Logo

Rozhovor s Ewie Wyld

3. 2. 2017
evie wyld

Evie Wyld „Nic v životě není jednoznačné. “

 
Gratulujeme vám k novému románu, Zpívá, zpívá, každý pták. Řekněte nám něco o sobě, chtěla jste být vždycky spisovatelkou?
 
Bydlím v Londýně, kde provozuji knihkupectví s názvem Review. Matka pochází z Austrálie, tak- že jsem tam jako dítě prožila hodně času. Dost často se mi po Austrálii zasteskne, i když můj domov je Londýn. Chtěla jsem být malířkou, ale v umělecké škole mi bylo jasné, že skutečně talentovaní lidé jsou úplně někde jinde než já. Tak jsem zkusila psát. Začala jsem s povídkami a velice mě to uspokojovalo. Bylo mi jasné, že literatura naplní mé umělecké touhy.
 
Román Zpívá, zpívá, každý pták je o dívce s velmi stinnou minulostí. Co vás k inspirovalo k jeho napsání?
 
Kniha je o ženě, která si těžko může odpustit všechno to, co dělala, když byla velmi mladá, proto se na to snaží zapomenout. Lidem – zejména mužům – nedůvěřuje a své city směřuje na svého psa. Žije na malém statku a chová stádo ovcí, ale někdo v noci je začně zabíjet... Jake je silná žena, chtěla jsem psát o jejím charakteru, chtěla jsem napsat o někom, kdo by měl zkušenost mé generace mladých žen, které ovládal pocit divoké sexuality, ale když si své tužby mohly naplnit, jakoby si sex zakázaly. Mnohé z nás tento podivný zmatek zažily a poznamenalo nás to natolik, že se chováme podivně.
 
Proč jste zvolila místo děje prá- vě na malém statku?
 
Píšu o místech, která mě zajímají, a jsou to prostředí, kde člověk žije v jakési izolaci. Ale to nemusí být jen na venkově, ale klidně i v Londýně. Jde mi především o to, aby hrdina reagoval na prostředí, v němž žije, co nejpřirozeněji. Nikoli pod diktátem ostatních.
 
Jak jste se připravovala k napsání knihy? Musela jste se zabývat nějakým specifickým výzkumem?
 
Nejlépe se mi píše v dopoledních hodinách, i když to není vždycky možné, musím se věnovat i obchodu. Takže většinou píši nárazově. Ale tentokrát než jsem zasedla k počítači, prožila jsem dost času na farmě ve Walesu a učila se chovat ovce.
 
Zpiva_zpiva_kazdy_ptak_3D
Kteří autoři vás nejvíce ovlivnili?
 
 
Neustále se to mění. Jako hodně mladá jsem četla Stephena Kinga a Angelu Carterovou. Postupně jsem se odpoutávala od děje románů a především si všímala, jak píší. Nejvíc jsem se naučila od Tima Wintona. Je to zřejmě jediný autor, jehož dílo jsem přečetla úplně celé
 
Co vás na psaní zajímá nejvíce?
 
Snažím se pochopit lidi, sama sebe se ptám na motivaci jejich činů... 
 
Kromě toho, že jste spisovatelka, zastáváte také profesi knihkupkyně. Ovlivňuje vás to nějak ve vaší tvůrčí činnosti?
 
Moc ne, snad jen to, že práce v knihkupectví mi bere čas na psaní. Nvíc jsem pomalý čtenář a ráda bych přečetla mnohem více knih.
 
Jak lidé chápají závěr vašeho románu?
 
Konec lidi rozděluje. Někteří mi píší a ptají se, co nebo kdo zabíjí ovce. Ale to není důležité. O to v románu opravdu nejde. V mnohých hollywoodských příbězích nebo v detektivkách je důležité se dovědět, kdo je vrah. Ale pro mě to není podstatné. Mám pocit, že v životě jste vystaveni mnoha otázkám, na něž si musíte odpovědět, abyste se posunuli o kousíček dál. A takto i koncipuji závěr knihy, aby nutil trochu přemýšlet. Nic v životě není jednoznačné. Stále se musíte rozhodovat a hledat pro sebe správnou cestu.
 
(Ze zahraničních pramenů)
S laskavým svolením http://www.denikknihy.cz/

Zpívá, zpívá, každý pták

Zpiva_zpiva_kazdy_ptak_3D
Jake Whyte je jedinou obyvatelkou starého statku na nejmenovaném britském ostrově, v místě neutuchajících dešťů a silných větrů. Je to jen ona, divoký pes a stádo ovcí. Přesně tohle si přála. Ale něco každých pár dnů přichází a trhá ovce... Může to být cokoliv. Les je plný lišek a žije v něm také podivný člověk, který vypráví legendu o podivném, obrovském zvířeti.
Jake utíká před temnou minulostí, příběhem, který se odehrál před mnoha lety tisíce mil odsud, na druhém konci světa. Památkou jsou jizvy a šrámy na jejích zádech...
 
Román získal tři ceny: Miles Franklin Award, Encore Award a Jerwood Fiction Uncovered Award. Byl v užším výběru na Costa Novel Prize a James Tait Black Memorial Prize
 
„Její psaní je přesné, intenzivní, strašidelné a poetické zároveň. Aspoň někdy reklama opravdu odpovídá talentu“
Sunday Times  
 
„Mimořádný úspěch, jedna z těch knih, které nám drásají malý mozek jako temný ohňostroj.“  Financial Times
 
„Krásně napsané, tak živé, tak nesmírně napínavé“
Guardian
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide