Logo

Rozhovor s autorkou bestselleru Černooké zuzany

6. 1. 2017
1230_400px_slide_web_cernooke_zuzany_autorka
Co vás inspirovalo k napsání románu Černooké Zuzany? Vycházela jste i ze své profese novinářky?
 
Těch zdrojů bylo několik. Pro jeden magazín jsem připravila interview s Rhondou Roby, která je špičková odbornice na identifikování zemřelých z jejich kosterních ostatků. Během své praxe identifikovala oběti leteckých havárií, vietnamské války i sériových vrahů. Její schopnosti mě fascinovaly a učinila jsem ji jednou z postav mé knihy.
 
Ve stejné době, kdy jsem se stýkala s Rhondou, jsem také intenzívně studovala publikace zabývající se psychickým traumatem. A tady se zrodil zárodek nápadu... Polomrtvou dívku najdou v poli mezi poházenými kostmi. Netuší, jak se tam dostala a co se stalo. Ale když jsem v noci studovala odbornou literaturu, cítila jsem, jakoby má budoucí literární hrdinka začala se mnou mluvit. Kniha se mi v hlavě pomalu otevírala.
 
Jak se mi posouval děj, začala jsem přemýšlet i o trestu smrti. Jde mi vždycky o to, aby mé knihy byly autentické. Tady mě zřejmě ovlivňuje má novinářská profese. Zjišťovala jsem názory různých lidí na tuto problematiku. Byl to velmi chaotický proces. Z mnohdy náhodných telefonních hovorů se mi v počítači vršila spousta třeba i spolu nesouvisejících poznámek.
 
 Foto: Jill Johnson
Foto: Jill Johnson
Zmiňujete se o náhodných telefonátech, ale já já mám přece jenom dojem, že jste postupovala systematicky.
 
 
Ano. Třeba s Rhondou jsme se staly dobrými přítelkyněmi a vytvořil se mezi námi neformální vztah. Tak jsem se dověděla o mnoha zajímavých případech. 
 
Vy jste se zkontaktovala i s dalšími mimořádnými lidmi...
 
 
Štěstí mi v tomto směru přálo. Mailem jsem se obrátila na advokáta Deata Downa. Ani jsem si nemyslela, že mi odpoví, protože je to velmi vytížený právník, ale odpověď přišla a během času jsme spolu navázali přátelský vztah
 
Seznámil mě se svým klientem Anthony Gravesem, který byl za údajnou vraždu šesti lidí odsouzen k trestu smrti. Deat Down se jeho případem začal zabývat a dokázal, že Graves byl odsouzen neprávem. Vymohl pro něho odškodnění 1 400 000 dolarů za osmnáct let neoprávněného věznění a dosáhl toho, že pro záměrné utajování důkazů ve prospěch obviněného byl státní zá- stupce vyloučen z advokátní komory.
 
Dovedu si představit, že setkání s Anthonym bylo pro vás vzhledem k jeho situaci mimořádné.
 
Bylo. Když jsem s ním mluvila, uvědomovala jsem si tu hrůznou ironii. Zatímco já jsem se opalovala u bazénu, on neviděl ani záblesk slunce. Obdivuji ho, že po tom, čím vším si prošel, zůstal pozitivně naladěným člověkem.
 
Jak se změnil po této zkušenosti váš vztah k trestu smrti?
 
Trest smrti je mi cizí. Vyrůstala jsem v liberální rodině. Moje matka každého pavoučka odnesla na novinách z domu a jemně ho uložila do trávy na zahradě. V našem domě se nikomu živému trest smrti neuděloval. Po setkání s Deatem Downem si myslím, že jsem pro jeho odstranění z našeho právního řádu ještě neudělala dost. Beru to jako úkol, protože je mezi námi stále hodně lhostejných lidí.
 
Tim Tyler R. Kane
Jill Johnson 1
Jill Johnson 1
cernooke_zuzany_3D
Pro fanoušky Laury Lippman nebo Gillian Flynn je tu elektrizující psychologické drama.
 

„Pro mě je to kniha roku. Úžasná, srdcervoucí, brilantní.“

Sophie Hannah, autorka bestselleru Vraždy s monogramem 

Když jí bylo šestnáct, byla Tessa Cartwrightová nalezena na poli v Texasu, polomrtvá mezi pohozenými kostmi a jen se záblesky toho, jak se tam dostala. Od té doby ji pronásleduje tisk jako přeživší „Černookou Zuzanu“, což je přezdívka daná obětem této masové vraždy kvůli žluté vrstvě lučního kvítí, která vykvetla na jejich společném hrobě. Tessiino svědectví o těch tragických hodinách poslalo muže do cely smrti.Nyní, o téměř dvacet let později, je Tessa umělkyní a svobodnou matkou. Je studený únor a Tessa pod oknem do ložnice ke svému zděšení najde trs čerstvě zasazených černookých Zuzan – květin, které kvetou jen v létě. Vyděšená tím, co by to mohlo znamenat – že poslala do vězení toho nepravého a skutečný vrah je stále na svobodě –, se Tessa obrátí na právníky, kteří se snaží muže čekajícího na popravu zprostit obvinění. Ale samotné květiny nejsou dostatečným důkazem a forenzní zkoumání neidentifikovaných kostí postupuje příliš pomalu. Nevinný život visí na vlásku. Tým právníků se snaží Tessu přesvědčit, aby podstoupila hypnózu a sdílela své kresby z terapie těsně po její záchraně, aby tak získala zpátky své ztracené vzpomínky. 

Nevědí ale, že Tessa a ta vystrašená, křehká dívka, jíž byla, si kolem sebe vybudovaly pevnost plnou tajemství...  

Šokující, intenzivní a naprosto originální psychologický thriller, který spojuje minulost se současností ve spalujícím příběhu mladé ženy, jejíž trýznivé vzpomínky zůstaly někde na louce plné květin.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide