Logo

Rozhovor se spisovatelkou Eileen Cook

1. 9. 2017
Se_zasti_3D
Eileen Cook je autorkou řady románů, které byly přeloženy do osmi jazyků. Většinu svého dospívání si přála být někým jiným a žít někde jinde, což je skvělá škola pro spisovatele.Eileen žije ve Vancouveru se svým manželem a dvěma psy a už nechce být nikým jiným. 
 
 
Pro fanoušky  Ostrova lhářů a Dívky ve vlaku je tu mrazivý psychologický thriller o dospívající dívce, která si nemůže vzpomenout na posledních šest týdnů svého života. 
 

Osmnáctiletá Jill Charron vyráží na výlet do Itálie. Má to být dobrodružství na celý život. Ale dochází k nehodě. Jill se probouzí v nemocnici, nohu v sádře, stehy v obličeji, a místo vzpomínek na posledních šest týdnů jen jedno velké nic.Ví jen to, co jí řekli: během školního výletu do Itálie se připletla ke smrtelné nehodě a musela být převezena domů, kde jí otec zařídil nadstandardní péči. Péči, která zahrnuje právníka, ale i houf novinářů... 

Protože je možné, že ta nehoda . . . nebyla pouhou nehodou. 

Jill se snaží dát dohromady události posledních šesti týdnů, než její dosud pohodlný a bezproblémový život zmizí v nenávratnu.

Většina zná své hranice...

 
Jaké poznatky si musíte osvojit, než usednete ke psaní?
 
Neexistuje žádný „správný“ způsob, jak napsat knihu. Když jsem poprvé začínala, byla jsem si jistá, že existuje nějaké tajemství, které musím odhalit, abych se stala „skutečnou“ spisovatelkou. Přemýšlela jsem, jak načrtnout děj, nebo si stanovit podobu kompozice. Až jsem pochopila, že spisovatelé mají různé přístupy. Někteří si promyslí obrysy příběhu, jiní to považují za zbytečné. Někdo si určí kompozici a té se pak drží. Někteří lidé začínají popisem finální scény a jiní píší od začátku do konce. Nezáleží na tom, jak píšete knihu, důležité je samotné psaní.
 
Jill a Simone mají složitý vztah – vypadá to na hluboké přátelství, ale pravda není tak jednoduchá. Co vás inspirovalo k tomu, abyste své hrdinky obdarovala takovým vztahem?
 
Mám štěstí, že můj život obohacují dlouhodobá přátelství. Přátelé patří k nejdůležitějším lidem v mém životě. Přátelský vztah se mění a vyvíjí, a tento proces není vždy snadný. Každý máme svou roli, já mám rád humor, vy jste zase vážnější typ. Problém může nastat, když lidé své role opustí. Chtěla jsem zachytit okamžik, kdy se Jill a Simone stávají odliš- nými lidmi, a vydávají se různými směry. Pro obě je to traumatizující a přestávají být k sobě upřímné. Přátelství může být tím nejlepším ve vašem životě – ale může být také temné a nebezpečné. Mohu říci, že jsem nikdy takové přátelství nepoznala (ani to nechci!). Ale bylo velmi zajímavé ho popsat.
 
Eileen Cook
Proč Jill nehodu přežila a Simone takové štěstí neměla?
 
To je jedna z klíčových otázek, kterou jsem chtěla v knize zkoumat. Většina z nás zná své hranice. Klidně zalžeme šéfovi, proč jsem zadaný úkol splnila pozdě. Ale nikdy bychom neoklamali přítele. Jedna z věcí v knize, které Jill musí vyřešit, je, zda je schopna toho, z čeho ji lidé obviňují. Jill je zničena, když se doví, že její nejlepší kamarádka při nehodě zemřela a zděšení se násobí, když jí policie sdělí své pochybnosti o nehodě a obviní ji z vraždy Simone. Jill musí zaplnit chybějící čas a rozpomenout se, zda svě- dectví ostatních účastníků výletu o tom, co se stalo, jsou pravdivá. Je nucena přitom i zpochybňovat své přátelství. Kdyby Simone nehodu přežila, změnil by se zřejmě i pohled na nehodu. Takhle je to skutečně pří- pad života a smrti. Co mi pomohlo při psaní bylo, že se mi opravdu líbila jak Jill, tak Simone. Jsou to komplikované ženy s nádhernými rysy a také s obrovskými nedostatky. Nevidí se navzájem jasně, a stejně tak ani sebe samé.
 
Jak tvoříte? Máte určený čas, kdy píšete, nebo čekáte na inspiraci?
 
Hodně času věnuji přípravě. Někdy to zahrnuje zápis deníkových záznamů, vytváření časových horizontů a nekonečných seznamů. Kdysi jsem běžela k počítači, jakmile jsem dostala nápad. Až později mně došlo, že je lepší nechat nějakou myšlenku po určitou dobu zrát. Stejně jako víno. Obvykle vstávám brzy, a chodím se psy nebo jedu do tělocvičny. Pak se usadím s šálkem čaje a dám se do práce. Obvykle píšu tři nebo čtyři hodiny, než můj mozek začne stávkovat. Zbytek dne strávím vyřizová- ním obchodních záležitostí, věnuji se marketingu, studiu. Také surfuji po internetu, nebo křičím na psy na dvoře, aby přestali štěkat...
 
(Ze zahraničních pramenů)
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
21. 1. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
Recenze Bounty - Michael Byrnes (  Kristýna Kaderová)
Recenze Bounty - Michael Byrnes ( Kristýna Kaderová)
23. 1. 2018
Spravedlnost. Všichni chceme, aby lidé, jež ublížili nám a těm které milujeme byli spravedlivě potrestáni. Jenže žijeme ve světě, kdy dopadení a zatčení padoucha nutně nemusí znamenat spravedlnost.
Rozhovor - Kathleen Glasgow
Rozhovor - Kathleen Glasgow
22. 1. 2018
Kathleen Glasgow Je vědecká pracovnice, spolupracující s The Writer´s Almanac. Kniha Dívka na kusy je její prvotinou, která se stala mezinárodním bestsellerem.
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
Recenze Historie včel - Maja Lunde (Denisa Mišinová, DiS. )
21. 1. 2018
Pokud jste po dočtení 'Blackoutu' od Marca Elsberga začali ve spíži hromadit konzervy, 'Historii včel' radši ani nečtěte. Ono totiž hrozí, že si nakoupíte úly a začnete včelařit.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Kateřina Miklíková)
20. 1. 2018
Na Stockholmské souostroví přichází podzim a přináší s sebou nevlídné počasí, studený vítr od moře, mlhy a brzké stmívání. Na tyhle drobné nepříjemnosti jsou však obyvatelé ostrovů zvyklí. Horší je něco jiného, co se letos připlížilo s přicházejícím podzimem.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Mořeplavec je třetím dílem nezapomenutelné série Cizinka, ve kterém se opět setkáváme s oblíbenými hrdiny, a naštěstí to nebude naposledy.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Tereza Dvořáková)
14. 1. 2018
Zimní lidé jsou návykovým čtením se zajímavým námětem, gradací děje a děsivou atmosférou.
highslide