Logo

Recenze Vážka v jantaru -Diana Gabaldon ( Věra Škodová)

16. 11. 2016
Vážka v jantaru 3D
Diana Gabaldon je autorkou oceněné ságy Cizinka, popsané magazínem Salon jako „nejchytřejší historický sci-fi dobrodružný a romantický příběh, jaký kdy napsala držitelka titulu Ph.D.“.
 
Doktorka Gabaldon má tři akademické tituly, a to ze zoologie, mořské biologie a kvantitativní behaviorální ekologie, a než se začala věnovat psaní, byla dvanáct let profesorkou na univerzitě se zaměřením na vědeckou výpočetní techniku. Napsala řadu vědeckých článků a učebnic, podílela se jako editorka na vzniku MacMillanovy encyklopedie počítačů, založila vědecký čtvrtletník Science Software a překvapivě napsala také četné texty pro komiksy Walta Disneye. Se svým manželem Douglasem Watkinsem má tři děti, dnes již dospělé, a většinu času tráví ve Scottsdale v Arizoně.
 

Recenze:

Hádám, že to tak máme my všichni čtenáři. Chcete a zároveň nechcete číst dál, hryžete si nehty z toho, co se to v té konkrétní papírové baculce zase děje a nakonec si stejně říkáte, že tak hluboce už žádnou jinou ocenit nedokážete. Ano, hovořím o 700 stránkové tlusté bichli jménem Cizinka. Vážka v jantaru, 900 stránkový gigant, je jejím následníkem jak v již zmíněné váze, tak kvalitě, která se skrývá uvnitř. Další nervy ztenčující a duši hladící kolos, který budete zbožňovat. Ale hádám, že si toho chcete poslechnout víc…

cizinka2
Čekali byste, že si teď Claire náležitě užívá radostných příznaků těhotenství, Randall hnije kdesi v pekle a někde za humny začíná to proklaté velké skotské povstání, které se bude našemilovaná dvojice snažit nějakým rafinovaným způsobem odvrátit. Může ale tak malé množství zádrhelů obstát? Samozřejmě, že ne. To jste si vážně mysleli, že by to mohlo být takhle jednoduché?
 
„A to je jí patnáct?“ zhrozila jsem se. Věděla jsem, že brzká manželství nejsou v této době neobvyklá, ale patnáct? Sama jsem se vdávala v devatenácti – a potom znovu v sedmadvaceti. V sedmadvaceti jsem už byla o poznání moudřejší.
 
Co mi autorka hned na první stránce dokázala, je fakt, že žádná přímočarost, nebo dokonce předvídatelnost se v jejích knihách zkrátka nepodporuje. Už od začátku jsem v hlavě ďábelsky kalkulovala a přemýšlela, zda se stejně jako v Cizince všechno – nebo alespoň většina – osvětlí a jaký konec bude nasnadě tentokrát. A ano, jednoznačně můžu říct, že ten konečný pocit, kdy všechno do sebe začalo zase zapadat, byl snad ze všech pocitů, co se týče Vážky, nejlepší. Ale to bych předbíhala…
 
vazka-v-jantaru3
Přestože jsem měla strašnou radost, že ClaireJamieho zase vidím (víte, jak to myslím), docela mě zamrzelo, že už se děj pohyboval na zcela jiné šachovnici, a to té francouzské. Tedy, pokud se zrovna nejednalo o současnost… V každém případě si tato záměna vyžádala i změnu praktik. Nechci moc prozrazovat, snad jen to, že nějak takhle jsem si to francouzské rendez-vous představovala. Ale Skotsko je Skotsko, víme?
 
„Tak,“ ozval se Jamie slabě. Náhle se za zábradlím objevil plamen a tenká modrá zář- Následovaly jiskry, stěžňové lano prasklo a k nebi se vznesly oranžovočervené čáry. Loď tiše nadskočila a po olejem napuštěné palubě se roztančily plameny. Jedna svinutá plachta zajiskřila a vzplála také.
 
Bez vykrucování musím opět potvrdit, že délka čtení této knihy byla šílená. Ne, snad, že bych vážně čekala, že to všechno budu mít zfouklé za dva dny (čiré zoufalství někoho, kdo chce vědět, co bude dál), ale vzhledem k tomu, že se tato série hrdě zapsala do mých oblíbených a velmi žádaných položek pomyslnéhoseznamu, mi měsíc přišel opravdu hodně. Ne, že by se mi doma nesmáli, že tenhle kraken mi musí vystačit na dalších 100 let a já nebyla prostě pyšná, že to vzhledem k historickému tématu a napjatým nervům tak odsýpalo, to jen takové menší rozpolcení mezi tím, že jsem to chtěla mít hned přečtené a zároveň nikdy nedočtené. Ale něco takového jsem vám už myslím říkala.
 
I když se na druhém dílu provedlo překvapivě dost změn, Vážka v jantaru byla čirou poezií pro moji duši. Diana Gabaldon se nebála použít nejrůznější špinavé praktiky, podtrhla romanci mezi Jamiem a Clare, odhalila další skutečnosti a s grácií navnadila na další díl.
 
Pokud jste četli první díl, nejspíš víte, co máte dělat (Čapnout Vážku v jantaru!), pokud ne, tak zasloužíte jednu dávku na holou za to, že jste si nechali prozradit část děje z minulého dílu a druhou dávku za to, že jste si Cizinku ještě nepořídili. Na druhou stranu alespoň nemusíte čekat…
 
Autorka recenze:Věra Škodová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide