Logo

Rozhovor s Kim Hooper

8. 9. 2017
San-Clemente-Family-Photography-_-People-Who-Knew-Me-_-Kim-Hooper-7459

Chtěla jsem ukázat vývoj v perspektivě

Co dělá tento román tak přesvědčivým, je způsob, jakým se pohybujete mezi minulostí a současností. Struktura knihy, v níž se prolíná příběh Emily v minulosti a Connie v současnosti umožňuje čtenářům sledovat vývoj hlavní hrdinky. Je úžasné srovnávat život Emily, než zmizela, a co se s ní stalo, když se rozhodla být Connie. Jaké to bylo psát o postavě, která se transformuje do dvou životů?
 
Ne každý třeba bude souhlasit s tak náhlým odchodem Emily z New Yorku. Ale byla velmi mladá a v těžké situaci. Tragédie z 11. září ji přivedla do obrovského šoku. Když dorazila do Kalifornie ocitla se na novém za- čátku. Líbí se mi vytvářet postavy, které nevyvolávají jednoznačné reakce. O podobných komplikovaných osudech i ráda čtu. Zajímá mě složitost lidské přirozenosti, temné stránky lidských duší a jejich odkrývání.
 
Emily Morrisová měla mnoho chyb, ale celkem lehce se s ní dá soucítit. Sama jste to někde vyjádřila, že vaše pocity se mí- sily se soucitem...
 
Ano, byla jsem z Emily rozpolcená. S manželem jsme věděli hodně, jaké to je vyrůstat bez pevného zázemí (oba jeho rodiče zemřeli v poměrně mladém věku na chronické nemoci). Emily měla samozřejmě zcela odlišnou zkušenost, ale já viděla, s kolika potížemi se bude muset vyrovnat, pokud bude svoji situaci řešit tak nekompromisně. Vytvořila jsem scénář nejhoršího možného průběhu dalších událostí. Chyběly jí peníze, podpora rodiny, špatně se jí komunikovalo s partnerem... Se svými postavami mnohdy nesouhlasím, ale chápu jejich rozhodnutí. Rozumím, proč dělají to, co dělají, i když to není z mého pohledu „správné.“ Ve mně to pak vyvolává zajímavé napětí.
 
Vztah mezi Connie a její dcerou je jedinečný právě proto, že se obě vnitřně vzájemně propojují a jsou odkázané na sebe. Máte děti? Způsob, jakým jste o tomto vztahu psala, by o tom svědčil...
 
Ne, nemám děti, ale sama jsem byla dítětem. Živě si vzpomínám na to, co jsem prožívala během dospívání, a na vztah s matkou. Lidé se mě často ptají, která postava se mi v knize nejvíce podobá. Odpovídám, že Claire. Vždycky mě přitahovaly příběhy o matkách a dcerách. Vůbec miluji vztahy. Mohou být tak konfliktní a současně krásné.
 
Jakým způsobem vaše osobní zkušenosti ovlivňují rozhodnutí Emily a Connie?
 
Už jsem se zmínila o nemocech a brzkém odchodu manželových rodičů. Manžel se svými dvěma sourozenci fungovali jako pečovatelé. Bylo to hodně náročné. S něčím podobným jsem se dosud nesetkala. A ani lidé s podobnou zkušeností o tom moc nehovoří. Proto když jsem začala psát román Lidé, kteří mě znali, věděla jsem, že Emily odejde z New Yorku 11. září, ale netu- šila jsem proč. Pochopila jsem ji teprve v průběhu psaní. Knihou jsem chtěla ukázat vývoj v perspektivě. Emily byla mladá, když odešla z New Yorku. Jako Connie toho už hodně uměla. Proto, když ji zradí zdraví, je schopná podívat se na svou minulost jiným objektivem. Máme tendenci žít náš život v retrospektivě, a Emily / Connie jsou příkladem dobrého i špatného.
1920x1080px_slide_kino_Lide_kteri_me_znali
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide