Logo

ROZHOVOR S TERRY BROOKSEM O SHANNAŘE

13. 2. 2016
BrooksTerry

ROZHOVOR S TERRY BROOKSEM O SHANNAŘE: STANICE MTV BYLA SPRÁVNÁ VOLBA

Autor knižní předlohy pro seriál The Shannara Chronicles vypráví, jak se seriál dostal do produkce, co můžeme čekat a jaké má z toho všeho dojmy. 
Pro Terryho Brookse, autora knižní předlohy, uplynulo mnoho let, než mohl vidět, jak jeho knížka přichází k životu. Od doby, co se kniha objevila na pultech v knihkupectví, uplynulo již 38 let a teď se MTV rozhodlo přinést tento magický svět k životu. Entertainment weekly se rozhodlo Terryho Brookse trochu vyzpovídat, níže najdete přeložený rozhovor.

Jak se tento projekt zrodil?

Série Shannara se potýkala s myšlenkou zfilmování již roky. Asi před deseti lety na autogramiádě za mnou přišel jeden muž a řekl: „Rád bych vás zastupoval,“ a já jsem mu na to odpověděl: „Dobře. Jen do toho a něco udělej. Pak mi podej zprávu.“ Udělal to. Byl to Dan Farah. To on dal za ta léta v podstatě všechno dohromady, zejména v posledních letech zajistil spolupráci s MTV a předtím se Sonar Entertainment a s Alem a Milesem, kteří jsou naši scénáristé. Bude z toho seriál.

Představoval jste si to vždycky jako seriál?

Vždy jsem si myslel, že je to dobrý nápad, protože si myslím, že to potřebuje hodně prostoru. Mluvíte tu o víc jak 600 stránkové knize. Opravdu na to potřebujete hodně prostoru, aby se vše mohlo rozrůstat, vtěsnat to do méně jak tří hodin je prostě nemožné.

Dostal se nějaký z dalších dílů k produkci?

Jen spousta slibů. Hodně lidí říkalo, jak má rádo mé knihy, ale nikdy se nic víc nedělo.

Co stálo za rozhodnutím začít až od druhé knihy?

Vždycky jsem si myslel, že Elfstones je ta pravá volba. Je to v pořadí druhá kniha. Nejspíš je také ta nejoblíbenější. Když si čtenáři povídají, pořád slyším jen o ní. Struktura je velmi silná. Jsou zde silné ženské postavy a silné mužské postavy. Je to dobrý milostný příběh. Od začátku mi přišlo, že tento díl by měl být výchozím bodem. Naštěstí se mnou všichni souhlasili, takže to všechno šlo jako po másle.

(Amberle, Wil a Eretrie; Foto: MTV)
(Amberle, Wil a Eretrie; Foto: MTV)

Podařilo se vám navštívit natáčení?

Se ženou jsme se tam dostali asi na týden v únoru tohoto roku. Naskytla se nám šance vidět, jak se tento projekt stal ohromným. Čekal jsem ruční kameru a pár náklaďáků. Když jsem viděl, jak je to obrovský projekt, pomyslel jsem si: „Takže MTV to bere opravdu vážně.“ Doopravdy s tím chtějí něco udělat. Tohle bylo velice povzbuzující.

Jaké to bylo, pozorovat postavy, které jste vytvořil, přicházet k životu?

Myslím, že máte vždy takový ten pocit, že to bude nějakým způsobem příšerné. Nebylo. Bylo to nádherné. Bylo skvělé je pozorovat. Viděl jsem je natáčet několik scén… opakovaně. Myslím si, že adaptace se vyvíjí tím směrem, v jaký jsem doufal. Snažíte se neočekávat mnoho, ale musím říct, že jsem ohledně všeho poměrně optimistický. Myslím si, že je to dost dobré.

Adaptuje seriál knihu tak věrně jako Game of Thrones?

O Game of Thrones mi ani nemluvte. Říkali jsme si: „Touhle cestou se vydat nechceme.“ Taková knižní série Shannara není. Je to fantasy zaměřené na rodinu a vždycky tomu tak bude. Proto se to také tak dobře prodává. Kdokoli, kdo má nad 10 let a umí číst, si může tyto knihy přečíst. Vždy jsme o tom mluvili jako o rodinném drama, které může sledovat každý. Přemýšlím o tom jako o věrné adaptaci. Už dříve jsem Alovi a Milesovi říkal: „Vím, že budete muset udělat pár změn. Prostě se držte podstaty celého příběhu.“

Byly zde nějaké pochyby o tom, že to na MTV nepatří?

Tohle je otázka, kterou si pokládá každý čtenář. „MTV? Copak jste se zbláznili?“ Líbí se mi, že budu v něčem první. Vážím si toho, že MTV poskytlo silnou základnu pro seriál a že se rozhodlo se za to postavit a podporovat vše, na to jsem se opravdu těšil, víc než na cokoli jiného. Závazek k tomuto projektu. Bylo to pro mě naprosto jasné, když jsem se rozhodl, že je MTV to správné místo. MTV je známé svou vynalézavostí.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide