Logo

Rozhovor s Kim Hooper

8. 9. 2017
San-Clemente-Family-Photography-_-People-Who-Knew-Me-_-Kim-Hooper-7459

Chtěla jsem ukázat vývoj v perspektivě

Co dělá tento román tak přesvědčivým, je způsob, jakým se pohybujete mezi minulostí a současností. Struktura knihy, v níž se prolíná příběh Emily v minulosti a Connie v současnosti umožňuje čtenářům sledovat vývoj hlavní hrdinky. Je úžasné srovnávat život Emily, než zmizela, a co se s ní stalo, když se rozhodla být Connie. Jaké to bylo psát o postavě, která se transformuje do dvou životů?
 
Ne každý třeba bude souhlasit s tak náhlým odchodem Emily z New Yorku. Ale byla velmi mladá a v těžké situaci. Tragédie z 11. září ji přivedla do obrovského šoku. Když dorazila do Kalifornie ocitla se na novém za- čátku. Líbí se mi vytvářet postavy, které nevyvolávají jednoznačné reakce. O podobných komplikovaných osudech i ráda čtu. Zajímá mě složitost lidské přirozenosti, temné stránky lidských duší a jejich odkrývání.
 
Emily Morrisová měla mnoho chyb, ale celkem lehce se s ní dá soucítit. Sama jste to někde vyjádřila, že vaše pocity se mí- sily se soucitem...
 
Ano, byla jsem z Emily rozpolcená. S manželem jsme věděli hodně, jaké to je vyrůstat bez pevného zázemí (oba jeho rodiče zemřeli v poměrně mladém věku na chronické nemoci). Emily měla samozřejmě zcela odlišnou zkušenost, ale já viděla, s kolika potížemi se bude muset vyrovnat, pokud bude svoji situaci řešit tak nekompromisně. Vytvořila jsem scénář nejhoršího možného průběhu dalších událostí. Chyběly jí peníze, podpora rodiny, špatně se jí komunikovalo s partnerem... Se svými postavami mnohdy nesouhlasím, ale chápu jejich rozhodnutí. Rozumím, proč dělají to, co dělají, i když to není z mého pohledu „správné.“ Ve mně to pak vyvolává zajímavé napětí.
 
Vztah mezi Connie a její dcerou je jedinečný právě proto, že se obě vnitřně vzájemně propojují a jsou odkázané na sebe. Máte děti? Způsob, jakým jste o tomto vztahu psala, by o tom svědčil...
 
Ne, nemám děti, ale sama jsem byla dítětem. Živě si vzpomínám na to, co jsem prožívala během dospívání, a na vztah s matkou. Lidé se mě často ptají, která postava se mi v knize nejvíce podobá. Odpovídám, že Claire. Vždycky mě přitahovaly příběhy o matkách a dcerách. Vůbec miluji vztahy. Mohou být tak konfliktní a současně krásné.
 
Jakým způsobem vaše osobní zkušenosti ovlivňují rozhodnutí Emily a Connie?
 
Už jsem se zmínila o nemocech a brzkém odchodu manželových rodičů. Manžel se svými dvěma sourozenci fungovali jako pečovatelé. Bylo to hodně náročné. S něčím podobným jsem se dosud nesetkala. A ani lidé s podobnou zkušeností o tom moc nehovoří. Proto když jsem začala psát román Lidé, kteří mě znali, věděla jsem, že Emily odejde z New Yorku 11. září, ale netu- šila jsem proč. Pochopila jsem ji teprve v průběhu psaní. Knihou jsem chtěla ukázat vývoj v perspektivě. Emily byla mladá, když odešla z New Yorku. Jako Connie toho už hodně uměla. Proto, když ji zradí zdraví, je schopná podívat se na svou minulost jiným objektivem. Máme tendenci žít náš život v retrospektivě, a Emily / Connie jsou příkladem dobrého i špatného.
1920x1080px_slide_kino_Lide_kteri_me_znali
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide