Logo

Recenze Vážka v jantaru - Diana Gabaldon ( Sabina Novotná)

20. 11. 2016
Vážka v jantaru 3D
Kniha navazuje na první díl s názvem "Cizinka". V něm se mladá žena Claire, která tráví na skotském venkově po konci druhé světové války své druhé líbánky, ocitá po doteku záhadných menhirů o dvě stě let zpět v období, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Claire je přinucena pod vlivem krutých okolností provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, do kterého se postupem času velice zamiluje a místo možného návratu ke svému prvnímu manželovi a do moderní doby zůstává s ním.
 
Tento díl nás přivádí do Francie, kam se Jamie se svou manželkou Claire ukryl před brutálním útokem velitele anglické pevnosti ve Skotsku, který jej neprávem nařkl z vraždy a udělal z něj tak psance. Jeho příbuzný mu nabízí nejen střechu nad hlavou, ale i luxusní bydlení a přístup do vyšší společnosti tím, že ho v jeho nepřítomnosti bude zastupovat a povede mu obchod s vínem. V Paříži se také u dvora objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn...
 
Zdravotní sestra Claire se pomocí kamenů přenesla o dvě stě let nazpět. Poznala velké dobrodružství a zároveň svou životní lásku. Osud jim ale nebyl nakloněn a tak se Claire musela vrátit zpět do své doby a ke svému manželovi Frankovi. A právě tehdy začíná náš příběh.
 
Vážka v jantaru
Lékařka Claire se vrací do Skotska spolu se svou dcerou Briannou. Chystá se jí přiznat pravdu o jejím otci ale obává se reakce své dcery. Setkává se s Rogerem, kterého znala jako malého chlapce, a pomalu si všímá náklonosti, která mezi ním a její dcerou pomalu vzniká. Roger se rozhodne Claire pomoci s pátráním po osudech lidí, které Claire tehdy znala, kromě jediného - Jamieho Frasera, o kterém s jistotou ví, že v bitvě u Culledonu zahynul. Ale co se vše tehdy odehrálo? Jaké dobrdružství Claire a Jamie prožili ve Francii? To se odkrývá ve druhé části knihy.
 
POSTAVY:

Claire - zdravotní sestra a později lékařka poznala dvě velké lásky, ale jen jednu opravdovou.
Jamie - mladý skot, který z celé své duše miluje Claire
Frank - manžel Claire, celé roky, co byla jeho žena pohřešovaná neztratil naději, že se jednoho dne vrátí
Brianna - zrzavá dcera Claire a Jamieho, je stejně tvrdohlavá jako její otec
Roger - mladík, který nezná své rodiče a začíná pociťovat náklonnost k Brianně
 
OBÁLKA:
Omega zvolila krásnou filmovou obálku, která je ve skutečně ještě hezčí, než na obrázku. Nádherná vínová barva krásně ladí i k názvu.
 
FILMOVÉ (SERIÁLOVÉ) ZPRACOVÁNÍ:
Letos vznikl na motivy knihy i seriál. Ještě jsem ho bohužel nedokoukala, ale co jsem viděla, téměř věrně se držel knihy. Hlavní hrdinové zůstali stejní jako z první řady.
 
Vážka v jantaru
MOJE HODNOCENÍ:
 
Vážka v jantaru je druhé pokračování velmi rozsáhlé série od Diany Gabaldon. Začátek knihy začíná ve 20.století, kde se nejprve musíme lehce zorientovat, co se za těch dvacet let stalo. Diana napsala začátek druhého dílu skvěle. Okamžitě mě vtáhla do děje a já musela stále číst. Pracovní doba byla pro mě utrpením, protože jsem se nemohla dočkat, až se doma zachumlám do deky a budu moci pokračovat. Retrospektivu miluji, ale nesmí být vyzrazeno mnoho. Nadšeně jsem se přenesla s knihou zpět do 18.století a pokračovala s hrdiny tam, kde jsme je na konci Cizinky zanechali.
 
Jamie se stále nevyrovnal s okolnostmi z prvního dílu, ale našel motivaci jak dále žít. Spolu s Claire se rozhodli zabránit povstání a zachránit mnoho životů. Navíc je Claire těhotná a tak nezbývá, než myslet na budoucnost. V Paříži Claire a Jamie poznávají spoustu nových lidí.
 
Očekávála jsem od Vážky v jantaru dobrý příběh s mnoho stranami, ale dostala jsem příběh skvělý, kde takový počet stran rozhodně nebyl na škodu. Diana má úžasný styl psaní, který mi dokonale sedl. Píše neskutečně čtivě i když je pravda, že někdy jsou pro čtenáře zbytečné popisy zvratků či přípravy léků. V této sérii najdeme silné postavy, pořádnou dávku historie, romantiky okořeněné vtipem a dobovými kostými, intrikami, politikou a odbornými názvy. Opět nechyběla chemie mezi Jamiem a Claire a samozřejmě popis erotických scén mezi tímto párem.
 
Původně jsem si myslela, že první díl - Cizinku nic nepřekoná ale toto ji překonalo. Ačkoliv je první díl úžasný a dokonalý tak ten druhý se mi líbil více. Vážka v jantaru nám přináší staré postavy v mnohem větším detailu. Tisíc stran jsem sice nepřečetla za jeden den, ale kdybych mohla, četla bych ji 24/7. Velmi se mi líbilo, že se postavy chovali jako skuteční lidé, kteří měli své chyby. Claire byla silná žena, která neměla jednoduchý život a musela činit velmi nepříjemná rozhodnutí. Ačkoliv se Jamie a Claire velmi milovali, i tak mezi sebou měli roztržky, které byly skvěle popsané.
 
Vážka v jantaru
V tomto díle se přesuneme do slunné Francie, kde se z psance stane zámožný muž obklopený luxusem. Poznáváme život ve vyšší třídě. Ale nechybí i zajímavé postavy první třídy, chudoba a nemoci, či reálné postavy z naší historie.
 
Tato kniha byla bezesporu zamilovanější, akčnější ale také neskutečně smutná! Na konci jsem si opravdu dost pobrečela. Ale vlastně nejen na konci. A úplná závěr? Jak to bude dál? Jak jen vydržet tolik měsíců bez pokračování?
 
Autorka recenze: Sabina Novotná
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
29. 9. 2017
SBÍRKA ÚVAH A HRAVÝCH ESEJŮ OD HVĚZDY TELEVIZNÍCH SERIÁLŮ GILMOROVA DĚVČATA A FAMÍLIE A TAKÉ OD AUTORKY BESTSELLERU JEDNOHO DNE, MOŽNÁ...
highslide