Logo

Recenze Vážka v jantaru -Diana Gabaldon ( Lucie Šajnarová)

26. 10. 2016
vj

Vážka v jantaru

Autor: Diana Gabaldonová
Překladatel: Anna Polanská
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Omega
Počet stran:  952
 
Po mnoha letech se úspěšná primářka Claire Randallová vrací zpět na Skotskou vysočinu, odkud pocházel její zesnulý manžel, Frank. Spolu  tam před dvaceti lety strávili dovolenou, na kterou nikdy nezapomene. Zpátky na Vysočinu s sebou bere i svou dvacetiletou dceru Briannu, aby spolu s ní patrála po osudech vojáků, kteří možná zemřeli v bitvě u Cullodenu, kde se pokusili dosadit na trůn skotského prince Karla Stuarta. Brianna ovšem brzy zjišťuje, že její matku pojí ke skotským povstalcům daleko silnější pouta, než mohla její dcera tušit . . .
 
rs_600x600-160323095042-600.outlander-season-2-starz-2.ch.032316
Na Vysočině se Claire zároveň vracejí vzpomínky na důležitou část jejího života. Na starou druidskou legendu, díky níž se dostala do 18. století, setkala se s odvážným bojovníkem Jamesem Fraserem, který si ji vzal, aby ji ochránil. Jamie i jeho přátelé se chtějí zúčastnit bitvy u Cullodenu a jen Claire ví, jak zle ve skutečnosti bitva skončí. Vydává se tak s Jamiem do Francie, aby přesvědčila prince Karla Stuarta, že jeho snažení bude marné. Přestože její pokusy budou pravděpodobně neúspěšné, Claire musí udělat vše pro záchranu milovaného manžela a nenarozeného dítěte.
 
V druhém díle oblíbené historické série nechává Diana Gabaldon opět ožít lásku, která nezná čas, i hrdiny, které jsme si oblíbili již v CizincePřestožekniha nezačíná jako přímé pokračování napínavéhoděje, nýbrž o mnoho let později, kdy Claire pátrá po obětech bitvy u Cullodenu, brzy se čtenáři dočkají návratu do srdce Claiřina a Jamesova příběhu.
 
Tentokrát s nimi opouštíme zamlženou Vysočinu a dostáváme se do intrikářské Francie, kde Claire s Jamiem bojují své vlastní malé bitvy, aby se jim podařilo zamezit té velké, která by dozajista znamenala jejich zkázu.
 
Stejně jako u prvního dílu nás autorka zavádí do složitého, napínavého příběhu, u kterého se rozhodně nedá mluvit o nudnosti. Na téměř tisíci stránek se vyskytují desítky nových i starých postav, stejně jako situací, do kterých se můžeme poměrně snadno zamotat. Na druhou stranu, celý příběh doopravdy dává smysl a autorka zbytečně neodbíhá od hlavní linky příběhu, která se točí okolo Claire a Jamieho. 
 
Přesto se nemohu zbavit pocitu, že kdyby autorka ubrala trochu popisných scén, ve kterých se doopravdy vyžívá, možná by to knížce jedině prospělo. Navzdory tomu, že je knížka napínavá a stránky doslova ubíhají pod rukama, občas jsou některé pasáže až příliš zdlouhavé. Dianě Gabaldon se sice podařilo napsat i tyto části tak, že jsou poměrně čtivé, ale nutí člověka přemýšlet, jestli tohle už nebylo přeci jenom zbytečné.
 
Vážka v jantaru se opravdu podařila, autorce se s riskantním pokusem o oživení dlouhé knížky v podobě návratu do přítomnosti, rozhodně podařilo opět získat pozornost čtenáře, který už četl první díl před delší dobou a připomenout mu, co se v předchozí knize dělo. Přestože byl na mě tento výborně sepsaný příběh místy příliš dlouhý, kdo by mohl odolat nesmrtelné lásce Claire a Jamieho? Knize dávám . . . 
 
rs_1024x759-160323095053-1024.outlander-season-2-starz-14.ch.032316
Autorka recenze: Lucie Šajnarová
Hodnocení: 7/10
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
highslide