Logo

Recenze Vážka v jantaru -Diana Gabaldon ( Věra Škodová)

16. 11. 2016
Vážka v jantaru 3D
Diana Gabaldon je autorkou oceněné ságy Cizinka, popsané magazínem Salon jako „nejchytřejší historický sci-fi dobrodružný a romantický příběh, jaký kdy napsala držitelka titulu Ph.D.“.
 
Doktorka Gabaldon má tři akademické tituly, a to ze zoologie, mořské biologie a kvantitativní behaviorální ekologie, a než se začala věnovat psaní, byla dvanáct let profesorkou na univerzitě se zaměřením na vědeckou výpočetní techniku. Napsala řadu vědeckých článků a učebnic, podílela se jako editorka na vzniku MacMillanovy encyklopedie počítačů, založila vědecký čtvrtletník Science Software a překvapivě napsala také četné texty pro komiksy Walta Disneye. Se svým manželem Douglasem Watkinsem má tři děti, dnes již dospělé, a většinu času tráví ve Scottsdale v Arizoně.
 

Recenze:

Hádám, že to tak máme my všichni čtenáři. Chcete a zároveň nechcete číst dál, hryžete si nehty z toho, co se to v té konkrétní papírové baculce zase děje a nakonec si stejně říkáte, že tak hluboce už žádnou jinou ocenit nedokážete. Ano, hovořím o 700 stránkové tlusté bichli jménem Cizinka. Vážka v jantaru, 900 stránkový gigant, je jejím následníkem jak v již zmíněné váze, tak kvalitě, která se skrývá uvnitř. Další nervy ztenčující a duši hladící kolos, který budete zbožňovat. Ale hádám, že si toho chcete poslechnout víc…

cizinka2
Čekali byste, že si teď Claire náležitě užívá radostných příznaků těhotenství, Randall hnije kdesi v pekle a někde za humny začíná to proklaté velké skotské povstání, které se bude našemilovaná dvojice snažit nějakým rafinovaným způsobem odvrátit. Může ale tak malé množství zádrhelů obstát? Samozřejmě, že ne. To jste si vážně mysleli, že by to mohlo být takhle jednoduché?
 
„A to je jí patnáct?“ zhrozila jsem se. Věděla jsem, že brzká manželství nejsou v této době neobvyklá, ale patnáct? Sama jsem se vdávala v devatenácti – a potom znovu v sedmadvaceti. V sedmadvaceti jsem už byla o poznání moudřejší.
 
Co mi autorka hned na první stránce dokázala, je fakt, že žádná přímočarost, nebo dokonce předvídatelnost se v jejích knihách zkrátka nepodporuje. Už od začátku jsem v hlavě ďábelsky kalkulovala a přemýšlela, zda se stejně jako v Cizince všechno – nebo alespoň většina – osvětlí a jaký konec bude nasnadě tentokrát. A ano, jednoznačně můžu říct, že ten konečný pocit, kdy všechno do sebe začalo zase zapadat, byl snad ze všech pocitů, co se týče Vážky, nejlepší. Ale to bych předbíhala…
 
vazka-v-jantaru3
Přestože jsem měla strašnou radost, že ClaireJamieho zase vidím (víte, jak to myslím), docela mě zamrzelo, že už se děj pohyboval na zcela jiné šachovnici, a to té francouzské. Tedy, pokud se zrovna nejednalo o současnost… V každém případě si tato záměna vyžádala i změnu praktik. Nechci moc prozrazovat, snad jen to, že nějak takhle jsem si to francouzské rendez-vous představovala. Ale Skotsko je Skotsko, víme?
 
„Tak,“ ozval se Jamie slabě. Náhle se za zábradlím objevil plamen a tenká modrá zář- Následovaly jiskry, stěžňové lano prasklo a k nebi se vznesly oranžovočervené čáry. Loď tiše nadskočila a po olejem napuštěné palubě se roztančily plameny. Jedna svinutá plachta zajiskřila a vzplála také.
 
Bez vykrucování musím opět potvrdit, že délka čtení této knihy byla šílená. Ne, snad, že bych vážně čekala, že to všechno budu mít zfouklé za dva dny (čiré zoufalství někoho, kdo chce vědět, co bude dál), ale vzhledem k tomu, že se tato série hrdě zapsala do mých oblíbených a velmi žádaných položek pomyslnéhoseznamu, mi měsíc přišel opravdu hodně. Ne, že by se mi doma nesmáli, že tenhle kraken mi musí vystačit na dalších 100 let a já nebyla prostě pyšná, že to vzhledem k historickému tématu a napjatým nervům tak odsýpalo, to jen takové menší rozpolcení mezi tím, že jsem to chtěla mít hned přečtené a zároveň nikdy nedočtené. Ale něco takového jsem vám už myslím říkala.
 
I když se na druhém dílu provedlo překvapivě dost změn, Vážka v jantaru byla čirou poezií pro moji duši. Diana Gabaldon se nebála použít nejrůznější špinavé praktiky, podtrhla romanci mezi Jamiem a Clare, odhalila další skutečnosti a s grácií navnadila na další díl.
 
Pokud jste četli první díl, nejspíš víte, co máte dělat (Čapnout Vážku v jantaru!), pokud ne, tak zasloužíte jednu dávku na holou za to, že jste si nechali prozradit část děje z minulého dílu a druhou dávku za to, že jste si Cizinku ještě nepořídili. Na druhou stranu alespoň nemusíte čekat…
 
Autorka recenze:Věra Škodová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Blackout
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Blackout
15. 6. 2017
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Pomněnčino dítě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Pomněnčino dítě
7. 6. 2017
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska...
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
2. 6. 2017
Detoxikační dieta využívá i sílu čisté vody, která je ještě účinnější v kombinaci s bylinkami a rostlinami jako jsou máta, heřmánek, meduňka, rozmarýn.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Hlídači
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Hlídači
2. 6. 2017
V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
1. 6. 2017
Silný a čtivý debut nadané autorky se sklony k lyrismu.Pozor na to, co se skrývá pod povrchem.“
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
highslide