Logo

Rozhovor - Jessica Koch

29. 1. 2018
1920x1080px_slide_kino_Rozhovor_Blizko_obzoru

JESSICA KOCH (*1982) pochází z německého Ludwigsburgu a dětství prožila na vesnici mezi poli a koňmi. V sedmnácti letech se seznámila s Dannym, s nímž prožila neuvěřitelně silnou lásku, kterou však provázelo mnoho obtíží a komplikací. Tento vztah jí zcela změnil život a ukázal, že za úspěchem a sebevědomím se může skrývat i netušená druhá strana mince.

Svůj příběh poprvé sepsala již v roce 2003, ale nezveřejnila ho. Psaní pro ni představovalo spíše terapii a vyrovnání se se ztrátou přítele. Až za podpory manžela jej s velkým časovým odstupem dokázala vydat. Poté co román Blízko obzoru vyvolal u čtenářů velký ohlas, rozhodla se pokračovat románem o Dannyho těžkém dětství (Blízko propasti) a o jeho vztahu s Christinou (Blízko oceánu). 

V současnosti žije s manželem, synem a dvěma psy v blízkosti Heilbronnu.

Vaše kniha Blízko obzoru sbírá vysoká hodnocení i velmi pozitivní reakce fanoušků. Neměla jste obavu vydat něco tak osobního, co jste si původně nechávala jen pro sebe?
 
Zpočátku jsem se opravdu obávala, ale obavy jsem nakonec překonala. Kdybych si tento příběh chtěla nechat pouze pro sebe, knihu bych nevydala.
 
Co pro vás při psaní bylo nejtěžší?
 

Mnoho částí příběhu pro mě bylo velmi emocionálních. Nevím, jestli čtenáři tato místa rozpoznali a vnímali je stejně jako já, každopádně psaní těchto pasáží bylo pro mě nejtěžší. Nesnadné bylo také vylíčit celý příběh chronologicky, tak, jak se ve skutečnosti udál.

Je v příběhu něco, co jste oproti skutečnosti změnila nebo se opravdu vše událo tak, jak si to můžeme nyní přečíst?
 

Všechna jména, data a místa jsem změnila, aby nebylo možné odkrýt skutečnou identitu hrdinů. Samozřejmě existují pasáže, které jsem zjednodušila, nebo naopak trochu více rozepsala. Nejde o autobiografii, je to román.

Blízko obzoru bylo vaší první knihou a nečekaně úspěšnou. Změnilo jeho vydání nějak váš život? Jak vidíte vaši budoucí spisovatelskou kariéru?
 

Úspěch románu změnil můj život tím, že i když jsem se po rodičovské dovolené vrátila ke své dřívější práci, nyní se již mohu věnovat psaní na plný úvazek.

Máte nějaké další nápady, o čem byste mohla do budoucna psát, až vyčerpáte všechna témata spojená s Dannym?

Série Danny je dokončená. Nyní píšu romány, které už s tímto tématem nemají nic společného. 

Jsou nějaké reakce fanoušků, které vás opravdu překvapily či nějak hlouběji oslovily?

Ano. Lidé s různými postiženími a nemocemi mi říkají, že se v mé knize vidí, přesně popisuje jejich myšlenky nebo je přiměla, aby přehodnotili svá rozhodnutí a nezabývali se předsudky společnosti. Z toho mám opravdu velkou radost a jsem šťastná!

 

Chcete svým čtenářům předávat nějaké poselství, které by si měli po přečtení vašeho příběhu odnést?
 

Jsem vždy šťastná, když moje kniha mění názory čtenářů a jejich pohled na svět. Lidé říkají, že jim má kniha otevřela oči a přiměla je k zamyšlení. Ale já je vždy upozorňuji, aby si tento příběh nepouštěli příliš blízko k tělu, je to jen kniha, ne život..

Máte nějaký spisovatelský vzor?

Mám dva: Sebastiana Fitzeka a Stephena Kinga.

Co za knihy sama nejvíce čtete, na čem jste vyrůstala?

Mám ráda psychologické thrillery a horory. Knihami mého dětství bezesporu byly příběhy Bibi a Bubi od Tiny Caspari.

Děkujeme za rozhovor
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide