Logo

Rozhovor - Maja Lunde

17. 11. 2017
Lunde, Maja Foto Sturlason

Maja Lunde je velvyslanec včel

Dosud jste byla známá především jako autorka knih pro děti. Co bylo bezprostředním podnětem k napsání Historie včel?
 
Ano, a zřejmě proto jsem také chtěla napsat něco pro dospělé. Záměrem byla kniha, kterou bych si sama ráda přečetla. Zpočátku jsem psala převážně o vlastních prožitcích, ale texty nebyly dobré. Můj vlastní život je velmi obyčejný a nudný. Pak jsem v červnu 2013 viděla dokument o včelách a začal ve mně zrát pocit, že by to mohlo být ono.
 
Co vás tak oslovovilo?
 
Že jsou včely ohroženy, jsem samozřejmě věděla ještě před zhlédnutím dokumentu. Ale brala jsem to jako fakt. Až s tímto filmem jsem si uvědomila, jak moc jsme závislí na hmyzu. Bylo pro mě fascinující vidět, jak vysoce vyvinutá je společnost včel, jak skvěle mají zorganizován život ve včelínech. Obdivovala jsem, jak mohou tak malé bytosti dosáhnout něčeho velkého. Včely pracují pro stejný cíl. To je dobrý příklad i pro lidi. Všechno je spojeno se vším. A tito malí tvorové, kteří nám pomáhají v v zahradě, jsou významnou součástí skvělého obrazu přírody.
 
A teď jste se stala velvyslancem včel?
 
Ano, v jistém smyslu slova by se to tak dalo říci. Nedokázala jsem si představit, že román bude tak úspěšný. Při psaní jsem si stále představovala, že pracuji na knize, kterou si sama chci přečíst a na nějaké širší publikum vůbec nemyslela.
 
1230_400px_slide_web_Historie_vcel
No vidíte, teď máte v plánu čtyři knihy, jakési klimatické kvarteto...
 
Včely mě nastartovaly. Takže už na podzim 2013 jsem měla představu o tom, co bude v knize „Blå“. (Připravujeme na podzim 2018).
 
 
Co je to „Blå“?
 
Příběh o vodě a o konfliktu pramenícího z jejího nedostatku. Odehrává se v jižní Evropě v roce 2041, kdy vládne sucho a dochází k hrozným lesním požárům po dobu pěti po sobě jdoucích let. Hodně z toho, co jsme v posledních letech už zažili, se zhoršuje. Setkáme se s mladým otcem, který je na útěku se svou malou dcerou. Ztratili zbytek rodiny a snažili se ji najít. Zároveň píšu o norské ženě, která je už téměř sedmdesát let. Vyrůstala ve městě na západním pobřeží a vrací se tam, protože z tamějších ledovců se dá získat voda. Žije na lodi s názvem „Blå“ a vydá se na moře. Tyto dva příběhy se odvíjejí paralelně. A jednoho dne nalezne David opuštěnou plachetnici...
 
 
Je psaní pro vás těžké?
 
Ano, je to těžká práce. Dělám si spoustu poznámek a akčních náčrtků. Hodně přepisuji. Například „Blå“ má deset verzí.
 
 
 
Je literatura dobrým nástrojem pro vytváření povědomí o změně klimatu a hrozeb z toho vyplývajících?
 
Historii včel jsem nepsala jako nějaký politický manifest, ale z vnitřní naléhavé potřeby. Nejsem politik, ani klimatický aktivista. Ale tolik lidí, kteří si moji knihu přečetli, to zřejmě udělali nejen kvůli příběhu samotnému, ale i proto, že jsou ochotni něco změnit. A literatura dává možnost vžít se do situace, která může nastat nebo někde už nastala...
 
Líbí se vám role ochránce včel?
 
Myslím, že je skvělé, že o těchto věcech mohu mluvit, protože jsou důležité. V Norsku se říká, že by člověk měl žít tím, pro co má vášeň a nemůže hledět na to, zda se náhodou nepopálí. A to je pro mne důležité.
 
Ze zahraničních pramenů
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
17. 12. 2017
Diana Gabaldon vydává vášnivý dodatek série Cizinka v podobě tenké roztomilé knížky, která je určená a zaručeně vhodná nejen pro všechny zapálené a věrné fanoušky.
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
highslide