Logo

Rozhovor s autorkou knihy Medová smrt - Hanni Münzer

11. 4. 2017
1230_400px_slide_web_Medova_smrt
„Román Medová smrt láme hranice mezi žánry.
Je to sociální román, historický román, romance, detektivka
a špionážní thriller v jedné knize. Mistrně popisuje život za druhé světové války.
Prostě úžasná kniha.“
 
Béla Bolten, autorka bestsellerové krimisérie Berg a Thal

Jaká byla Vaše cesta ke spisovatelské dráze? Kdy jste se rozhodla, že napíšete svou první knihu?

Ke psaní mě přivedla má velká láska: čtení. Můj domov, to je moře knih, ve kterém se s nesmírnou vášní každý den potápím. A v určitém okamžiku jsem i já chtěla napsat vlastní příběh. Mou první knihou byly pohádky pro malého synovce.

Jak se vlastně zrodil nápad napsat knihu věnovanou druhé světové válce a ženám v ní?

Kniha je částečně ovlivněna příběhem mé rodiny. Můj pradědeček i dědeček si vzali ženy, které nebyly v souladu s Norimberskými zákony. Oba byli členové socialistické strany, která bojovala proti Hitlerovi. Během války rodina schovávala židovského kamaráda a podařilo se jim ho zachránit. Můj pradědeček, dědeček i jejich manželky, které pro něj vařily, byli velmi stateční, riskovali životy své i svých dětí, aby jeden zachránili. Chtěla jsem napsat knihu z pohledu žen a matek, která ukazuje, jak ceněným zbožím je mír, aby děti mohly vyrůstat v lásce, beze strachu, bomb a teroru. Ale když se rozhlédnete, na světě se pořád válčí a leckde vládne teror. Proč si lidé stále myslí, že své problémy vyřeší zabíjením?

Vzpomenete si na nějakou konkrétní ženu, jejíž skutečný příběh Vás silně zasáhl?
 

Za války bylo mnoho žen, které bojovaly v odboji, ale jejich stopa v historii není výrazná. Historici to vysvětlují tím, že ženy se – na rozdíl od mužů – nerady chlubí. Nemají pocit, že by byly nějakými hrdinkami, a tak nemají důvod drát se do popředí.

Marlene, hlavní hrdinka druhého dílu ságy Medová smrt, má mnoho vzorů. Jedním z nich je Vitka Kemper.

Vitce bylo v roce 1942 sotva dvacet let. Měla neprůstřelné árijské dokumenty a s jejich pomocí opakovaně navštěvovala ghetto Wilna. V Litvě šla s dynamitem kolem pasu 30 kilometrů pěšky, aby vyhodila do povětří německý vojenský vlak. Byl to vůbec první vlak, který se v Litvě takto podařilo zneškodnit. A nebylo to zásluhou Litevců, ani Rusů – povedlo se to polské Židovce.

Vitka pracovala většinou sama a neúnavně plánovala další akce. Paralyzovala rozvody elektrického vedení výbuchy transformátorů, vplížila se do koncentračního tábora Kajlis a pomohla uprchnout šedesáti vězňům, kteří se pak zapojili do odboje. Ona BYLA hrdinka.

Kniha Medová smrt byla vydána v mnoha zemích, v plánu je také natočení seriálu. Čím si tento úspěch vysvětlujete? V čem je kniha jiná než ostatní?

Knihy líčí utrpení války z pohledu žen, protože kvůli mocným mužům vždy nejvíce trpí ženy a děti. Muži umí zabíjet ženy a děti a sami přežijí. Ženy žádnou válku nechtějí a nikdy nechtěly. Chtějí chránit životy, chránit svou rodinu a být silné pro své děti. To je jejich boj. Ženy jsou ty, které odklízejí trosky. To je důvod, proč jsem knihu věnovala ženám odboje za 2. světové války. Byly to hrdinky. A tím je má kniha asi výjimečná.

Mohou se čtenáři v nejbližší době těšit na Vaši další knihu? Prozradíte nám, co bude jejím námětem?

Bude to opět rodinná sága, jako oba díly ságy Medová smrt. Tentokrát ovšem více autobiografická. V mé rodině se dá nalézt mnoho hrdinských příběhů z války. Třeba moje prababička byla velmi odvážná žena. Důkladně jsem studovala záznamy o své rodině a ptala se, proč zrovna v naší rodině bylo tolik nevšedních lidí. Vždyť „zlo panovalo” jen 12 let. Ale i to bylo dost. Mnoho zemí a obyvatel v nich trpělo kvůli nacistickému Německu a já si myslím, že je důležité to neustále lidem připomínat.

Děkujeme za rozhovor

HANNI MÜNZER (* 1965)

se narodila ve Wolfratshausen a měla vždy bujnou fantazii (k nelibosti rodičů i učitelů). Již jako šestnáctiletou ji pohltila každá kniha. Jeden rok studovala na Highschool v Seattlu, žila ve Stuttgartu a Římě, měla obchod se starožitnostmi a dvanáct let pracovala jako sekretářka představenstva velkého podniku pronajímajícího automobily. Dnes se věnuje jen své rodině a psaní. V roce 2016 vyšlo pokračování ságy Medová smrt pod názvem Marlene. Se svým mužem a psem žije v Horním Bavorsku.

hanni munzer
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide