Logo

Recenze Vážka v jantaru -Diana Gabaldon ( Lucie Šajnarová)

26. 10. 2016
vj

Vážka v jantaru

Autor: Diana Gabaldonová
Překladatel: Anna Polanská
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Omega
Počet stran:  952
 
Po mnoha letech se úspěšná primářka Claire Randallová vrací zpět na Skotskou vysočinu, odkud pocházel její zesnulý manžel, Frank. Spolu  tam před dvaceti lety strávili dovolenou, na kterou nikdy nezapomene. Zpátky na Vysočinu s sebou bere i svou dvacetiletou dceru Briannu, aby spolu s ní patrála po osudech vojáků, kteří možná zemřeli v bitvě u Cullodenu, kde se pokusili dosadit na trůn skotského prince Karla Stuarta. Brianna ovšem brzy zjišťuje, že její matku pojí ke skotským povstalcům daleko silnější pouta, než mohla její dcera tušit . . .
 
rs_600x600-160323095042-600.outlander-season-2-starz-2.ch.032316
Na Vysočině se Claire zároveň vracejí vzpomínky na důležitou část jejího života. Na starou druidskou legendu, díky níž se dostala do 18. století, setkala se s odvážným bojovníkem Jamesem Fraserem, který si ji vzal, aby ji ochránil. Jamie i jeho přátelé se chtějí zúčastnit bitvy u Cullodenu a jen Claire ví, jak zle ve skutečnosti bitva skončí. Vydává se tak s Jamiem do Francie, aby přesvědčila prince Karla Stuarta, že jeho snažení bude marné. Přestože její pokusy budou pravděpodobně neúspěšné, Claire musí udělat vše pro záchranu milovaného manžela a nenarozeného dítěte.
 
V druhém díle oblíbené historické série nechává Diana Gabaldon opět ožít lásku, která nezná čas, i hrdiny, které jsme si oblíbili již v CizincePřestožekniha nezačíná jako přímé pokračování napínavéhoděje, nýbrž o mnoho let později, kdy Claire pátrá po obětech bitvy u Cullodenu, brzy se čtenáři dočkají návratu do srdce Claiřina a Jamesova příběhu.
 
Tentokrát s nimi opouštíme zamlženou Vysočinu a dostáváme se do intrikářské Francie, kde Claire s Jamiem bojují své vlastní malé bitvy, aby se jim podařilo zamezit té velké, která by dozajista znamenala jejich zkázu.
 
Stejně jako u prvního dílu nás autorka zavádí do složitého, napínavého příběhu, u kterého se rozhodně nedá mluvit o nudnosti. Na téměř tisíci stránek se vyskytují desítky nových i starých postav, stejně jako situací, do kterých se můžeme poměrně snadno zamotat. Na druhou stranu, celý příběh doopravdy dává smysl a autorka zbytečně neodbíhá od hlavní linky příběhu, která se točí okolo Claire a Jamieho. 
 
Přesto se nemohu zbavit pocitu, že kdyby autorka ubrala trochu popisných scén, ve kterých se doopravdy vyžívá, možná by to knížce jedině prospělo. Navzdory tomu, že je knížka napínavá a stránky doslova ubíhají pod rukama, občas jsou některé pasáže až příliš zdlouhavé. Dianě Gabaldon se sice podařilo napsat i tyto části tak, že jsou poměrně čtivé, ale nutí člověka přemýšlet, jestli tohle už nebylo přeci jenom zbytečné.
 
Vážka v jantaru se opravdu podařila, autorce se s riskantním pokusem o oživení dlouhé knížky v podobě návratu do přítomnosti, rozhodně podařilo opět získat pozornost čtenáře, který už četl první díl před delší dobou a připomenout mu, co se v předchozí knize dělo. Přestože byl na mě tento výborně sepsaný příběh místy příliš dlouhý, kdo by mohl odolat nesmrtelné lásce Claire a Jamieho? Knize dávám . . . 
 
rs_1024x759-160323095053-1024.outlander-season-2-starz-14.ch.032316
Autorka recenze: Lucie Šajnarová
Hodnocení: 7/10
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
15. 5. 2017
Dcera čarodějnice je historický román, který nám bude vyprávět čtyři příběhy z různých časových linií. Tyto příběhy jsou pojmenovány podle 'čarodějnických' svátků...
highslide