Logo

Rozhovor se spisovatelkou Eileen Cook

1. 9. 2017
Se_zasti_3D
Eileen Cook je autorkou řady románů, které byly přeloženy do osmi jazyků. Většinu svého dospívání si přála být někým jiným a žít někde jinde, což je skvělá škola pro spisovatele.Eileen žije ve Vancouveru se svým manželem a dvěma psy a už nechce být nikým jiným. 
 
 
Pro fanoušky  Ostrova lhářů a Dívky ve vlaku je tu mrazivý psychologický thriller o dospívající dívce, která si nemůže vzpomenout na posledních šest týdnů svého života. 
 

Osmnáctiletá Jill Charron vyráží na výlet do Itálie. Má to být dobrodružství na celý život. Ale dochází k nehodě. Jill se probouzí v nemocnici, nohu v sádře, stehy v obličeji, a místo vzpomínek na posledních šest týdnů jen jedno velké nic.Ví jen to, co jí řekli: během školního výletu do Itálie se připletla ke smrtelné nehodě a musela být převezena domů, kde jí otec zařídil nadstandardní péči. Péči, která zahrnuje právníka, ale i houf novinářů... 

Protože je možné, že ta nehoda . . . nebyla pouhou nehodou. 

Jill se snaží dát dohromady události posledních šesti týdnů, než její dosud pohodlný a bezproblémový život zmizí v nenávratnu.

Většina zná své hranice...

 
Jaké poznatky si musíte osvojit, než usednete ke psaní?
 
Neexistuje žádný „správný“ způsob, jak napsat knihu. Když jsem poprvé začínala, byla jsem si jistá, že existuje nějaké tajemství, které musím odhalit, abych se stala „skutečnou“ spisovatelkou. Přemýšlela jsem, jak načrtnout děj, nebo si stanovit podobu kompozice. Až jsem pochopila, že spisovatelé mají různé přístupy. Někteří si promyslí obrysy příběhu, jiní to považují za zbytečné. Někdo si určí kompozici a té se pak drží. Někteří lidé začínají popisem finální scény a jiní píší od začátku do konce. Nezáleží na tom, jak píšete knihu, důležité je samotné psaní.
 
Jill a Simone mají složitý vztah – vypadá to na hluboké přátelství, ale pravda není tak jednoduchá. Co vás inspirovalo k tomu, abyste své hrdinky obdarovala takovým vztahem?
 
Mám štěstí, že můj život obohacují dlouhodobá přátelství. Přátelé patří k nejdůležitějším lidem v mém životě. Přátelský vztah se mění a vyvíjí, a tento proces není vždy snadný. Každý máme svou roli, já mám rád humor, vy jste zase vážnější typ. Problém může nastat, když lidé své role opustí. Chtěla jsem zachytit okamžik, kdy se Jill a Simone stávají odliš- nými lidmi, a vydávají se různými směry. Pro obě je to traumatizující a přestávají být k sobě upřímné. Přátelství může být tím nejlepším ve vašem životě – ale může být také temné a nebezpečné. Mohu říci, že jsem nikdy takové přátelství nepoznala (ani to nechci!). Ale bylo velmi zajímavé ho popsat.
 
Eileen Cook
Proč Jill nehodu přežila a Simone takové štěstí neměla?
 
To je jedna z klíčových otázek, kterou jsem chtěla v knize zkoumat. Většina z nás zná své hranice. Klidně zalžeme šéfovi, proč jsem zadaný úkol splnila pozdě. Ale nikdy bychom neoklamali přítele. Jedna z věcí v knize, které Jill musí vyřešit, je, zda je schopna toho, z čeho ji lidé obviňují. Jill je zničena, když se doví, že její nejlepší kamarádka při nehodě zemřela a zděšení se násobí, když jí policie sdělí své pochybnosti o nehodě a obviní ji z vraždy Simone. Jill musí zaplnit chybějící čas a rozpomenout se, zda svě- dectví ostatních účastníků výletu o tom, co se stalo, jsou pravdivá. Je nucena přitom i zpochybňovat své přátelství. Kdyby Simone nehodu přežila, změnil by se zřejmě i pohled na nehodu. Takhle je to skutečně pří- pad života a smrti. Co mi pomohlo při psaní bylo, že se mi opravdu líbila jak Jill, tak Simone. Jsou to komplikované ženy s nádhernými rysy a také s obrovskými nedostatky. Nevidí se navzájem jasně, a stejně tak ani sebe samé.
 
Jak tvoříte? Máte určený čas, kdy píšete, nebo čekáte na inspiraci?
 
Hodně času věnuji přípravě. Někdy to zahrnuje zápis deníkových záznamů, vytváření časových horizontů a nekonečných seznamů. Kdysi jsem běžela k počítači, jakmile jsem dostala nápad. Až později mně došlo, že je lepší nechat nějakou myšlenku po určitou dobu zrát. Stejně jako víno. Obvykle vstávám brzy, a chodím se psy nebo jedu do tělocvičny. Pak se usadím s šálkem čaje a dám se do práce. Obvykle píšu tři nebo čtyři hodiny, než můj mozek začne stávkovat. Zbytek dne strávím vyřizová- ním obchodních záležitostí, věnuji se marketingu, studiu. Také surfuji po internetu, nebo křičím na psy na dvoře, aby přestali štěkat...
 
(Ze zahraničních pramenů)
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Denisa Mišinová, DiS)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Denisa Mišinová, DiS)
8. 9. 2017
Navíc Sarah Flint je pseudonym bývalé kriminalistky, která plně využívá zkušeností z terénu. Výsledné dílko vás určitě pohltí, to vám můžu odpřisáhnout...
highslide