Logo

Recenze Viktor Dyk - Krysař(Monika Štěpková)

25. 1. 2014
krysař
Poprvé jsem se s dílem Krysař setkala již jako dítě, když mi jeho pohádkovou verzi předčítali rodiče před spaním. Už tehdy jsem z Krysaře byla okouzlená, líbil se mi nejen příběh, ale i krásné ilustrace v knize. Po druhé jsem se s ním setkala na střední škole, když jsem ho četla co by povinnou četbu. A po třetí jsem po něm sáhla v tomto týdnu, abych si příběh oživila a na chvíli se dostala do jiného prostředí.

Co mě jako první na tomto vydání upoutalo, byla obálka knihy, která je velmi zdařilá a která lahodí oku. Myslím si, že autor obálky, Jiří Miňovský, odvedl pořádný kus práce. Tato krátká novela, která rozsahem nepřesahuje sto stránek, vycházela nejprve pod názvem Pravdivý příběh. Vycházela v letech 1911 - 1912 v časopise Lumír. Upravená o název a doplněná vyšla samostatně v roce 1915. Podruhé kniha vyšla v roce 1923, s dalšími stylistickými úpravami. I toto nejnovější vydání je upraveno do současného spisovného úzu tak, aby mu dnešní čtenáři dobře porozuměli.


Námětem Krysaře je staroněmecká j, jež má několik různých závěrů. Děj se odehrává v německém městečku Hammeln, jež má kolem tisíce obyvatel. U Hammelnu se také nachází vrch Koppel, na kterém se nachází propast, která je podle legend branou do země sedmihradské. Někteří lidé této legendě věří, někteří jí opovrhují. To však ještě netuší, že by se jim to mohlo stát osudným…

Do Hammelnu přichází Krysař beze jména, vysoký muž s tmavými dlouhými vlasy, který po večerech tajně navštěvuje Agnes, která mu po jeho příchodu daruje snítku jasmínu. Agnes má svého milence, takže se ani za nic nemůže dostat na veřejnost to, že po nocích v jejím loži ulehá ještě někdo jiný. Někdo, o kterém se neví nic více než to, že umí město zbavit krys pomocí své píšťaly, která na pohled učaruje spoustě lidem. Lidé mají z Krysaře respekt. Ale zase ne všichni. Vedení města se totiž rozhodne Krysaři nevyplatit jeho slíbenou odměnu. A to je zlé. To je hodně zlé. Od této chvíle bere Krysař osud městečka do svých rukou a v tuto by ještě nikoho nenapadlo, že jeho píšťala jim bude hrát píseň, při které si vzpomenou na své dávno ztracené touhy.

Krysař byl pro mě smutný člověk, který se snažil najít štěstí v prostých věcech a odlepit tak ze sebe nálepku člověka, který není ničím jiným než pouhým lákačem a uklízečem krys. Krysař byl dle mého názoru člověk se srdcem na pravém místě, hlavně poté, co se bezmezně zamiloval do Agnes, pro kterou by byl schopen i hory přenášet.

V příběhu se setkáme s více postavami. Mně dalším sympatickým byl rybář Sepp Jörgen. Člověk, kterému se všichni obyvatelé smáli pro to, že chápal věci až o den později. Nebylo dne, aby se nestal terčem jejich posměchu. Na konci příběhu však v sobě nalezne hluboko skrytou sílu, která mu pomůže se sebrat a jít dál.

krysař
Pan Dyk ve svém díle zesměšňuje vysoko postavené občany, jejich nesmyslnou lhostejnost k osudům druhých. Zároveň nám také ukazuje, jak se člověk, o kterém si spousta lidí myslí, že je bezcitný, dokáže zahořet čistou a upřímnou láskou. A také nám ukazuje, že legendy a kouzla je zapotřebí brát s opatrností.

Neznáme konkrétní čas, ve kterém se dílo odehrává. Je pouze zmíněno to, že se odehrává na jaře. Příběh je napsán bez zbytečných vět navíc, Dykův styl je přímočarý a říká nám pouze to, co v dané chvíli potřebujeme vědět. Tímto je příběh takový rychle plynoucí a my přitom víme vše důležité pro to, abychom mohli příběh bez problémů pochopit a udělat si na něj vlastní obrázek.

Krysař byl převeden i na filmová plátna a také na prkna divadel co by muzikálu. Textu muzikálu se ujal Daniel Landa. Já si někdy v budoucnu určitě najdu čas na shlédnutí jedné české filmové verze, která byla natočena během jednoho dne. Snad bude alespoň z části tak dobrý jako kniha.

krysar_3D
Autorem recenze je Monika Štěpková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
21. 1. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
21. 1. 2018
Pokud jste po dočtení 'Blackoutu' od Marca Elsberga začali ve spíži hromadit konzervy, 'Historii včel' radši ani nečtěte. Ono totiž hrozí, že si nakoupíte úly a začnete včelařit.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
20. 1. 2018
Na Stockholmské souostroví přichází podzim a přináší s sebou nevlídné počasí, studený vítr od moře, mlhy a brzké stmívání. Na tyhle drobné nepříjemnosti jsou však obyvatelé ostrovů zvyklí. Horší je něco jiného, co se letos připlížilo s přicházejícím podzimem.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Mořeplavec je třetím dílem nezapomenutelné série Cizinka, ve kterém se opět setkáváme s oblíbenými hrdiny, a naštěstí to nebude naposledy.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Zimní lidé jsou návykovým čtením se zajímavým námětem, gradací děje a děsivou atmosférou.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivana Vostřelová)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivana Vostřelová)
13. 1. 2018
Celá kniha je obrovskou autorčinou zpovědí. Kromě svého soukromého života odhaluje hlavně Dannyho životní příběh
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Poláková )
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Poláková )
12. 1. 2018
Jamie a Claire. Patří k sobě. Jsou jako jedno tělo, jedna duše. Rozdělil je však čas. Mají naději, že k sobě někdy znovu najdou cestu?
highslide