Logo

Rozhovor Cynthia Swanson

12. 2. 2018
1920x1080px_slide_kino_Rozhovor_Knihkupkyne

Život se rychle mění...

 
V románu Knihkupkyně je hlavní postava rozdvojena. Jedna je reálná a druhá existuje pouze ve snech. Co vás inspirovalo k takto koncipovanému příběhu?
 
Je to osobní, ale v žádném případě autobiografický příběh. Všechno se začalo odvíjet, když jsem si uvědomila, jak rychle se můj život změnil. Žila jsem sama, spokojená se svou úspěšnou kariérou, pak jsem se rychle vdala, měla tři děti… Začala jsem spekulovat o cestách, které vedly k úplně jinému životu. Jak se to stalo? Je to pravda? Nebo žiji zároveň v jiné realitě? Někdy mě napadala otázka, proč se věci tak rychle mění. Je to stále můj život?
 
V knize hraje důležitou roli Denver. Proč právě toto město?
 
V Denveru už nějakou dobu žiju s rodinou a miluji to tady. Mám pocit, že je to město, které se opravdu vyvíjí. Co se týče sbírání podkladů, při psaní první verze jsem se tomu moc nevěnovala. Nechtěla jsem se ničím zdržovat, tak jsem spíš dala na intuici. Když byla první verze hotová, tak jsem teprve začala ověřovat fakta. Studovala jsem dějiny Denveru a hodně četla. Zvlášť cenné pro mě byly knihy historika Phila Goodsteina. Hodně času jsem také strávila v knihovně probíráním se mikrofilmy. Knihkupectví Kitty se nachází na ulici South Gaylord v čtvrti Platt Park. Když jsem se dozvěděla, že tramvajová doprava v Denveru skončila v padesátých letech minulého století a nové autobusové linky přesměrovaly mnohé staré trasy, věděla jsem, že to bude mít významný ekonomický dopad na podnikání mého charakteru, který v příběhu řeším. Napsala jsem druhou verzi a další historická fakta konkretizovala ve třetí a ve čtvrté. Probíráním se mapami jsem zjišťovala, jak město rostlo a v tehdejších novinách jsem nacházela údaje potřebné k doladění příběhu. Třeba jsem zde našla seznam bestsellerů, kterým novinkám se předpovídalo, že se stanou knižní- mi hity, nebo jak se vyvíjela a řešila kubánská raketová krize. Hovořila jsem také s místními knihkupkyněmi Joyce Meskisovou a Sonyou Ellingboeovou, které se mi svěřily se svými zkušenostmi z provozování nezávislého knihkupectví v této době.
 
20150303.news_.cm_.tattered.bookseller.cynthia.swanson.hughes_1_0
Knihkupkyně se soustřeďuje na určitou dichotomii pracující ženy vs. matky. Co vás přimělo zabývat se tímto tématem a proč zrovna v protikladu reality a snu?
 
Je to nadčasový konflikt, se kterým dnes ženy zápasí bez ohledu na to, jaký druh práce vykonávají. Chcete být na dvou místech najednou, protože jsou pro vás stejně obohacující. V Knihkupkyni jsem se chtěla vrátit do dob, kdy se ženy nejprve snažily nalézt své místo v profesním životě a uvědomily si, že nebude snadné „mít všechno“.
 
Co vás nejvíce překvapilo po vyjití Knihkupkyně?
 
I když jsem věděla, co všechno je třeba udělat, když se nová kniha vydá na cestu za čtenáři, stejně mě šokovalo, kolik marketingu a PR na autora zbyde. Mám skvělý reklamní tým v Harperu a oni mi zajistili úžasnou mediální prezentaci. Také jsem si najala externího publicistu, který se specializuje na blogy o knihách a on-line publicitu. Jde o to udržet titul na očích veřejnosti. PR týmy ve velkých nakladatelstvích dělají skvělou práci, ale jednomu titulu se nemohou věnovat donekonečna. Přicházejí další a další novinky. O to víc musím zintenzivnit reklamní činnost sama. V dnešní době zhruba polovinu pracovního dne věnuji marketingu a PR a druhou polovinu psaní nového románu. Úplně nejlepší je, když si knihy všimne jiný umělec. Mně se to poštěstilo. Knihkupkyně je zfilmována s Julii Robertsovou v hlavní roli.
 
 
JuliaRbar640
Můžete prozradit, co píšete?
 
Můžu, můj druhý román, The Glass Forest , vyšel teď 6. února 2018. A mě čeká turné za čtenáři, abych knihu představila
 
Tedy lze už krátce prozradit děj?
 
Děj románu se odehrává na podzim roku 1960. Hlavní hrdinka dvaadvacetiletá Angie Glass žije idylicky se svým mužem Paulem v rodném městě Wisconsin. Poklidný život se změní po telefonátu s neteří Ruby, která jí sdělí, že její otec Henry, Paulův bratr, spáchal sebevraždu a její matka je nezvěstná. Čím víc se Angie dovídá o Henrym, tím méně sebevědomí má ve svém vlastním manželství. Může věřit Paulovi? A pokud ne, komu tedy?
 
zzdata-36949_640x480

Knihkupkyně

1962: V New Yorku jsou možná zlatá šedesátá léta, ale v Denveru – jako v mnoha jiných městech – je to jinak: život svobodné dívky po třicítce je téměř bohémský. Osmatřicetiletá Kitty Millerová se smířila se svým netradičním životem. Kdysi měla vážnou známost, ale nevyšlo to. Teď se naplno věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu.
 
A pak jsou tu ještě ty sny...
 
1963: Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, lásku svého života. Žijí v dokonalém domě na předměstí Denveru, což je ideální místo pro výchovu dětí. Katharyn má všechno, po čem Kitty vždycky toužila. Jenže Katharyn existuje pouze tehdy, když Kitty spí.
Zpočátku si Kitty výlety do světa snů užívá. Ale s každou další nocí se noční okouzlující život stává skutečnějším. Když se hranice mezi oběma světy začnou stírat, Kitty najednou čelí nejisté budoucnosti. Jakou cenu musí zaplatit, aby mohla zůstat? A co musí obětovat, pokud chce odejít?
 
JEDNA ŽENA – DVĚ REALITY KTERÁ Z NICH JE TA SKUTEČNÁ?
 
„Co kdyby... Tato slova občas trápí a pronásledují každého z nás.
Cynthia posílá svou hrdinku na překvapivou cestu, alternativního světa,
který by se mohl stát skutečným, kdyby učinila jiné rozhodnutí...“
Randy Susan Meyers, autorka bestselleru Pohodlné lži
 
„Nádherný i strašidelný příběh o lásce, ztrátě a hledání vlastní identity.
,Co kdyby byl můj život jiný? ‘ Obyčejná otázka,
kterou si v životě položí každý z nás.
Autorčiny odpovědi jsou však vskutku originální.“
Joanna Hershon, autorka bestselleru Nevěsta
 
„Tato kniha vás přiměje přemýšlet o cestách,
po kterých jste se v životě mohli vydat, a čemu vás mohou naučit,
abyste obohatili vlastní realitu.“
Redbook
 
„Cynthia Swanson mistrně vykresluje světy Katharyn i Kitty
a nechává čtenáře do posledních stran v nejistotě,
který z nich je skutečný. Její podmanivý román
neotřelým způsobem pokládá věčnou otázku ,Co kdyby?‘“
Publishers Weekly
(Ze zahraničních pramenů)
http://denik-knihy.cz/
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide