Logo

Recenze Tři oříšky pro Popelku - Miroslav Graclík, Václav Nekvapil (Martina Mičková -OnaDnes.cz)

16. 10. 2014
Popelka

Nejznámější Popelka na světě

je jistě ta naše. Libuše Šafránková v roli Popelky obletěla celý svět a na televizních obrazovkách se s ní setkáváme zejména v čase vánočním.

Publikace Tři oříšky pro Popelku vyšla letos v nakladatelství Omega u příležitosti jedenačtyřicátého roku od premiéry snímku. Má podtitul Příběh legendárního filmu a jeho hrdinů. Pokud patří tato pohádka mezi vaše nejoblíbenější, kterou si v době Vánoc neodpustíte, pak pozorně čtěte.
Kniha neobsahuje pohádku ke čtení pro děti na dobrou noc. Její děj je sice popisován, avšak v souvislostech s hereckými osobnostmi a natáčením. Publikace přibližuje milovníkům pohádky skutečné profily a životopisná data herců a dabérů, zajímavosti z míst, kde natáčení probíhalo, poskytuje exkluzivní rozhovory s režisérem i některými herci a podává informace také o tom, odkud pocházely kostýmy. Text je prokládán černobílými i barevnými fotografiemi Jaromíra Komárka, oficiálního fotografa filmu. Některé z nich dosud nebyly nikde publikovány.

Dočtete se takové zajímavosti, o nichž jste možná neměli dosud ani tušení. Ústřední postavou knihy o legendárním filmu je pochopitelně Popelka alias Libuše Šafránková a režisér filmu Václav Vorlíček. Překvapilo mě, že původně měla Popelku hrát jiná herečka, nebudu ale prozrazovat která. Nakonec roli dostala křehká Libuše Šafránková, jež za sebou měla zatím jen jednu větší roli ve filmu Babička. Popelka jí ale byla doslova „ušitá na míru“ včetně scén, kdy měla jezdit na koni. Její posed i jízda na Juráškovi působí zcela přirozeně. S jízdou na koni neměl zkušenosti její herecký partner Pavel Trávníček, který se tomu musel naučit. Málokdo ví, že díky silnému moravskému přízvuku musel být dokonce předabován. Film Tři oříšky pro Popelku ho nakonec vynesl na titulní strany časopisů, stal se idolem dívčích srdcí a zaručil mu role princů i v několika dalších pohádkách. Jelikož byl film natáčen v německé koprodukci, nechybí ani informace o německých hercích, kteří ztvárnili krále a královnu.

               Režisér Václav Vorlíček dobře věděl, že samotné hvězdné herecké obsazení a nádherná zimní příroda nemůže zaručit filmu úspěšnost. Snažil se ho tedy okořenit humorem, což se mu dokonale podařilo. Určitě si vzpomenete na prostorově výraznou postavu Droběny z Outlova alias Helenu Růžičkovou, kterak si na zámeckém plese střihla s princem taneční scénu. V knize na vás čeká fotografie právě tohoto nezapomenutelného tanečního záběru.

               Těšit se můžete také na perličky a zajímavosti, které jsou situovány na samotný závěr knihy. Vykouzlí vám jistě úsměv na tváři. Stejně jako legendární film, který běží na televizních obrazovkách i po čtyřiceti letech a věřím, že stále poběží…

tri_orisky_pro_popelku_3D
Autorem recenze je Martina Mičková, blog autorky najdete na blogu OnaDnes.cz
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide