Logo

Recenze Viktor Dyk - Krysař(Dominika Valášková)

20. 1. 2014
Kniha Krysař dříve vycházela pod názvem Pravdivý příběh v časopisu Lumír, kde Dyk působil. Autor se zde inspiroval staroněmeckou bájí o krysaři, který očistil město Hammlen od krys. Existuje několik závěrů této báje a autor si celý příběh přizpůsobil. 
hameln
Hlavním hrdinou je už výše zmíněný Krysař. Nemá žádné jméno ani domov. Je smířen s tím, že nikam nepatří a patřit nebude. V celé knize je oslovován jako Krysař. Sám o sobě mluví ve třetí osobě, často sebe označuje jako nuzného, samotářského, tajemného a zbytečného člověka. K jinému člověku nikdy žádné hlubší city necítil, to změní dívka jménem Agnes, do které se později zamiluje a která je smyslem jeho života.
Krysař často v knize přemýšlí, jestli má cenu lidi zachraňovat. Lidé totiž Krysařem často opovrhují, neváží si jeho práce a nechtějí mu za ni ani zaplatit.
*
"Cítím to, cizinko. Lidé nemilují krysaře; bojí se ho pouze."
(str. 6)
Krysař přichází do města Hammlen, kde se seznámí s krásnou dívkou Agnes, do které se zamiluje. Město zamořily krysy a jedinou povinností Krysaře je krysy vyhnat. Lidé se ale Krysaře bojí a srovnávají ho s hloupým rybářem Jorgenem, který vše pochopí až následující den.
Krysaři se podaří za pomocí kouzelné píšťaly krysy vyhnat, protože když na ní hraje, krysy poslušně pochodují za ním a utopí se.
 
Po odvedené práci se zastaví pro odměnu v hostinci U Žíznivého člověka. Peníze ovšem nedostane, protože si radní myslí, že je získal příliš snadno. Vymluví si, že Krysař nemůže prokázat svou pravou identitu, pokud nemá žádné jméno. Rozzlobený Krysař odchází za Agnes, která se mu svěří, že čeká dítě s milencem Kristiánem. Krysař chce opustit město, ale něco ho táhne zpět k hostinci, tam se setkává s pomocníkem ďábla - Faustusem, který mu nabízí pomoc a možnost pomsty.
*
"... kdybych pískal plně, ne pouze krysy šly by za mnou."
(str. 7)
0ce738c03b_24809884_o2
Krysař je netypický hlavní hrdina už jenom kvůli tomu, že o sobě neustále mluví ve třetí osobě. Chvíli mi trvalo, než jsem si na tuto skutečnost zvykla. Celkově bych jeho postavu ohodnotila kladně. Podle doby, ve které autor žil, si můžeme všimnout, že Krysař je typický romantický hrdina s jistými prvky realismu. Rozhoduje se hlavně podle citů a všechny jeho činy jsou těmito emocemi provázeny.
 
Krysařovým opakem bychom mohli nazvat Seppa Jorgena - rybáře, který vše pochopí až následující den. Podle mého názoru nebyl Sepp špatný a opovrhování obyvatel města bylo nemístné. Jeho jedinou vadou je to, že chvíli mu trvá, než mu něco dojde. Jinak je popisován jako velmi statný a vyzrálý muž.
Zajímavé je i jeho soužití s drozdem, který mu činí společnost v osamocených dnech. Drozd jakožto jediný obyvatel města neopovrhuje rybářem, za což je Sepp rád a v drozdovi vidí jediného přítele.
 
*
Děj byl plynulý a četl se mi lépe než u starších vydání. Hned na začátku knihy si můžeme všimnout ediční poznámky kde je uvedeno, že vydání je přizpůsobeno dnešní češtině, zkrátka tak, aby bylo dílo lehce pochopitelné. Sama jsem velmi ráda, že se mi tato kniha do ruky dostala. Ve škole jsme četli kratší ukázku z Krysaře, která byla ovšem napsána starou češtinou a pochopit ji bylo celkem těžké. Oceňuji a také se mi líbí, že klasická literatura je přizpůsobena potřebám dnešních čtenářů.
*
Krysař se mi četl opravdu dobře. Kniha je krátká a jednoduchá na pochopení. Určitě ji doporučuji všem a hlavně těm, kterým (stejně jako mně) se líbil muzikál.
A krysař zapískal na svou píšťalu. Nebyl to však tenký, tlumený tón. Zvuk zněl plně a mocně; srdce při něm prudce zabušilo, krok bezděčně se zrychlil a probouzelo se - tiše, oh, tiše! - vše, co dřímalo hluboko v nitru.
(str. 82)
krysar_3D
Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je Dominika Valášková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide