Logo

Rozhovor se Sarah Flint

11. 8. 2017

Sarah Flint je pseudonym britské autorky, která 35 let pracovala u Metropolitní policie. Práce policistky se stala jejím posláním.  Mezitím se však roky snažila prosadit jako spisovatelka, a když od svého vydavatele obdržela smlouvu, rozhodla se svou kariéru u policie ukončit a začít se naplno věnovat psaní. Ve svých příbězích čerpá z mnoha skutečných případů, na jejichž vyřešení se během své služby podílela. Maminčin mazánek vyšel v roce 2016 a je její prvotinou. Její druhý detektivní příběh Trophy Taker vyšel v roce 2017. 

Sarah ráda čte a pilně se připravuje na svou velkou výzvu: výstup na Kilimandžáro. Žije a pracuje v Londýně s partnerem a třemi dcerami.

 
Sarah_Flint

Je velmi těžké, ba téměř nemožné, najít o vás na internetu nějaké informace. Má to něco společného s vaší předchozí prací?

Je mi to líto, ale máte pravdu. Sarah Flint je můj pseudonym a pro jeho užívání jsem se rozhodla právě kvůli mé předchozí profesi. V dnešní době jsou – bohužel – policisté i ostatní ozbrojené složky potenciálními cíli a osobní bezpečnost je tou nejvyšší prioritou. Na veškeré dotazy a komentáře budu reagovat na svém Facebooku a Twitteru, ráda poskytnu nějaké rozhovory nebo přispívat na blogy, ale musím být opatrnější, pokud jde o uvádění osobních údajů na internetu. Doufám, že to lidé pochopí.

U Metropolitní policie jste pracovala přibližně 35 let. Byla to po tak dlouhé době pro vás stále jen „práce“, nebo spíš „poslání“? A proč jste se rozhodla skončit a začít psát?

Myslím, že máte pravdu. To, co začalo jako práce, se stalo posláním. Myslím, že mohu zodpovědně prohlásit, že jsem svou práci milovala od prvního dne do posledního dne. Milovala jsem tu možnost pracovat s veřejností, zatýkat zločince a pomáhat, jak bylo v mých silách.

Když jsem od svého vydavatele obdržela smlouvu, rozhodla jsem se, že 35 let u policie bylo víc než dost; průměrná doba policisty ve službě je pouze 30 let. Pracovat dál na plný úvazek, psát knihy, a zároveň se starat o rodinu, bylo nad moje síly. O vydání své knihy jsem se snažila již dlouho, a tak jsem opravdu šťastná, že jsem dostala příležitost stát se spisovatelkou na plný úvazek.

Proč jste se rozhodla psát thrillery? Dalo by se očekávat, že si od násilí, kterého jste byla svědkem při práci na policejním oddělení, budete chtít odpočinout.

Myslím si, že je nejjednodušší psát o tom, co znáte, i když musím připustit, že se sériovým vrahem jsem se nikdy nesetkala. Mám však velmi bujnou představivost – chodím sama po krajině a představuju si všechny možné hrozné zločiny. Bývalá práce mi poskytla dostatek materiálu, protože jsem měla možnost nahlédnout do myslí obětí i zločinců. Mé postavy a místa děje vycházejí z případů, na kterých jsem pracovala a kterými jsem se zabývala. Tahle možnost je tak lákavá, že ji nemohu ignorovat.

Časem bych se však chtěla věnovat jinému žánru. Ale ještě jsem se nerozhodla.

Kniha Maminčin mazánek brzy vyjde v České republice. Co vás inspirovalo k sepsání tak ponurého příběhu?

To nedokážu přesně říct. Pocházím z velké rodiny – jsem nejmladší z devíti sourozenců –, ale nikdy jsem nezaznamenala, že by rodiče některého z nás upřednostňovali. Mé tři dcery jsou silné individuality, ale nedokážu si představit, že bych jednu z nich jakkoli zvýhodňovala. Ale přemýšlela jsem o tom. Jen si to představte: když budou rodiče upřednostňovat jednoho nebo více potomků na úkor ostatních, tak se tato nespravedlnost může velmi snadno změnit v nenávist a touhu po pomstě. Zbytek už je výsledkem mé plodné představivosti.

1920x1080px_slide_kino_Mamincin_mazanek

Čtete ráda ve svém volném čase (pokud nějaký máte)? Jaký žánr je váš oblíbený? Existuje nějaká kniha, která vás v poslední době zaujala?

Miluju čtení, ale nejsem schopná si na něj najít čas. Sama sebe označuju jako prázdninovou čtenářku, během dovolená jsem schopná přečíst čtyři až pět knih. Mám ráda skoro všechny žánry a snažím se je střídat, ale vyhýbám se kriminálním thrillerům, protože nechci, aby jejich čtení ovlivňovalo mé nápady. Ty musí být vždy pouze moje.

Mám ráda knihy, které vás nutí přemýšlet o morálce, které ji třeba i zpochybňují, takže třeba Jodi Picoult nebo Louise Doughty patří mezi mé oblíbené autorky. Obzvláštní potěšení jsem měla z knihy Apple Tree Yard od Louise Doughty, která byla také adaptována pro televizní drama.

Momentálně však většinu volného času spolyká trénink, protože začátkem příštího roku plánuju výstup na Kilimandžáro.

Máte nějakou radu pro ty, kteří by také chtěli změnit profesi a začít psát?

Následujte své sny, ale buďte připraveni tvrdě na nich pracovat. Moje agentka mi jednou řekla, že většině spisovatelů to trvá asi deset let, než se prosadí – a pokud jde o mě, měla bohužel pravdu.

Důležitá je trpělivost a čekání se vyplatí. Pokud však budete spěchat, vaše osobní knihovna bude plná neúspěšných počinů a touha i vášeň pro psaní se nenávratně vytratí.

Děkujeme za rozhovor
 
Lenka Purteková
Mamincin_mazanek_3D

Maminčin mazánek

Sleduje... Vyčkává... Kdo je na řadě? Tento thriller o precizním sériovém vrahovi není pro slabé povahy. Musíte být připraveni na šok! Ideální pro fanoušky Angely Marsons.
 
V lesním hrobě je pohřbena matka s dítětem. Jeden z nich je živý, druhý mrtvý. Detektiv konstábl Charlie Staffordová má za úkol pátrat po pohřešovaných osobách. Úkolem ji pověřil přímo její šéf, detektiv inspektor Geoffrey Hunter.  
Čím více párů je pohřešováno, tím sílí tlak na oba kriminalisty. Stopy jsou nejasné. Identifikovali několik podezřelých, ale je mezi nimi pachatel? Dokáže Charlie zastavit sadistického vraha, jehož jediným přáním je potrestat ty, kdo podle něj provedli něco špatného? Nebo se sama bezděčně stane obětí? 
 
Napínavý, dechberoucí detektivní thriller z nové řady příběhů detektiva konstábla Charlotte Staffordové z londýnské Metropolitní policie. 
 
 
"Knihu jsem přečetla na jeden zátah a srdce mi bušilo až v krku."
PENNY HANCOCK
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide