá na míru“ včetně scén, kdy měla jezdit na koni. Její posed i jízda na Juráškovi působí zcela přirozeně. S jízdou na koni neměl zkušenosti její herecký partner Pavel Trávníček, který se tomu musel naučit. Málokdo ví, že díky silnému moravskému přízvuku musel být dokonce předabován. Film Tři oříšky pro Popelku ho nakonec vynesl na titulní strany časopisů, stal se idolem dívčích srdcí a zaručil mu role princů i v několika dalších pohádkách. Jelikož byl film natáčen v německé koprodukci, nechybí ani informace o německých hercích, kteří ztvárnili krále a královnu.

               Režisér Václav Vorlíček dobře věděl, že samotné hvězdné herecké obsazení a nádherná zimní příroda nemůže zaručit filmu úspěšnost. Snažil se ho tedy okořenit humorem, což se mu dokonale podařilo. Určitě si vzpomenete na prostorově výraznou postavu Droběny z Outlova alias Helenu Růžičkovou, kterak si na zámeckém plese střihla s princem taneční scénu. V knize na vás čeká fotografie právě tohoto nezapomenutelného tanečního záběru.

               Těšit se můžete také na perličky a zajímavosti, které jsou situovány na samotný závěr knihy. Vykouzlí vám jistě úsměv na tváři. Stejně jako legendární film, který běží na televizních obrazovkách i po čtyřiceti letech a věřím, že stále poběží…

tri_orisky_pro_popelku_3D
Autorem recenze je Martina Mičková, blog autorky najdete na blogu OnaDnes.cz
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide