Logo

Recenze Vážka v jantaru -Diana Gabaldon (Hana Láryšová)

16. 10. 2016
Vážka v jantaru 3D
Bývalá zdravotní sestra a v současnosti úspěšná primářka Claire Randallová se s dospělou dcerou Briannou vrací do zamlžených kopců Skotské vysočiny. Vypráví jí neuvěřitelný příběh, v němž ožívá starodávná legenda druidů. Brianna se dozvídá o tajemném kruhu z kamenů, o lásce, jež překonává hranice času, i o Jamesi Fraserovi, bojovníkovi, jehož udatnost donutila mladou Angličanku vyměnit život v jistotě za vír nebezpečných nástrah.
Její strhující dobrodružství pokračuje v 18. století ve Francii, kde se setkává s princem Karlem Eduardem Stuartem. Neuznaný následník trůnu se s pomocí skotských klanů pokouší ujmout svého dědictví. Claire se snaží povstání předem odsouzené k neúspěchu překazit a zoufale bojuje o záchranu svého dítěte i muže, jemuž věnovala srdce.

Vážka v jantaru je druhým dílem světově úspěšné románové série Cizinka. Třetí část, nazvaná Mořeplavec, vychází na jaře 2017. Dalšími díly série jsou Bubny podzimu, Hořící kříž, Ledový dech, An Echo In The Bone, Written In My Own Heart’s Blood.
 
 

„Nevzpomínám si, že Adam prosil Boha, aby si vzal Evu zpátky – a podívej, co mu udělala.“

Mám pocit, že nedokážu slovy obsáhnout, jak moc mě kniha zasáhla a Dianě Gabaldon se povedla. Myslím, že nejsem jediná, stržená příběhem Claire, Jamieho, Murthaga a Jacka Randalla. Kdyby tomu tak bylo, nestal by se z příběhu „Outlander“, do něhož Vážka v jantaru spadá, takový hit. Se sérií jsem se poprvé seznámila před několika měsíci díky stejnojmennému seriálu.
 
Nutně jsem potřebovala vědět, kterýžto pár porazil mé oblíbence Olivera a Felicity z Arrow v každoroční soutěži párů portálu E! online. A který muž získal ocenění Alpha Male Madness 2016 před právě Stephenem Amellem, který Olivera Queena ztvárňuje. Příběh si získal oprávněné místo v mém srdci a bylo mi jasné, že budu muset sáhnout po knižní předloze, ještě než skončil první díl. Udělala jsem si tedy koukací pauzu a pustila se strhujícího knižního dobrodružství. Ale, ze zjevných důvodů, se seriálovou obálkou. 
 
A jak už to tak bývá, kniha je skutečně lepší než seriál. Diana Gabaldon je skvělá vypravěčka se smyslem pro detail a český překlad se také povedl.
 
Autorka velice čtivě popisuje malebné prostředí více než dvě stě let starého Skotska, místní zvyky, kulturu a problémy dané doby. Lusknutím prstu (mezi prvním a druhým dílem) mi zlomila srdce, očividným rozdělením zamilovaného páru, a přesunem ze studeného severu, na sluncem prozářený dvůr Ludvíka XIV. 
 
A já měla pocit, jako bych se ocitla uprostřed dějiště Angeliky (jejíž první dva díly jsou, ať chcete nebo ne, skvěle natočeny s veškerou pompézností a krutostí dané doby a v šedesátých letech minulého století způsobovaly poprask asi jako Hra o trůny).
 
Na královském dvoře je nebezpečno, jed je velice populární zbraní, stejně tak jako ženské tělo a touha po pomstě. Jde o poutavé čtení, i když bych uvítala, kdyby obsahovalo méně politiky. Ale o tom to je a návrat do Skotska a ke starým známým všechno vynahradil. Ale to je můj osobní přístup. Když přede mě položíte knihy o Francii a Británii, vždy sáhnu po severních obyvatelích Lamanšského průlivu.
 

„V tu chvíli jsem nejvíc toužila po chvíli klidu, ticha a naprostého soukromí, abych se mohla nerušeně třást jako osika. Čekala mě večeře s vévodou, který je možná jakobita, nebo anglický špeh, a s hrabětem, který mě možná otrávil.“

Láska Claire a Jamieho je silná, dokáže překonat propastných 200 let dějin. Diana Gabaldon se vlka nebojí a mladému páru servíruje i bolestné okamžiky a já jsem se místy neubránila slzám. O takové lásce by se skutečně mělo číst. A taky ji prožívat. Jamie je ztělesněním snu každé ženy. Je silný, statečný, citlivý a nebojí se ženu přetáhnout řemenem, když neposlouchá. O čem to my ženy proboha sníme? 
 
Musím říct, že mě ale bavil i vyprávění v roce 1968 a příběh Rogera a Brianny. A silně mě zasáhl osud Mary Hawkinsové. Děj byl vskutku strhující. Jinak bych více než 950 stran během pár dní, kdy jsem mohla číst jen pár hodin denně, nepřečetla. A snad jsem si také zapamatovala něco užitečného z lidového léčitelství a botaniky.
 
Vážka v Jantaru obsahuje skvěle vyvážnou kombinaci romantiky, erotiky, napětí, akce a malebnosti s krutostí. Já ji doporučuji všem milovníkům seriálu, historie, příběhů ze Skotské vysočiny, mužů v kiltech a velké lásky. A pokud vám můžu poradit, nekažte si překvapení, a jestli chcete koukat na seriál, knihy si nejprve přečtěte.
Autorka recenze: Hana Láryšová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
highslide