Logo

Rozhovor s Elvirou Lindo

27. 9. 2015

Hlavním hrdinou knihy je desetiletý chlapec Manolito Brejloun, který žije s rodiči, mladším bratrem a dědečkem v drsné madridské čtvrti. Díky svým svérázným komentářům a naivnímu pohledu na svět prožívá s kamarády nejedno vzrušující dobrodružství, byť část z nich se odehrává jen v jeho představách.
Zábavné příběhy nejsou hostinou jen pro náctileté, ale i rodiče. Světový bestseller se stal inspirací pro několik televizních seriálů a jednu velmi zdařilou rodinnou komedii. Do repertoáru si ho vybral i projekt LiSTOVáNí, co víc, na podzimní turné ke křtu třetího dílu knihy (Frajer Manolito) pozval i autorku Elviru Lindo, aby po vtipném představení diskutovala s mladými i dospělými diváky (je to totiž zábava pro všechny).
účinkují: Jakub Zedníček a Jiří Ressler
představení se koná pod záštitou Instituto Cervantes de Praga

  • Premiéra:říjen 2015
  • Délka:50 minut
turné
Elvira Lindo

- Elviro, váš Manolito je ve Španělsku velká hvězda. Představte ho však, prosím, českým čtenářům.

Manolito je desetiletý chlapec, který prostě žije! Není to žádný velký typický hrdina, není ani dobrý ve sportu nebo ve škole, ale jeho pohled na život, rodinu a přátele je vždy vtipný a originální. Myslím, že Manolito je oblíbený, protože prostě umí vyprávět příběhy. Má fakt zvláštní smysl pro humor a čtenářům se to líbí. Je ale také velmi citlivý člověk a to je další věc, kterou všichni, kdo jeho knihy čtou, vnímají. Je totiž zranitelný a dokáže přiznat chybu. Já ho zbožňuji!

 

- Jste velmi plodná autorka, sérii o Manolitovi průběžně prolínala série o Olivii, o té tu už nevíme vůbec.

Olivia je pro mladší děti a je to poněkud jiný styl. To se nedá s Manolitem vůbec porovnávat. Ale už je to také dávno! Teď se věnuju úplně něčemu jinému..)

 

- Ano, Cervantes Institut, který mimochodem také stojí za tím, že v říjnu přijedete do Česka, nás upozorňoval, že máte úchvatné knihy i pro dospělé?

Ano, nová kniha pro dospělé by měla vyjít letos v listopadu. Loni jsem zase psala scénář k filmu, který se odehrává v New Yorku. A do toho píšu do novin El País a musím říct, že mé články jsou velmi populární.

 

- Vy píšete i filmy!? Baví vás tedy autorská svoboda?

Naprosto! I když ta právě u filmu moc nefunguje. Musíte od začátku počítat s tím, že váš text se bude už jenom měnit a měnit a měnit, protože vy jako autor jste jen malou součástí tohoto průmyslu. Ale přiznávám, že je to pro mě určitě vzrušující. Jinak je psaní docela osamělá činnost.

 

- Žijete napůl v Madridu, napůl v New Yorku. Čím se tahle dvě krásná velká, ale přesto velmi odlišná města, doplňují?

To je opravdu těžké porovnávat. Madrid, to je mé skutečné město, a když se necítím dobře nebo jsem nemocná, v tu chvíli bych určitě radši byla tam. New York je nicméně v mém životě také zásadní. Troufnu si říct, že od té doby, co tam žiju, jsem jiný člověk: pružnější, flexibilnější, otevřenější a více kosmopolitní než jsem kdy byla před tím. New York je rozhodně divočejší než Madrid, složitější než Madrid, tvrdší než Madrid. Je určitě také více vzrušující, nenechá vás vydechnout, udržuje vás neustále v napětí a ve střehu.

 

- V říjnu vás čeká šňůra s projektem LiStOVáNí. Co od toho očekáváte?

Vždycky jsem chtěla navštívit vaší zemi. A teď k tomu mám tenhle příjemný důvod. Přečetla jsem o Praze tolik věcí, až mám pocit, že jedu navštívit nějaké známé a důvěrné místo. Takže jsem za to moc ráda, protože nejlepší způsob, jak poznat cizí zemi, je v ní pracovat a mluvit s místními. A já chci poznat své čtenáře. Moc se na to těším.

 

- Zpátky k Manolitovi...Ve Španělsku má prý i televizní podobu? Nepletu-li se, je mu od prvního dílu už 20 let. Může Manolito v sérii (v Česku vychází teprve třetí díl), vyrůst v dospělého hrdinu současného Španělska?

Natočeny jsou dva filmy a televizní show! Ale jediný, na který jsem opravdu hrdá, je ten první film. Tam jsem i psala jeho scénář. Ano, mnohokrát jsem o Manolitovi přemýšlela jako o dospělákovi a pravděpodobně o tom do dvou let napíšu knihu: Manolito na vysoké škole. Chci znát jeho budoucnost!

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide