Logo

Recenze Vytoužené dítě - Catherine Chidgey (Sabina Huřťáková)

7. 5. 2018
OI000109
Válečné Německo, Berlín a venkov nedaleko Lipska. Roky 1939 - 1995. Dvě rozdílné německé rodiny, dva osudy a spousta přání a nadějí. To všechno přináší román Vytoužené dítě, který se vám zažere pod kůži a donutí vás přemýšlet ještě dlouho po přečtení. Zpočátku možná budete tápat, jako já. Nebudete vědět, co si myslet, kdo co vypráví a kdo je ten tajemný vypravěč v ich-formě. Když však dočtete do konce, skládanka se složí a vy jen vydechnete údivem. Tohle si prostě musíte přečíst!
 
Recenze:
 
Nad tím, zda si přečíst Vytoužené dítě jsem ani chvilku neváhala. Román jenž popisuje především válečná léta v Berlíně a okolí a ukazuje válku rozpoutanou Německem očima Němců, to bylo něco, co mě velmi zajímalo. A i když se jedná o román, předpokládala jsem, že mi ukáže onu "druhou stranu" velmi autenticky. A nemýlila jsem se.
 
Hlavní hrdinové v tomto románu jsou dva. Erich, chlapec z německé rodiny, která žije na statku nedaleko Lipska. Vnímá válku očima svých rodičů, především nacistické matky, která Hitlera naprosto zbožňuje a vyznává jej, jakoby byl samotný Bůh. A pak je tady druhá rodina, která žije přímo v Berlíně. Vedle dvou mladších sourozenců ji sledujeme především prostřednictvím Sieglinde - Siggi. Holčička je nejstarší ze sourozenců z rodiny, která v Berlíně i přes válku sice příliš nestrádá, ale vlastně jen díky tomu, že otec má zvláštní postavení v zaměstnání. Má totiž chránit německé občany. A to především hlavou a obratnýma rukama. Otec Siggi vyřezává z knih a dokumentů slova, která jsou zakázaná a občané je nesmí číst.
 
Jak takové texty vypadaly vidíme názorně v knize. Většinu velkých kapitol (v knize jsou pak ještě podkapitoly) totiž začínají úryvky textů, z nichž jsou právě zakázaná slova vyříznuta. Nutí nás to k interakci, k tomu, abychom si sami vyzkoušeli, jaká slova asi v textu chybí. Alespoň já jsem si s tím hrála dost dlouho...
Osudy obou dětí se postupem času protnou, ale to už bych napovídala příliš. Ostatně, i na krásné obálce knihy vidíme dvě objímající se děti uprostřed vybombardovaného Berlína, což přesně vystihuje podstatu románu.
 
Co je něm tak fascinující? Právě atmosféra, kterou vyvolává. To, jak šílená ideologie nacistického Německa ovlivňovala masy. Jak ovládala děti, které v ní vyrůstaly a chtěly bojovat za Hitlera a pomáhat novému - "lepšímu" Německu. To, jak zfanatizované byly nejen děti, ale i jejich matky, které Hitlera milovaly a vzývaly. Chtěly jeho lásku, pozornost, jeho dítě!
OI000087 (1)
Kniha ukazuje vše a bez skrupulí! Válku, bídu, hlad, zranění na těle i na duši, velké ztráty - na životech i majetku, ideologii a ovlivňování, prostě vše. A do toho navíc sledujeme dojemný příběh dvou rodin, které válka poznamená víc, než by se mohlo zdát.
 
Musím přiznat, že z počátku mi dělalo problém se opravdu začíst. Kniha se čte rychle a svižně, ale nějak jsem se nemohla dostat "dovnitř" příběhu. Vadil mi hlavně podivný vypravěč, který tu a tam vstupoval do vyprávění er-formou a komentoval některé situace. Nevěděla jsem, zda je to chyba překladatele, nebo - proč to tak je? V textu to totiž není nijak rozlišené a najednou někdo začne vyprávět ich-formou a my nevíme proč. Postupem času sice začínáme tušit, že to je záměr a také, kdo by mohl oním tajemným vypravěčem být, ale odhalení, které nás čeká na konci nám stejně naprosto vyrazí dech.
 
Jsem ráda, že jsem knížku neodložila, protože po sto stranách jsem se konečně začetla a už jsem ji nedokázala odložit. Četla jsem každičkou volnou chvilku naprosto fascinována příběhem a vším, co jsem popisovala výše. Takhle kniha mě naprosto dostala. I když jsem nebyla tak emočně vyždímaná, jako když jsem četla např. Slib (Román, který je rovněž z válečného Německa, popisovaný očima Němců), Vytoužené dítě mě fascinovalo. A ten závěr? Naprosto mě dostal, rozebral na kousíčky. Už v průběhu čtení jsem nad knihou musela pořád přemýšlet, ale po závěru? Nemohu ji už několik dní dostat z hlavy. Tohle je kniha, která vás chytí a totálně rozerve!
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide